Ios (Gialos 36˚43'.4 K-25˚16'.3 D)

Naviga - - Seyİr Defterİ -

Ege'nin eğlence adası dersek abartmış olmayız. Adanın tek limanı Ios (Gialos, Yialos), kendi adını taşıyan körfezin kuzeydoğusunda. Gece girilecekse körfezin güneydoğu girişindeki Cape Xeres (36˚42'.8 K-25˚15'.9 D) resifine dikkat edilmeli. Limanın en korunaklı ve güvenli yeri, yolcu gemileri ve feribotların yanaştığı beton rıhtımın doğu tarafı. Güney tarafı yaz boyunca kuzeyden esen 5-7 kuvvetindeki rüzgâr ve soluganın altında çok rahatsız edici oluyor. Limanın dip yapısı çamur olduğundan güzel demir tutuyor.

Hızlı feribotların yarattığı dalgalardan dolayı kıç palamarlara halat esnetici kullanmak uygun olur.

Adanın nüfusu 2.000'e yakın. 16-22 yaşları arasındaki öğrenci gruplarının bir eğlence merkezi haline getirdiği adaya her gün beş-altı gemi ile 500-1.000 arasında yolcu geliyor. Yazın adanın nüfusu 8-10 bini buluyor. Kalabalık ve bunun getirdiği handikaplardan hoşlanmayanlar için bu bir sorun

yaratıyor. Adanın yüksek tepelerindeki disko ve barlardan dolayı Ios çok hareketli ve gürültülü. Limandan yüzlerce merdiven ile çıkılan Hora, Venedik Kalesi ve yel değirmenleri görülmeli. Kaleye çıkan yokuş ve dar sokaklardaki küçük bar ve kafelerde bir içecek alınca yorgunluğunuz geçiyor. Hora'nın sokakları geceleri canlanıyor, gençlerin eğlenceleri harika. Gece kulüplerinden Sweet Irish Dream ve Scorpion, barlardan Red Bull, Slammer Bar, Disco 69, Bulldog göze çarpanlar. Limanda Stavedo Taverna sempatik sahipleri ile rahat edeceğiniz bir yer. Yine limanda Sousana's'ta musakkayı mutlaka tadın. Sahibesi Suasanne ve Niko sıcakkanlı adalılardan. Balık yumurtası ile hazırlanan ‘taramosalata' otlu ve sarımsaklı ızgara ciğer ‘sikoti'yi deneyin.

En tepede bulunan Panagia Gremiottissa Kilisesi'nden panoramik kareler yakalamak mümkün. Ios her yıl biri 15 Mayıs'ta yapılan Homeros, diğeri de 15 Ağustos'ta yapılan dini geleneksel festivali ile sabahlara kadar ada tarzı şarkı ve danslarla şenleniyormuş. Buradaki marketlerde fiyatlar limana göre daha uygun. Skotiri (otlu yumuşak keçi peyniri) ve kefalotyri (sert tuzlu sarı peynir) ada halkının gittiği marketlerde daha kaliteli ve fiyatı da ucuz.

Iou Körfezi'nin batısındaki her havaya korunaklı olan Koumbaras Koyu'na, denizaltı enerji kablolarından dolayı demir atılmıyor. Iou Koyu'nun güneyi ise yolcu gemileri ve hidrofillerin manevra sahası içinde olduğundan demirleme yasaklanmış.

Ios Limanı

Hora’dan Gialos

Hora

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.