Yaz ortası bakımı

Yaz ortası bakımı da neymiş demeyin. Sezon ortasında yapacağınız ‘sorun önleyici’ bakımlar hem bütçenizi koruyacak hem de yazı daha keyifli tamamlamanızı sağlayacak.

Naviga - - Bakim - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU FOTOĞRAFLAR: TUĞÇE YENER

Yaz öncesinde, bahar aylarında teknenin tüm sistemlerini gözden geçirmek ve gerekli yerlere bakım yapmak çok önemlidir. Ancak bir-iki ay geçtikten ve tekne denizde kaldıktan sonra tekrar gözden geçirme zamanı gelmiştir. Bu yaz ortası kontrolleri, sizin her daim limanınıza güvenli bir şekilde varmanız için oldukça önemlidir. Yaz sezonunda haliyle daha çok kullanılan ekipman kışa göre daha fazla deforme olup risk oranını artırır. Bu riskin yaratabileceği zor durumla karşılaşmamak için yaz ortasında yapabileceğiniz birkaç bakım önerisini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Karina ve bordadaki su giriş-çıkış vanaları:

Teknenin karinasındaki tüm vanaların sağlıklı çalışıp çalışmadığını açıp kapayarak kontrol edin. Tutuk çalışıp görevini tam yapmayan vanaları bir sonraki karaya almada değiştirmek üzere tespit edin. Tüm vanalara bağlı hortumları ve sızdırmazlıklarını gözden geçirin, kelepçelerin sağlıklı olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekiyorsa hemen değiştirin. Buna sintine pompasının hortumları da dahil.

Motor kayışları: Motordaki V kayışların etrafını ve özellikle alt hizalarındaki zeminde siyah toz ve zerrecik olup olmadığına bakın. Eğer varsa kayışın gerginliği fazla demektir, ayarını yapın ya da gerekiyorsa kayışı değiştirin. Kayışın gerginliği için en uzun hattın üzerine baş parmağınızla baskı uygulayın, kayışın ekseninden 1 santimetre kadar esnediğini görmelisiniz.

Motordaki kauçuk-plastik borular:

Motor üzerindeki soğutma suyu ve yakıt için kullanılan kauçuk-plastik boruları elle sıkarak sertleşme, çatlaklar ve diğer form bozukluklarının oluşup oluşmadığını kontrol edin. Deformasyon gördüğünüz boruları değiştirin. seviyesi: Motorun yağ seviyesi ve soğutma sıvısı seviyelerini kontrol edin, eksikleri varsa tamamlayın.

Tutyalar: Şa , kuyruk, pervane ve teknenizin diğer sualtı kısımlarında bulunan tutyaları gözden geçirin. Eğer %50 aşınmışlığa gelmiş tutyaya rastlarsanız hemen değiştirin ve sebebini araştırın. Bağlı olduğunuz yerde komşularınızdan biriyle devre tamamlayıp akım meydana geliyor olabilir.

Elektrik bağlantıları ve kablolar:

Kontrol paneli, ana elektrik bağlantısı, fenerlerin elektrik bağlantıları ve kablo izolasyonlarını elden geçirin. Deformasyon varsa, bağlantı ve izolasyonları yenileyin. Mevsim itibariyle teknenin daha fazla kullanılması, tuz ve su kaynaklı korozyon, dolayısıyla iletim problemlerinin artması demektir. Akülerin kutup başlarındaki korozyon çoğu zaman akülerin yeterince şarj olamamasına ve üzerindeki enerjiyi sisteme aktaramamasına sebep olacaktır. Dolayısıyla kutup başlarında korozyon varsa, zımparayla kutup başları ve bağlantı aparatlarını temizleyin.

Servis botu motorunun kontrolü: Küçük hacimli motorlar genellikle daha fazla titreşim oluşturduğu için, bağlantı klampleri, gaz kolu ve devre kesiciyi temizleyerek sağlamlıklarını kontrol edin.

Hidrolik dümen sistemi:

doğru seviyede olup olmadığına bakın. Hidrolik eksiği varsa tamamlayın ve tüm boruları inceleyerek kaçağın neden kaynaklandığını tespit edin.

Mekanik dümen sistemi: Yelkenli teknelerde çoğunlukla zincir ucuna bağlı çelik tellerden oluşan bir mekanik dümen sistemi bulunur. Bu sistemde çelik tellerin bağlantılarında boşluk olup olmadığını ve aşınma durumlarını kontrol ederek boşluklarını alın, aşınmalar varsa değiştirin.

Tuvalet: Mekanik ya da elektrikli sistem olsun, tuvaletinizin iç mekanizmalarında kireçlenme kaynaklı tutukluklar oluşacaktır. Bunu önlemek için tuvaletlere bol miktarda sirke dökerek bir gece sistem içerisinde bekletin.

Demir ve zincir: Zincirinizi demire bağlayan kilidi kontrol edin, gerekiyorsa sıkılaştırın. Zincirliğinizin içini temizleyip, yosun artıklarından ve tuzdan arındırın.

Yelkenli tekneler için: Teknedeki tüm armayı, çarmıh ve ıstralya bağlantılarını gözden geçirin. Li inlerinizde paslanma ve çatlakların olup olmadığını, çelik tellerde ise tel atıp atmadığını kontrol edin.

www.kayrayelken.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.