Ozamanrenk!

Teknenizin gövdesinde yılların etkilerini, acemilik günlerinden kalma yanaşma izlerini görmeye başladığınızda belki de ona yeni bir renk vermenin zamanı gelmiştir. Size özel desen ve logo çalışmasına da imkan veren folyo kaplama yöntemi ile teknenizin göv

Naviga - - Bakim -

Yarış parkurunda gövdesinde sponsorun logosu ve renklerini taşıyan yelkenli tekneleri görmeye alışkınız. Ancak bugünlerde çekek yerlerinde canlı renklerin ya da farklı desenlerin süslediği motoryatları da görmeye başladık. Tekne gövdesini tamamen size özel hale getirmenizi sağlayan folyo kaplama yöntemi pratik, ekonomik, esnek ve dayanıklı bir çözüm olduğu için git gide daha çok tekne sahibi tarafından tercih ediliyor. Biz de dışarıdan rengarenk görünen bu yöntem hakkında bilgi almak için merak ettiklerimizi tekne ve yelken giydirme konusunda hizmet veren Sorg Yelken’e sorduk.

Folyo kaplama neden tercih ediliyor?

Geçici bir uygulama olduğu için sıkılınca ya da seçilen rengin modası geçince değiştirilebilir. Folyo sökülebilir olduğu için teknenin asıl rengini korursunuz. Folyolardaki renk seçenekleri boyaya göre çok daha fazla. Metalik renklerden, geçişli veya mat renklere kadar birçok seçenek mevcut. Üstelik istenilen yazı, desen, resim ya da logo uygulaması da yapılabilir.

Uygulama için gereken koşullar nedir?

Folyo 14-16˚C’lerde ve tozsuz ortamlarda çok kısa sürede rahatça uygulanabilir.

Folyo uygulaması ne kadar zamanda yapılabilir?

Bu teknenin boyuna ve borda yüksekliğine göre değişir. Uygulama sonrasında tekneyi denize indirmek için çok fazla beklemek gerekmez. Yelkenli tekne uygulamaları genelde aynı gün, motoryatlarda tekne boyuna göre bir-iki gün içinde teslim edilir.

Folyo uygulanmış bir tekneyi lift ile denize indirebilir miyiz?

Evet, sadece liftin kayışları arasına bir parça bez koyup dikkatlice koruma sağlamalısınız.

Folyo kaplanmış tekne nasıl temizlenir?

Tekne şampuanı ve su ile yıkayabilirsiniz.

Oluşacak hasarları nasıl tamir ederiz?

Tekneniz kaplandıktan sonra kalan folyodan saklamanız için size mutlaka verilir. Bu parçaları kullanarak küçük tamirleri gerçekleştirebilirsiniz. Çok büyük hasarlarda daha büyük parça değişimleri ile tamirat yapılabilir.

Folyo kaplamanın iyi ve kötü yanları neler?

Folyo kaplamayı boyanın alternatifi olarak düşünürken bazı avantaj ve dezavantajları olduğunu bilmek gerekir. Folyolar parlak boyalardan daha az parlaktır. Fakat mat renklerde folyolar daha iyi sonuç verebilir. Folyo kaplama UV ışınlarının etkisine karşı koruma sağlar.

Folyo uygulaması yapılmadan nasıl bir ön hazırlık yapmak gerekir?

Tekne yüzeyi pürüzsüz hale getirilmelidir. Bunun en önemli sebebi; folyonun altındaki bütün pürüzlü yüzeylerin ve hataların daha fazla

görünmesini sağlamasıdır. O yüzden önce tekne yüzeyindeki jelkot tamirlerinin yapılması gerekir.

Folyo uygulaması kolayca sökülebilir mi?

Kaliteli folyo markalarının en büyük özelliklerinden biri tutkal bırakmadan kolayca sökülebilmeleridir. Yine de tavsiyemiz folyonun tutkalı sertleşip sökülmesi zorlaşmadan (en fazla beş yıl içinde) bu işlemin yapılmasıdır.

Folyo sökme işlemini tekne sahibi yapabilir mi, profesyonelin mi yapması gerekir?

Folyo sökme işlemini en az iki kişilik bir ekip yapmalıdır. Ayrıca folyonun düzgün sökülebilmesi için genelde teknenin karaya çekilmesi ve folyonun ısıtılarak sökülmesi gerekir.

Bazı renklerin diğerlerine göre avantajı var mıdır? Örneğin koyu ve parlak renkler güneşte çabuk solar mı?

Evet, genelde koyu renkler ve kırmızı daha çabuk solar, açık renkler daha uzun dayanır.

