4

Naviga - - Püf Noktasi -

Yakıt, oksijen ve ısı yangının ateşleyicileridir. Kısa devre yapan kablo ya da ısınan motor, benzin, ahşap, fiberglas ve hava ile temas ettiğinde küçük bir kıvılcım için uygun ortam oluşur. Bunun yanında tüplü mangal, ocak, teknenin elektrik sistemine fazla yüklenen portatif elektrikli ısıtıcılar da potansiyel tehditler arasındadır. Bunları çalıştırırken dikkatli olmalı, varsa duman ve gaz alarmının açık olduğunu kontrol etmelisiniz. Bu aletleri çalışır durumda bırakıp tekneyi terk etmeyin ve yanlış kurulabileceği ya da bozulabileceği için zaman ayarlarına güvenmeyin.

6Duman dedektörleri yangına karşı alınabilecek en akılcı önlemler arasında yer alıyor. Yangınların çoğunda yaşanan can kaybının alevden değil, dumandan kaynaklandığını unutmayın. Özellikle uykudayken duman sizi uyku durumundan baygınlık durumuna geçirir. Duman dedektörleri ise duman size ulaşmadan ve sizi bayıltmadan haber vererek duruma müdahale etme şansı tanır. (Video 1 mürettebatının uyurken teknelerinde çıkan yangından nasıl kıl payı kurtulduklarını Ağustos 2008 sayımızdaki Hülya Leigh’in yazısında okuyabilirsiniz.)

Teknede meydana gelen patlama vakalarının birçoğu sintinede yakıt birikmesinden kaynaklanır. Yakıt buharlaşır ve bu buhar havayla karışır, patlama sınırına ulaşıldığı an ufacık bir kıvılcım yeterlidir. Yakıt buharının toplanabileceği yerlerde standart olarak alev almayacak parçalar kullanılır. Ancak motor bakımlarını yetkili servislere yaptırmamaktan kaynaklanabilecek denize uygun olmayan yedek parça ya da alev alan bir sintine pompası sizi ve teknenizi yangına karşı korumasız hale getirir. Aynı zamanda süresi dolmasına rağmen kullanılmaya devam eden aküler, kutu içerisindeki kurşun plakalarının deforme olmasıyla depolama kapasitesini yitirir ve üzerine aşırı şarj alarak ısınma yapar. Oluşan ısı plastik kutunun erimesine ve içerisindeki asit gazının sıkışarak patlamasına sebep olur. Patlamanın önüne geçebilmek için; akünün sistemden çıkarılması gerekir. Bunun için de akü kutup başı bağlantılarının sökülmesi yeterlidir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.