TÜRK BAYRAĞI! Hemen şimdi!

Naviga - - Edİtörden - Tûba Noyan

Temmuz ayının ortasına doğru elimize, Delaware eyaleti yat tescil bölümünden Antalya’da bağlı bir yata gönderilen ve Amerikan bayraklı teknelerin Delaware eyaleti dışında kullanım haklarına getirilen yeni düzenlemeyi anlatan bir mektup ulaştı.

Bu mektupta Delaware eyaletinin yeni düzenlediği uygulamaya göre son bir yıl içinde 60 günden fazla Amerika-delaware karasuları dışında kullanılan yatların tespit edilerek, Delaware eyaleti yat kaydı terkin işlemlerinin yapılması bilgisi kaleme alınmış. Kısaca Delaware eyaletinin talebi kendi karasularında dolaşmayan yatların ivedilikle başka bir bayrağa geçmesi…

Bizler bu mektubun yaratacağı ‘domino etkisini’ düşünürken öğrendik ki; yatın sahibi olan şirket yetkilileri yaptıkları görüşmeler sonucu terkin işlemlerinin durdurulması ve 2016 yılı sonuna kadar izin alınması konusunda başarı sağlamış. Günü -bir nevi- kurtarmış. Yunan Adaları ve diğer Avrupa ülkeleri liman yetkilileri tarafından yapılan kontroller sonucunda Delaware eyaleti yat tescil bölümünün bu ‘tip’ yatlarla ilgili bilgilendirildiğinin de altını çizmek gerek.

Bunlar olurken Türk Bayrağı’na geçiş ile ilgili ÖTV, KDV gibi vergi ve harçlarda amatör denizcilerin talep ettiği indirimin gerçekleşmesi için girişimlerin yeniden hızlanacağı bilgisini de aldık, konu üzerine yapılan tartışmaları izlemeye devam ettik.

Ortak kaygı şuydu: İlgili bakanlıklar bu gelişme üzerine indirim yapmazsa, yat sahipleri Panama, Malta ya da Marshall Adaları bayraklarıyla mı dolaşacaktı? Bunlar amatör ve profesyoneller arasında, derneklerde tartışılırken, aynı konu başlıklı elektronik posta trafiği artmışken, Türk bayrağını -BAYRAĞIMIZItaşımanın önemi kapkaranlık bir gecede yüreklerimizi dağlayarak yine ortaya çıktı. Her zaman söylediğimiz gibi ‘Mavi Vatan’da ve her yerde bayrağımıza sahip çıkmalıyız… 15 Temmuz’dan sonra ‘vergi barışı’ düzenlemesi için TBMM’YE sunulan kapsamlı vergi ve sigorta primlerine ilişkin kanun teklifine yurt dışından getirilecek yatlar da dahil edildi. Biz baskıya girerken tasarı henüz kanunlaşmamıştı. Bu tasarıda teknelerin gecikmiş kayıt cezaları da affa uğruyor. Hep birlikte bekleyip göreceğiz… Gelişmeleri Naviga’nın facebook hesabından ve internet sitemizden takip edebilirsiniz. Ülkece sıkıntılı günlerden geçiyoruz ama derin mavi her zaman en iyi tedavi… O halde denizin tuzundan uzak kalmayın, özellikle de teknenizde ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırarak…

TN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.