Botta neler taşınmalı?

Bir teknenin en önemli yardımcısı olan şişme bot çoğu zaman üvey evlat muamelesi görür. Ve botta taşınan malzemelerin belki de tekneden daha çok hayati önem taşıdığı akla gelmez.

Naviga - - Gereklİ Şeyler - FOTOĞRAFLAR: NAVİGA ARŞİVİ

Şişme botunuzla seyre çıktınız. Belki demirlediğiniz yerden kıyıya ulaşmak belki de sabah erkenden balık peşine düşmek için. Bir şişme bot tekneye göre daha kullanışlıdır ama endamı küçük diye en az tekne kadar risk taşıdığı unutulmamalıdır. Örneğin; botun motoru bozulabilir, akıntı sürükleyebilir ve hatta siz tek başınızayken denize düşebilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda botta taşıdığınız malzemeler hayati önem taşır. Pekiyi nedir bunlar? Öncelikle kesinlikle bulunması gerekenlerden başlayalım:

Bota binecek herkes için bir can yeleği Ses çıkaran herhangi bir cihaz Eğer motor varsa, yangın söndürme tüpü Karanlıktaki seyirler için fener Su boşaltmaya yarayacak plastik bir kova İşaret fişeği İlkyardım çantası

Bunlar mutlaka ama mutlaka bulunması gerekenler. Ancak siz her türlü kötü senaryoyu düşünerek güvenlik önlemlerinizi artırabilirsiniz. Mesela... Motor için emniyet stopu Kürek Demir ve yeteri kadar halat El telsizi ve su geçirmez kılıf içinde cep telefonu Dürbün Keskin bir bıçak Birkaç usturmaça

Ek güvenlik önlemleri...

Hırsızlık tehlikesine karşı botunuzu her zaman kilitli tutun.

Botta su şişeleri bulundurun. Zira motor bozulur da kürek çekmek zorunda kalırsanız çok ihtiyacınız olacak.

Herhangi bir yırtılma ya da delikte yama yapmanız gerekirse bant (duct tape) bulundurun.

Ve elbette güneş koruyucu kremi bir köşeye iliştirin.

Bot kullanırken şunlara dikkat edin

Şişme botla tam gaz giderken akıntıları önemsemeyebilirsiniz. Örneğin 30 knot hızla giderken 2 knot akıntının lafı mı olur? Ama bu rahatlığa ayak uydurup tedbiri elden bırakırsanız hava kaçaklarında bir anda savunmasız kalabilirsiniz.

Hız ihtiyacınızı ve rahat kullanımı göz önünde bulundurun. Teknenin su üstü kesiminin yüksekliği batmazlık, yük taşıma kapasitesi, kuruluk, güvenlik, saklama alanları ve yanaşmayı etkiler.

Botun fazla hızlanmasıyla gövdenin üzerinde zıplamaya başlaması denize düşmenize yol açması riski sebebiyle olumsuz senaryolardan biri.

Küçücük bir şişme botta dahi olsanız motorun alev alma ihtimalini göz adı etmeyin. Sigorta poliçelerinin çoğu dümen konsolunun yakınında bir yangın söndürücü bulunmasını şart koşar. Taş ve tuza karşı plastik korumaları olan küçük yangın söndürücüleri botunuzda kulanabilirsiniz.

Dıştan takma motorlu şişme bot için bir diğer güvenlik unsuru da kullanan kişinin bileğine takılan ve denize düşmesi durumunda motoru durduran emniyet bilekliğidir.

Farz edelim botu sudan dışarı çıkarmaya çalıştınız. Ancak bunun göründüğü kadar kolay bir iş olmadığını söylemekte fayda var. Yani bir botu tek başınıza sudan çekmeniz sandığınızdan daha fazla güç gerektirir. Ya da botta tek başınızayken suya düştünüz ve sahilden oldukça açıktasınız. Böyle bir senaryo için botunuzun merdivenine kolaylıkla çıkılıp çıkılamadığını kontrol edin.

Çok önemli bir ayrıntı da oturak. Kürek çekmeniz gerekirse bir oturağa ihtiyacınız olacak çünkü diğer türlü küreklemek oldukça zordur. Çoğu insan botu aldıktan sonra taşınacak eşyalar için yer açılsın diye oturağı çıkarır. Siz çıkarmayın.

Son olarak

Eğer botunuzla özellikle uzun bir seyre çıkacaksanız mutlaka yakıt seviyesini ve telsizin bataryasının dolu olup olmadığını kontrol edin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.