Eler Malzem

Naviga - - 7 Denİzler İle -

limandan çıktıktan sonra 315 rotasına dönüş yapınca rahatladık. Geceyi harika sallana sallana ama ıslanmadan geçirdik. Gündüz artık Sicilya Adası’nın güneyinde azalan rüzgâr ile bir frişka seyrine döndük. Rüzgârı arkadan aldığımız için hissettiğimiz rüzgâr

Teknenizde her an ikrama hazır lezzetli ve sunumu çok hoş bir aperatif ihtiyacınız için güzel bir önerim olacak. Her zaman kolaylıkla bulabileceğiniz

Yapılışı

Somon balığınızı bir kayık tabağa yerleştirip, tuz ve şeker karışımını balığınızı üzerini tamamen kaplayacak şekilde serin. Aslında marine işlemi için bu yeterli olur. Renk katmak için üzerine pancarları rendeleyerek kaplayın.

Tabağınızı streç film ile hava almayacak şekilde kapatın. Yalnız dikkat edin 24 saat buzdolabının normal soğutucusunda marine için beklemesi gereken somonunuz bir miktar suyunu bırakacaktır. Tabak seçiminizi buna göre yapmanızı tavsiye ederim.

24 saat sonra tuz ile pişen, marine olan balığınızı yıkayıp, ince ince dilimleyerek servise hazırlayabilirsiniz. Somon rengi ve pancar morunun hoş uyumu, güzel lezzeti ile de tam not alır.

Ben 2 adet avokado ezip, içine 1 limon suyu, 1 çay kaşığı tuz ve 2 kaşık zeytinyağı ilave ederek bir sos yaptım. Yanında da kıtır ekmek ile servis etmeninizi öneriyorum.

Afiyet olsun.

Sciacca sokakları

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.