Sorulara cevaplar?

Güvertedeki fiberde yer yer çatlaklar var ve bazılarında jelkot dahi kalkmış. Tamiri için nasıl bir malzeme ve yöntem önerirsiniz? Levent Karahanlı

Naviga - - Teknİk Kurul - Naviga Teknik Kurul uzmanları, okuyucularımızdan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor. Yeni sorularınızı okuyucu@navigamagazin.com adresine bekliyoruz.

Burak Algon cevaplıyor: Teknenizde bulunan jelkot çatlakları genelde vurma, kalıp aşamasında katlar arasında hava kalması veya teknenin sert havalarda esnemesi ile oluşan çatlaklardır. Bu çatlakların tamirleri ise biraz sabır ister. Yaralar derin olmadığından tamirlerin rötuşlarında kullanılan malzemelerin yanlış olması yapılan tamiri tamamen çıkarmanız demektir ve bu durumda tüm işleme tekrar başlamanız gerekecektir. İşleme başlarken öncelikle tamir yapacağınız yerin rengi ve malzeme hakkında karar vermemiz gerekir. Piyasada iki renk tamir jelkotu satılır. Beyaz ve kirli beyaz. Teknenizin rengi bu iki renkten farklı ise üreticiye tekne numarasını verip tamir jelkotu almak veya rall kataloğundan rengini bulup jelkot ve polyester üreten bir firmadan özel jelkot yaptırmalısınız. Bu konuyu birazdan derin kırıkları tamir ederken biraz daha detaylandıracağız. Tamir jelkotumuzu bulduktan sonra işleme başlayabiliriz. Çatlakların yarım santimetre etrafını da tamir bölgesi olarak kabul edip 150 kum zımpara ile bu alanı temizleyelim. Eğer çatlağın

içinde hala pislik ve karartılar varsa sivri uçlu bir malzeme ile bunları da çıkartalım. Temizlenen bölgeyi aseton ile sildikten 2-3 dakika sonra piyasada bulunan mavi bant ile zımparalanan yerin sınırından bir çerçeve şeklinde çatlağı bantlayalım. Tamir jelkotumuzu bir yerde iyice karıştıralım sonra da macunu ıspatulamızın üzerine alalım. Ispatuladaki macunu mavi bantlardan oluşan çerçeve içindeki bölgeye bir seferde yayıp çatlağın üzerine çekelim. Ispatulanın mavi bantların üzerinde olması bize bant kadar bir kalınlıkta macun çekmemiz açısından yardımcı olacaktır. Eğer çatlak derin ve macunladığımız yer engebeli kaldıysa vakit kaybetmeden aynı teknikle macun kurumadan bir kat daha macun uygulaması yapalım. Macunumuz kurumadan bantları düzgün bir şekilde kaldırıp kurumaya bırakalım. Takribi hava sıcaklığına göre 4-5 saat sonra 300 kum zımpara ve bol su ile fazla macunu tesfiye etmeye başlayalım. Yüzey düz ise zımparamızı bir takoz ile kullanalım, yüzey düz değilse zımparayı dört parmağımızın altına alıp mümkün olduğunca büyük alanda zımpara yapmaya çalışalım. Aksi taktirde zımpara az bir satıha değer ve sadece orayı inceltip etrafın kalın kalmasına yol açar.

Burada önemli bir not, zımparalama işlemini yaparken sıkılmadan arada bir yapılan yere bakarak dibini çıkarmadan devamlılık sağlamanız gerekir. Zımpara işlemi sona yaklaştığı zaman zımparamızı 500 kuma çıkartıp en son şeklini verdikten ve kuruması bekledikten sonra sadece cila yapıp tamiri sonlandırabiliriz. Eğer jelkot kalkıp altından polyester çıktıysa jelkot tamir macunu ile biraz uzun soluklu bir çalışma yapılır. Derin yerlerde macun uygulandıktan sonra mutlaka çökme meydana gelir. Çökme yaptığı için de yukarıda anlattığımız tamir işlemi iki-üç kere tekrar edilir. Eğer teknenin rengini bulamadıysanız ve rall kataloğundan renk bulup üretici bir firmaya jelkot yaptırdıysanız bu jelkotu macun haline getirmelisiniz. Tamir yeri derin ise kalın doldurucu bir macun kullanılmalı. Bunun için mikrofiber ile jelkotu karıştırmak gerekir. Mikrofiberi jelkotun içine az miktarda koyup iyice karıştırın. Bu işlemi macun kıvamını bulana kadar tekrarlayın. Hasarlı bölgeyi sadece yüzeysel bir şekilde tamir edeceksek jelkota mikrofiberin talk şeklinde olanından alıp onunla macun kıvamına getirmek gerekir. Jelkot macun kıvamına geldikten sonra yukarıdaki aşamaları uygulayın. Bu tamirlerde en can alıcı noktaları şöyle sıralayabiliriz:

Ispatulanın mutlaka bantlar üzerinde yürütülmesi ile macun kalınlığının tüm bölgede aynı olması,

Tesfiye esnasında sıkılmadan ve zımparanın mümkün olduğunca tamir yapılan yüzeye aynı ağırlıkla bastırılması,

Sağlık açısından, eğer mikrofiber denilen malzemeden kullanılacaksa mutlaka gözlük ve maskeyle çalışılması. Mikrofiber çok hafif ve uçan bir malzeme olduğundan solumanız ya da gözünüze kaçması durumunda sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Az tamirler, bol seyirler dilerim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.