Bastırın gençler

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na sadece günler kaldı. Dünyanın en eski spor organizasyonu olan olimpiyatlarda, yelkende altı sporcu Türkiye’yi temsil edecek.

Naviga - - Olİmpİyat -

2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları 5 Ağustos’ta başlıyor. 21 Ağustos’a kadar devam edecek olimpiyatlarda rekor sayıda ülkeden rekor sayıda başvuru olduğu belirtiliyor. Bu yıl olimpiyatlarda 115 ülkeden 10.500 sporcu madalyalar için ter dökecek. Türkiye’yi 21 farklı spor dalında toplam 89 sporcu temsil edecek. Bizim gözlerimiz ise yelken ve rüzgâr sörfünde bayrağımızı dalgalandıracak olan Deniz ve Ateş Çınar (470), Alican Kaynar (Finn), Nazlı Çağla Dönertaş (laser radyal), Dilara Uralp ve Cavit Biriz’de (RS:X) olacak. Sporcularımızı kısaca tanımaya ne dersiniz?

Nazlı Çağla Dönertaş

Türkiye’yi laser radyal kadınlar sınıfında temsil edecek olan Çağla Dönertaş’ın ikinci olimpiyat deneyimi olacak. Bu spora Marmaris Yelken Kulübü’nde optimistle başlayan Dönertaş’ın 2010-11 yıllarında iki Balkan şampiyonluğu, 2012 yılında Balkan Şampiyonası ikinciliği, yine aynı yıl Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü ve 2013 Akdeniz Oyunları’nda üçüncülük dereceleri bulunuyor. Okan Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Dönertaş halen Fenerbahçe Yelken Kulübü’nün sporcusu olarak yarışıyor.

Deniz ve Ateş Çınar

470 sınıfında yarışan Çınar kardeşler yelkene 1995 yılında Foça Yelken İhtisas Kulübü’nde başladı. Ateş Çınar’ın laser 4.7 dünya ikinciliği, Deniz Çınar’ın ise optimist sınıfında Balkan şampiyonluğu bulunuyor. Her ikisi de Galatasaray Yelken Kulübü’nün sporcusu olarak yarışan Ateş ve Deniz Çınar kardeşler olimpiyatlarda Türkiye’yi üçüncü kez temsil edecek.

Alican Kaynar

Yelkene altı yaşındayken Fenerbahçe Yelken Kulübü’nde optimistle başladı. 2000 yılında laser, 2009’da finn sınıfına geçti. Bu yıl ikinci kez olimpiyatlarda yarışacak olan Kaynar’ın laser Türkiye sıralamasında iki sene üst üste birinciliği, 2010 Balkan şampiyonluğu ve 2012 Finn Avrupa Şampiyonası’nda 12’nciliği bulunuyor.

Dilara Uralp

İlk kez olimpiyatlarda yarışacak olan Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu öğrencisi olan Dilara Uralp, rüzgâr sörfüne 2006 yılında Çeşmealtı Windsurf Kulübü’nde başladı. RS:X sınıfına ise 2012 yılında geçti. 2012-2015 yılları arası kadınlar Türkiye şampiyonluğu unvanına sahip Uralp, 2012’de Danimarka’da yapılan Avrupa Gençlik Oyunları’nda dördüncü oldu.

Cavit Biriz

2013 Atatürk Kupası Windsurf Türkiye Şampiyonası şampiyonu olan ve halen lise eğitimine devam eden Cavit Biriz, 2014 yılında da RS:X Gençler Türkiye Şampiyonu oldu. 2015 ISAF Gençler RS:X Dünya Şampiyonluğu’nda da 13’üncülük elde eden Biriz, olimpiyatlarda sınıfında yarışan en genç sporcu olacak. 2016 Rio Olimpiyatları, Biriz’in bu alanda ilk deneyimi.

www.rio2016.com

Deniz ve Ateş Çınar

Çağla Dönertaş

Alican Kaynar

Cavit Biriz

Dilara Uralp

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.