Mesudiye Zırhlısı-13 Aralık 1914

Naviga - - Tarİh -

Tarih 13 Aralık 1914; yer Çanakkale Boğazı, Sarısığlar mevkii. İngiliz ve Fransız donanması Çanakkale Boğazı’na dayanmış, Boğaz’ı geçip İstanbul’a ulaşmanın planlarını yapıyor. Yenilmez armadanın karşısında, Boğaz’ın karanlık sularında salınan onlarca mayın hattı ve bu mayınları sonuna kadar korumaya kararlı kıyı topçuları var. Zayıf donanmasıyla Boğaz savunmasına soyunan Osmanlı, yürüyemez haldeki sancak gemisi Mesudiye’den de medet umuyor. 40 yıl önce İngiliz tersanelerinde inşa edilmiş Mesudiye bu kez Boğaz’daki mayın hatlarını modern İngiliz gemilerine karşı korumakla görevli.

Mesudiye’ye verilen bu görev, adeta bir ölüm fermanıdır; sabit bir batarya olarak Kepez Koyu, Sarısığlar mevkiinde demirlemiştir. Acı son, 13 Aralık 1914 günü İngiliz denizaltısı B-11 tarafından fırlatılan torpido ile gelir. Alabora olan Mesudiye’nin direkleri dibe çakılır, karinası su üstünde kalır. Ters dönen zırhlının makine dairesinde kapalı kalan denizciler vardır.

Mesudiye zırhlısının ikinci kaptanı Yüzbaşı Rıfat Efendi, kurtarma çalışmalarını şöyle anlatır:

“Kurtarma çalışmalarına bütün kuvvet ve kudretimizle devam ediyoruz. İçeride kalanlar bilhassa Çarkçı Yüzbaşı Çanakkaleli Ziya Ömer Efendi mütemadiyen bağırıyor, imdat istiyor, havasızlıktan şikayet ediyordu. ‘Allah aşkına çabuk olun. Artık tahammülüm kalmadı. Ölüyorum’ diye feryat ediyordu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.