Sadun Boro Yürüyüş Yolu Sadun Boro’nun kızı Deniz Polat’tan mektup var

Naviga - - Pruva -

Sadun Boro’nun ailesinden sevenlerine hitaben, 5 Haziran 2016 Sadun Boro Yürüyüş Yolu

Babamı ebediyet denizlerine uğurlayışımızın yıl dönümü yaklaşmakta. Vasiyeti, Gökova'da dinlenmekti. Gönlünde; Okluk Koyu'nda, Kısmet'i bağladığı 8 no'lu çam ağacına yakın, boyunda, çevreyi görebildiği, günlük kokularını içine çekebildiği, yeşil ve mavinin ahengini pek keyifle izlediği tepelik vardı. Büyük uğraşlarla özel koruma alanı olarak kabul edilen Gökova koylarında, Sadun Boro'nun son arzusunu yerine getirebilmek için bakanlar kurulu kararı gerekmektedir. Bu konu devlet büyüklerimizin takdirindedir.

Kendisini, ailesi ve sevenleriyle Karacasöğüt köy mezarlığına, Gökova'nın kucağına emanet ettik ki sevgisiyle, varlığıyla, özenle cennetini korumaya devam edebilsin.

Sadun Boro'nun en önemli özelliği her gün saatlerce yürümesi idi. Kafasındaki bin bir düşüncenin hızına yetişebilmek için olsa gerek koştururcasına yürürdü. O sırada mis kokan yeşili içine çeker, yeryüzü cennetinde yaşadığı için şükür naraları koyuverirdi. Bu özelliğine istinaden, sevenlerinin de onun gözlerinden çevreyi tanıyabilmesi için, ailesi olarak, Okluk Koyu sakinlerinin ve Karacasöğüt Köyü gençlerinin katkısıyla Sadun Boro Yürüyüş Yolu projesini gerçekleştirmek için çalışıyoruz.

Yürüyüş yolu iki etaptan oluşuyor; uzun etap mezarlıktan Okluk Koyu'na, kısa etap ise Okluk'tan vasiyet ettiği yere uzanıyor. Kısa etap herkesin ulaşabileceği kolaylıkta olacak. Her mevsim ayrı güzellikte olan bu orman patikasında Sadun Boro ile birlikte yürümek, vasiyet ettiği noktaya bir deniz kabuğu bırakmak, ayak izinden etrafı izleyerek derin bir nefesle doğanın bahşettiği güzellikleri içimize sindirmek, bir nebze de olsa vasiyetini yerine getirebilmiş olmamızı sağlayacak.

Sadun Boro'nun mezarı, yürüyüş yolu ve vasiyet ettiği yer, doğayı nadide bir sanat eserini incelercesine deneyimleyebilmemiz için bir bütün olarak düşünüldü. Bu yıl alt yapısını hazırlayabiliyoruz, temennimiz sevenlerinin sabırla, katkılarını esirgemeden bizlere destek olmalarıdır.

Çetin Kent

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.