Tahsin Ceylan

Türkiye’nin en güzel şnorkel noktalarını en iyi kim bilir? Elbette sualtı dünyasının duayenleri.. Biz de onlara şnorkel için favori noktalarını sorduk.uk

Naviga - - Sualti -

Favori nokta: Cunda, Melina, İlyosta başta olmak üzere Ayvalık Adaları.

Neden?

Sığlıktaki faunal ve floral zenginlik adanın etrafını sıkılmadan saatlerce gezmenize imkan tanıyor. Ayrıca ışığın sudaki dansı bu sığ noktalarda bir başka güzeldir. Sığ alanlarda anemon, gün balıkları, papaz balıkları, sarı süngerler, çırçır balıkları dahil birçok canlıyı şnorkelle görebilir, 3-5 metreye dalarak görüntüleyebilirsiniz.

En güzel yanları

Denizin keyfini çıkarırken doğaya uyumluluğunuzu hissedersiniz ve daha da güzeli keyifle spor yapmış olursunuz.

Tavsiyeler

Şnorkel yapmak çok keyifli olsa da yine de bilgi ve deneyim gerektirir. Sualtında daha uzun kalacağınızı sanarak hipervantilasyon yapmayın, bu tehlikelidir. Tek nefes çekerek dalmanız en doğrusudur. Bir diğer önemli konu denize sorumsuzca bırakılan misinalar. Bunları göremezsiniz ve takıldığınızda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle her zaman yanınızda bir arkadaşınızın olması tavsiye edilir. Akıntıya kapılıp kıyıdan uzaklaşırsanız asla çıktığınız noktaya geri dönmeye kalkmayın. Akıntıya karşı çabuk tükenirsiniz ve genellikle sonu hüsran olur. Akıntıyı kullanarak en yakın kara parçasına ulaşmaya çalışmanız en doğrusudur. Kaliteli maske ve şnorkel kullanın. Uzun şnorkeller sizi daha çok yorar. Su tahliye valfli şnorkeller ise daha az yoracaktır.

Neden?

Her şeyden önce İstanbul’a çok yakın. Hafta sonu çok uzak yerlere gitmeye gerek kalmadan gerçekten şnorkel yapmak isteyenler için büyük bir şans. Güneydoğu, doğu ve güneye bakan tarafı kayaların denize dik girdiği ve çabuk derinleşen bir yapıya sahip. Burada bir zamanlar Akdeniz foklarına ev sahipliği yaptığı bilinen mağara bulunur. Büyükada’ya bakan kuzey tarafı ise daha sığ ve yavaş derinleşen bir yapıdadır. Dik duvarlardaki midyeler arasında yengeç ve horozbina türleri ile anemonlar şnorkel ile sualtı fotoğrafı bile çekmeye imkan tanır. Ayrıca gemi balast sularıyla Marmara’ya gelen Kuzey Atlantik kökenli Asteriasrubens türü deniz yıldızları, farklı renkleriyle güzel görüntüler sunar. Dipteki kayaların üzerindeki deniz kestaneleri, rapanalar ve lapin balığı türleri ile etrafınızdan sık sık geçen kefaller Neandros’ta şnorkel yapmayı zevkli hale getirir.

En güzel yanları

Birincisi mükemmel bir egzersiz olması, ikincisi de bir hava tankına ve zamana bağlı kalmadan özgürce sualtının keşfedilmesine olanak tanıması. Bu şekilde serbest dalışı çok ileri seviyelerde yapıp, nefesle çok uzun süre sualtında kalanları ve bu konuda eğitim alanları bir tarafa ayırırsak, herkesin kendi sınırları içinde yapabileceği bir aktivitedir.

Tavsiyeler

Şnorkel yapan kişi aslında serbest dalıcı statüsündedir. Şnorkel belirli seviyelerde kişinin kendi amaçları paralelinde yapılır. Bu amaçlar arasında su yüzeyinde maske-palet-şnorkel ile yüzüp, zaman zaman nefesi tutarak 3-5 metrelere inip sualtı yaşamını daha yakından tanımaya çalışanlar yanında bunu metrelerce derine dalmak amacıyla yapanlar da olabilir. Ama bunun için mutlaka bir eğitim alınması gereklidir. Aksi halde ölümcül kazalara davetiye çıkarılmış olunur.

Neden?

Etrafta alüvyon, soğuk su kaynakları, çamur gibi etkenler bulunmadığından su son derece berrak. Suyun dibinde zengin bitki, farklı türlerde balık ve hatta üç-beş metre derinliklerde binlerce yıllık amfora tarlalarını görebilirsiniz. Bölgenin bakir olması sebebiyle deniz trafiğinin bulunmaması da huzur içinde şnorkel yapma imkanı veriyor.

En güzel yanları

Bir kere epey kalori yaktıran bir spor. Ayrıca hayatınızın en keyifli anlarını yaşabilirsiniz. 0-10 metre arası derinlikler çok zengin bir canlı yatağı ve aynı zamanda tarihi kalıntıların bolca gördüğü alanlardır. Işığın bu derinliklerde renkleri çok iyi yansıtması da şnorkeli zevkli kılan unsurlardan biridir.

Tavsiyeler

Maske-palet ve şnorkel çok iyi seçilmeli. Çünkü alacağınız zevk malzemelerin kalitesiyle doğru orantılı. Ayrıca hem güneşten hem de zehirli deniz canlılarından korunmak için mutlaka koruyucu krem sürülmeli, likra ve güneş korumalı bir elbise giyilmeli. İlerledikçe daha derinlere inmek isteyeceğinizden serbest dalış eğitimini de almak gerekir. canlılık artışını gözlemlemek mümkün. Hidayet Koyu ve çevresinde her an deniz kaplumbağaları ile karşılaşabilirsiniz. Dünya rekoru denemelerimi de bu koyda yapıyorum. O yüzden benim için anlamı çok büyük.

En güzel yanları

Şnorkel yapmak ve maske, palet, şnorkel ile büyülü bir dünyayı keşfetmek büyük bir özgürlüktür.

Tavsiyeler

Asla yalnız başınıza dalış yapmayın. Mümkünse başlangıç seviyesinde serbest dalış eğitimi alın ve öyle dalın. Böylece hem dalıştan daha çok keyif alır hem de güvende olursunuz.

Tahsin Ceylan

Şahika Ercümen

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.