Masmavi terapi

Multiple Skleroz (MS, çoklu sertleşim) ile yaşama dair görüşleri, hatta önyargıları değiştirmek için yola çıkan Sailing Sclerosis (Skleroz ile Yelken) Vakfı, Türkiye kıyılarında bir etkinlik düzenledi. Göcek’in büyüleyici manzarası ile yelkenin heyecanını

Naviga - - Sosyal Sorumluluk - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ FOTOĞRAFLAR: EGON SORENSEN

Sailing Sclerosis, Kopenhag Üniversite Hastanesi’nde MS hastaları ile çalışan Psikoterapi Uzmanı Mikkel Anthonisen tarafından kurulmuş. Danimarka’daki etkinliklerde yelkenli teknede seyir sırasında görev alan MS hastalarının takım çalışması ve fiziksel aktivite sayesinde moral ve motivasyonlarının arttığını gören Anthonisen, Oceans of Hope (OOH) devrialem projesini yaratmış. 20 metrelik Challenge 67 model tekneyle kat edilen her ayağa zorluk derecesine uygun hastalar katılım ücretini ödeyerek dahil olmuş. 2015 yılında dünya turunu tamamlayan tekne, halen Danimarka’da çeşitli etkinliklerde MS hastalarıyla denize açılıyor.

Oceans of Hope projesinin katılımcılarından biri olan Robert Munns, bu yıl etkinliği 30 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında Göcek koylarına taşıdı. Göcek’teki altı tekneyle anlamlı organizasyonu düzenleyen Munns ile yelkenin iyileştirici etkisini ve Sailing Sclerosis Vakfı’nı konuştuk.

OOH ile nasıl tanıştınız ve bu proje nasıl ortaya çıktı?

OHH projesiyle çok doğru bir zamanda yollarımız kesişti. Brighton Marina’da müdür olduğum dönemde bir gün vakfın kurucusu Mikkel Anthonisen ve ekibi tekneleriyle geldi. Onlarla tanışıp hikayelerini dinlediğimde çok etkilendim. Sailing Sclerosis projesi Ms’li hastaların ekip olarak katılabileceği bir yelkenle devrialem projesi ve bu hastalık hakkında farkındalık

yaratmayı amaçlıyor. Katılımcıların mücadele ederek yeniden kendilerine güvenmelerine yardımcı oluyor.

Sekiz ay sonra maceranın bir parçası olmak için işten ayrıldım. O zamana kadar karadan 50 milden fazla uzaklaşmamıştım. OOH ile 1.500 deniz mili gitmek hem heyecan verici hem de ürkütücüydü! Devrialemin en uzun ayağı olan Pasifik geçişine katıldım.

Sailing Sclerosis geçirdiğim ilk nöbet ve sonrasındaki teşhisin ardından macera ve yeni deneyimler edinme tutkumun ateşleyicisi oldu. Hayat, MS gibi belirsiz bir şey için felç edilemeyecek kadar kısa. OOH her şeyin mümkün olduğuna yeniden inanmamı sağladı. Sonuç olarak bana verilen fırsatı aynı şeyleri yaşayan diğerlerine sunmak istedim. Göcek’te bir organizasyon yapma fikri de böylece ortaya çıktı. Sailing Sclerosis bize destek olarak bunu gerçeğe dönüştürdü.

Neden Göcek’i seçtiniz?

Bu fikir geçen yıl Göcek ve Fethiye bölgesinde yelken yaparken ortaya çıktı. Burası benim ‘ikinci evim’ dediğim, Akdeniz’in en güzel bölgelerinden biri. Gündüz yelken seyrinin keyfini çıkarıp geceleri de huzurlu bir koyda demirleyebileceğiniz bu koylar, Oceans of Hope için mükemmel.

Mikkel Anthonisen de Göcek’te skipper olarak bizimle beraberdi ve ortaya çıkan azmin yarattığı güçten çok etkilendi.

Etkinlik hayal ettiğiniz gibi geçti mi?

D-marin Göcek ev sahipliğindeki ilk etkinliğimizin üzerinden çok kısa süre geçtiği için hâlâ başardığımız şeyin büyüklüğünü algılamaya çalışıyorum. Bir ha a Ms’li hastalarla yelken yapabilmek çok önemli. Beş tekne diye yola çıktığımız halde sonuçta altı tekne olduk. Her teknede bir skipper, altı ekip üyesi vardı. İki skipper’ımız MS hastasıydı. Bu hastalık sebebiyle yaşam şekillerinden ödün vermek zorunda kalan 38 kişiyle yelken açtık. Daha önce mümkün görünmeyen şeyleri birlikte başardık.

Sekiz ülkeden gelen katılımcılar deneyimlerini paylaşma, dertleşme, birlikte yelken yapma ve en önemlisi beraber çaba göstererek büyük bir şeyi başarma şansı yakaladı.

Türkiye’den katılım oldu mu?

Maalesef bu yıl Türk MS hastalarının katılımını sağlayamadık. Türkiye MS Derneği ile iletişime geçmeye çalıştık ama başaramadık. Umarım bu röportaj Türkiye’deki MS hastalarının da ilgisini çeker. Katılmak isteyenler e-posta adresimden benimle iletişime geçebilir: oceansofhopechallenge@hotmail.com

Robert Munns

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.