Denizde logo uygulamaları

Sorg Yelken’in faaliyet alanı tekne gövdesiyle sınırlı değil. Bainbridge, Rutgerson, Velocitek, Tides Marine ve RBS gibi markaların Türkiye temsilcisi firma, aynı zamanda tekne gövdesi, yelken, ekip kıyafeti ve aksesuarlarına logo uygulaması yapıyor. Logo uygulamasında istenirse hazır tasarım üzerinden çalışılıyor. Eğer hazır bir tasarım yoksa, Sorg Yelken, tasarım konusunda da destek verebiliyor. Yelken uygulamasında kumaşın cinsine göre yapılacak uygulama bazen kaplama bazen boyama şeklinde oluyor. Bunun dışında ekip çantası, bayraklar, şapkalar vb. ekipman da istenen renk, model, kumaş ve baskı seçeneklerine göre hazırlanıyor.

www.sailmaker.org

ama bu sene Promar’ın 25. yılını kutluyoruz. Gemilerde 4., 3., 2. kaptan olarak geçirdiğim beş seneyi de sayarsak toplamda 30 senedir resmi olarak denizciyim, denizdeyim, denizleyim…

Su sporlarıyla uğraştınız mı yoksa denize daha çok profesyonel bir ilginiz mi var?

Rüzgâr sörfü ve yelken yaptım ama hobi olarak. Yelkenin insanın doğaya karşı en büyük galibiyeti olduğunu düşünürüm hep. O nedenle yelkene, rüzgâra, yelkenliye bakışım ve hayranlığım ömür boyu sürecek.

Tekneniz var mı?

Gençken sörfüm vardı, 2006 yılından beri kullandığım bir teknem var ama yelkenli değil. Büyük şehirde yaşayan biri olarak maalesef süratli bir tekne almak zorundaydım. İnanın insan önceki hazırlıklar ya da dönüşteki toplanma için zaman bulamıyor ya da yaratamıyor. O nedenle 8 metrelik bir sürat teknesi büyük şehir için ideal bana sorarsanız.

Promar’ın geçmişindeki satır başlarını anlatır mısınız?

Başlangıç tabii önemli; biz iki denizcilik yüksekokulu güverte bölümü mezunu ortak olarak girdik bu serüvene. Ortak tutku denizdi tabii ki. Sonrasında o zamanlar haritalı GPS cihazlarının yeni çıkması ve Shipmate firması ile yolculuk sırasıyla Simrad, B&G, Lowrance’ı da kattı bünyeye. Diğer taraftan Seatel ile birlikteliğimiz Türkiye’de ilk uydu TV antenlerinin satışını başlattı. Şimdilerde Intellian ile sürdürüyoruz birlikteliği. Profesyonel markette Raytheon-anschuetz ile uzun soluklu bir beraberliğimiz var. Yine profesyonel balıkçılıkta Kongsberg-simrad ile varız. Harita firmaları Navionics ve C-map hep bizimleydi. Flir son katılanlardan, onlarla yükselen trend gece görüş konusunda çalışıyoruz. Hem kendi ekranlarımız var hem Hatteland’larla ekran pazarındayız. Bu yılbaşı başlayan son işbirliğimiz de VDO Marine ile.

Sanıyorum bizim farkımız; tüm pazara hitap etmemiz. Büyük küçük demeden yüzen her türlü araca elektronik ürün sunabiliyoruz. Panamax bir dökmeci de donatabiliyoruz, 5 metre bir tekneye balık bulucu da satabiliyoruz ya da profesyonel bir balıkçıya sonar sistemi monte edebiliyoruz. Su ürünleri ile ilgili okul ve yüksekokullara bilimsel araştırma gemilerine cihaz pazarlayabiliyoruz. 12 metre bir yelkenliyi de, 70 metre bir süperyatı da tamamen donatabiliyoruz. Gerçek anlamda tüm pazara hitap eden bir deniz elektronik firmasıyız ve de herkes bize çok kolay ulaşabiliyor. Heyecanımızı hiç kaybetmedik.

30 yılda neler değişti?

İnanılmaz hızlı bir değişim ve biz bunu birebir yaşadık. Türkiye’nin ilk süperyatını donattık; tekne 36 metreydi ve kimse yüzeceğine inanmıyordu. Şimdi 80-100 metreleri konuşuyoruz. Çok hızlı öğreniyoruz. Çok değerli insanlar yetişti, bizleri de peşlerine takıp gelişmemizi sağladılar. Son dönemde Türkiye’de yapılan teknelerin uluslararası platformda aldıkları ödüller o zamanlar sektöre yön veren insanların yetiştirdikleri insanlar sayesinde oldu. Bu biraz da görgü işi, görerek, yaparak, üreterek çok daha güzel, daha konforlu, daha denizci… Daha daha daha… Sonu yok yani.

‘Daha’lar elektronik sektörüne de yön veriyor. Gün be gün değişen bir alanda çalışmanın zorlukları nelerdir?

Biz bu işe başladığımızda tüplü ekranlar vardı. Şimdi incecik marin ekranlar kullanıyoruz. Elektronik tam da söylediğiniz gibi gün be gün değişiyor. Teknoloji ihtiyaçlara göre şekilleniyor ve inanın günden güne ucuzluyor.

Levent Banyocu

Hüseyin Kiremitçi, Levent Banyocu ve Cengiz Tekebaba (‘Cup’ışalım mı? Günleri Powered by Volvo Car Turkey)

Elif-levent Banyocu

Rolex Swan Cup 2013, Swan 42 Arethusa

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.