Zil çaldı

Avventura Marine, motoryat sahiplerinin ya da almayı düşünüp deneyimi olmadığı için cesaret edemeyenlerin imdadına yetişiyor. Amatör Denizci Belgesi’nden (ADB) sonra öğrendiklerini pekiştirmek isteyenler firmanın deneyimli eğitmenlerinden demirleme, yanaş

Naviga - - Motoryat Eğİtİm - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Berk Danışmanlık bünyesinde faaliyet gösteren Avventura Marine, motorlu tekne kullanımı ve idaresi üzerine eğitim vermek için kurulmuş. Deneyimli kaptanlarıyla Amatör Denizci Belgesi alan, motoryatı olan ya da almayı düşünenlere yönelik hizmet veren firmanın kurucusu Hakan Berk, aileden denizci. Çocukluğundan beri hem yelken kulüplerinde katıldığı kurslar hem de ailesinin teknesi dolayısıyla denizlerde. Farklı sektörlerde bir süre çalıştıktan sonra ekmeğini denizden çıkarmaya karar veren Berk, yelkenli tekne kullanımına yönelik eğitim veren çok fazla firma olmasına rağmen motoryat konusunda bir eksiklik olduğunu fark edip bu alana yönelmiş.

Avventura Marine kursiyerlerine iki ya da üç gün süren eğitim programı sunuyor: İki kişilik eğitimler üç günde toplam 12 saat; tek kişilik eğitimler iki günde toplam dokuz saat sürüyor. Hakan Berk teknede rahat hareket ederek kursiyere sağlıklı şekilde uygulama yaptırabilmek adına dersleri iki kişiyle sınırlandırdıklarını söylüyor, eğitmen olarak da teknede iki kişi bulunuyor. Eğitimlerdeki standartlar bizzat Berk tarafından oluşturulmuş, eğitmenlik yapan kaptanlar da gereken eklemeleri yapmış. Avventura Marine’in eğitim konuları yedi bölümden oluşuyor: Tekne kısımları ve terimler, genel motor bilgisi, halatlar ve bağlar, seyir, manevra, yanaşma, ayrılma, demirleme, güvenlik.

Eğitmenler çekirdekten yetişen ve referansları güçlü kaptanlardan seçiliyor.

ADB belgesi sınavı tamamen teorik olduğu için Avventura Marine’in verdiği eğitimler uygulama ağırlıklı. Kursiyerlerine teoride karmaşık gibi görünen konuların pratikte ne kadar kolay olduğunu ve tekne kullanmaktan korkmamak gerektiğini anlatıyorlar. Yanaşma iskelesi kurularak yanaşma ve koylarda demirleme denemeleri, denize adam düştü manevrası yapılıyor. Kazık, izbarço bağı, volta atmak gibi temel bilgilerin üzerinden geçiliyor. Güvenlik için alınması gereken önlemler anlatılıyor.

Eğitim verilen teknenin en fazla 10 metre olması gerekiyor. Kursiyerin teknesi yoksa ya da 10 metreden büyükse Avventura Marine’in Bayliner Ciera model motoryatında dersler veriliyor.

Jet ski ve su kayağı eğitimleri de var

Avventura Marine bunların yanı sıra jet ski ve su kayağı eğitimleri de veriyor. Kursiyerlere hem su kayağı yapma hem de başkası yaparken tekneyi kullanma konusunda uygulama yaptırılıyor.

Firma kurumsal etkinlikler konusunda alternatif arayanlara da Stok Turizm ile beraber geliştirdikleri bir programla yanıt veriyor. Programda katılımcılar hem adalar turu yapıyor hem de teorik ve uygun yerlerde uygulamalı eğitim alıyor. Denize dair bir şeyler öğrenmiş ve keyifli bir gün geçirmiş oluyorlar.

www.avventuramarine.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.