Şekil 3

Naviga - - Taktİk - Emniyetli su işaretleri Özel işaretler Bu işaretler seyre yardımcı olmak amacıyla kullanılmaz, sadece özel sahaları veya notik dokümanlarda gösterilen diğer özellikleri (boru hattı, askeri eğitim alanı vb.) markalarlar. Ayrıca klasik kanal markalanması sı

batı 9

İngilizce bilenler biraz daha kolay hatırlar çünkü üçgenlere baktığınızda yan yatan bir W = West çıkar. Şamandıranın rengi: sarı siyah sarıdır. Gece ışıklandırması: Saatinizin batı tarafında (solda) yani saat 9’dadır. Bu şamandıra gece 9 kere hızlı bir şekilde bembeyaz çakar, biraz ara verir ve tekrar 9 kere çakarak devam eder.

Kuzey kardinal şamandırası- Bunun şeklini daha kolay hatırlarsınız: İki siyah küçük üçgen yukarıya bakar (Haritalarda kuzey yukarıdadır).

Şamandıranın rengi:

Üst bölüm siyah alt bölüm sarıdır.

Gece ışıklandırma: Saate baktığınız zaman saat 12 kuzey olur. 9 ve 12 arasında sayım hatası olabilir diye farklı bir fikir yaratıldı: Kuzey kardinal şamandırası gece uzun ara vermeden çok hızlı beyaz ışıkla çakar (QFL).

İki siyah küçük üçgen aşağıya bakar.

Şamandıranın rengi: Üstü bölüm sarı, alt bölüm siyahtır.

Gece ışıklandırma: Tekrar saat aklınıza gelsin ama bu şamandırada bir

Güney kardinal şamandırası-

özellik var: Beyaz ışık 6 kere hızlı, 1 kere de uzun çakar. Sonra ara verip tekrar başlar.

2. İzole edilmiş tehlike

Her yönden açık tek bir kaya veya tehlike gösteren şamandıradır. Yani hiç bir tarafına fazla yaklaşmayın anlamına gelir.

Gece ışıklandırması:

Deniz feneri gibi iki beyaz grup çakar. Bazı haritalarda deniz feneri işareti bulunur.

Dikkat: Türkiye’de bazılarında gece ışığı olmayabilir.

3. Emniyetli sular ve özel işaretler

Özel bir alan (yüzme alanı vs) gösteren şamandıradır.

Gece ışıklandırma: Işıksız olabilir, varsa sürekli çakan sarı ışıktır.

Türk haritalarında ve portolon kitaplarında birkaç işaret daha görebilirsiniz:

Gördüğünüz gibi haritaların verdiği bilgiler emniyetli bir seyir için çok önem taşıyor. Tabii ki bu bilgiler her zaman ‘güncel’ olmalı. www.shodb.gov.tr sayfasında denizcilere yönelik haftalık olarak yayımlanan ilanları takip edebilirsiniz.

Harita üzerindeki işaretleri konuştuk ama pusula gülünden hiç bahsetmedik. İlerleyen günlerde bu konuya da değinip rota çizeceğiz. Pratik yaparak ders almak isteyenleri bütün sene boyunca düzenlenen kurslarımıza bekliyoruz.

www.sollaresailing.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.