Zor sınav

Yazarımız Tolga Pamir ve eşi Stephanie Jadaud, 3.800 deniz millik açık Atlantik geçişi yarışı Transat AG2R La Mondiale’yi 27 günde tamamladı. Bu mücadele ikili için yarışın ötesinde önemli bir sınavdı.

Naviga - - Gündem - FOTOĞRAFLAR: ALEXIS COURCOIX

Yarışa Free Dom Services A Domicile sponsorluğunda katılan Tolga Pamir ve Stephanie Jadaud için mücadele hiç kolay geçmedi. Aslında ikilinin sınavı yarıştan çok daha önce başlamıştı. Yarış öncesi, güvenlik kontrolü ve medyaya yönelik çalışmalarla yoğun bir 10 gün geçirdiklerini söyleyen Pamir, “Tek başına olunca biraz daha kolay organize olabiliyor insan ancak bu sefer yemek, malzeme derken her şeyin seçimini iki farklı açıdan değerlendirmek durumundaydık” dedi.

Çi i zorlayan diğer konu ise yanlış stratejik karar sonucunda rüzgârsızlıkla baş etmek oldu. “Böyle zamanlarda iki kişiye küçücük alanlar dar gelebiliyor. Üzerine sıcak, konfordan uzak, duşsuz, tuvaletsiz ve yatacak düz bir sathın bile bulunmadığı koşulları ekleyince zorluk derecesi bir hayli arttı. Son olarak bizi bekleyen zorluk ne yazık ki beklediğimiz doğu alizelerinin Kuzey Atlantik’teki alçak basınç sistemi ile alt üst olmasıydı. Hem deniz hem rüzgâr gerçekten çok değişken ve dengesizdi. Bu da hem manevraları zorlaştırdı hem de rotamızın uzamasına yol açtı.”

Pamir ve Jadaud, Figaro sınıfı ve açık deniz yarışlarında deneyimli 14 rakibe karşı mücadele verdi. Rakiplerine karşı güç ve tecrübe açısından daha geride olduklarını söyleyen Pamir, yarıştaki performanslarını şu sözlerle değerlendirdi:

“Biz eşimle, bu yüksek seviyeyle baş edemeyeceğimizin farkındaydık. Hedef başından beri yarışı tamamlamaktı. Tecrübe ve fiziksel güç açısından dengesizlik olduğu kesin. Ancak bu yarışı üç kere yapmış, de erine 13 Atlantik geçişi işlemiş Livory kardeşlerle bir saat farklı finiş vermek bence iyi bir sonuç.”

Bu yarış ikiliye yelkenciliklerinin yanı sıra ilişkilerinin sağlamlaşmasında da yararlı olmuş. Karı-koca olarak böyle bir koşulda hedefe doğru yol almanın ilişkilerini daha da güçlendirdiğini söyleyen Pamir, tekne üzerinde bir çi ten çok iki dost ilişkisi yaşadıklarını belirtti. “İkimiz de teknenin emrine çalışıyorduk. Denizin sertliği kararlılığı, direnci hoşgörüyü, konforsuz bir ortamda da olsak bundan haz almayı, eşitliği ve paylaşmayı güçlendiriyor. Birçok kadın sporcunun bu tip bir projeye ilgi duymasını sağlamak da gurur vericiydi. Stephanie’nin suda kendine olan güveni de arttı. Ayrıca karı-koca katıldığımız için yarışın en medyatik ekiplerinden biriydik. Bu da sponsorlarımızla ilişkimizi güçlendirdi.”

Pamir, böylesine zor bir yarışı tamamladıktan sonra sırada bekleyenleri ise şöyle anlattı:

“Stephanie ağzının payını aldığını ve artık işin keyif kısmını yaşamak istediğini söyledi. Beni ise yeni sınavlar bekliyor. Bir ay içinde ikinci defa La Solitaire du Figaro yarışları serisine başlayacağım. Tekne kargo gemisinden iner inmez direğini söküp kırık dökükleri düzeltmeye başlayacağım. Hedef 10 Haziran’da Deauville şehrinde hazır bulunmak. Ardından yine Atlantik dalgaları içerisinde bulacağım kendimi. Önümüzdeki sene de aynı yarış serileriyle Figaro’ya devam etmek istiyorum. Sonra da artık Vendee Globe için kolları sıvamak gerekecek.”

Pamir ve Jadaud, oğulları Doğa ile

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.