Kuğu zarafeti

Finlandiya’da doğan ve 120 ülkeye yayılan zarafet geleneği, 50 yıldır 2 binden fazla ‘kuğu’yla denizlerdeki balesini sürdürüyor. Nautor’s Swan markası bugün buzlarla kaplı bir coğrafyanın dinginliğini ya da yarış parkurunun yüksek ritmini bir arada sunabi

Naviga - - Tersane - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Güneşin oldukça cimri davrandığı bir ülke olan Finlandiya’nın küçük bir kasabasında yaratılan Nautor’s Swan, çok kısa sürede pazarın yıllardır hakimi olan ülkeleri geride bırakarak kendini tüm dünyaya tanıttı. Bu başarı yarışlarda kazandığı dereceler, uzun seyirlerde sunduğu konforun yanı sıra onu üretenlerin işine duyduğu adanmışlığının da bir ürünü kuşkusuz. 50 yıldır süren bu sıra dışı hikayeyi kahramanlarından dinledik. için hepimiz markanın özünde yer alan prensiplere bağlı kalmalıyız: kalite, güvenilirlik, stil. Sadece kanıtlanmış ve test edilmiş teknolojileri teknelerimize uyarlıyoruz. Tüm bunlar Fin kültürünün bir parçası olduğu için uygulaması zor değil.

Bir Swan nasıl üretiliyor?

Nautor’s Swan’ın tasarımdan, en ince detaylarına ve tekne sahibine teslim edilmeden önceki testlerine kadar tümü kendi tersanesinde tamamlanan üretim süreci ile garanti altına aldığı eşsiz kalite kontrolünden gurur duyuyoruz.

Kronoby yakınındaki fabrikada iç mekanlar el işçiliğiyle üretiliyor. Genelde süreç ‘tik avcısı’nın Swan’ların çoğunda kaplamalarda tercih edilen ağaçları bulmak için Burma’ya gitmesiyle başlıyor. Çoğu markanın aksine Nautor’s Swan kontrplağın üzerine kaplamayı kendisi yapar.

Kållby’deki laminasyon salonlarında freze makinelerinden kaplamalar, kalıplar çıkarıyor ve gövde lamine ediliyor. Gezi teknelerinin gövdelerinde bugün bile vakum infüzyon yerine elle yatırma yöntemi kullanılıyor. Daha büyük teknelerde ise köpük-çekirdek karbon ya da bazı durumlarda içerde ince bir karbon katmanı ve dışarıda cam elyaf katman tercih ediliyor. Bu yöntemlerle ağırlığı ciddi oranda azaltıyoruz. Karbon gövdelerde önceden emprenye edilmiş/ ön reçine emdirilmiş karbon kumaş ya da Sprint adlı materyali kullanılabiliyoruz.

German Frers’in Swan markasına nasıl bir etkisi oldu?

German Frers şık, tarz sahibi teknelerin tasarımı konusunda dünya çapında referansa sahip. Bizim tarihçemiz düşünüldüğünde çok iyi uyum sağlıyoruz. İşbirliğimiz 1981 yılında başladı ve bunca yılın ardından Frers ailemizin bir parçası oldu; tarzı ve heyecanıyla bize ilham veriyor.

Swan’ların üretimi, 1968

Pekka Koskenkylä

German Frers

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.