Wider sarayı sultanını arıyor

Şubat 2015’teki tersane ziyaretinde yakından inceleme şansı bulduğumuz Wider 150 suya indi. Tasarımlarında şaşırtıcı olmaktan hiç vazgeçmeyen Wider Yachts’ın ilk süperyatı deneme seyirlerinde üreticilerini utandırmadı. Şimdi sırada fuarları fethetmek var.

Naviga - - Yenİ Tekne -

Tamamen alüminyumdan inşa edilen Wider 150, Fulvio De Simoni, Till Antonelli ve Wider tasarım ekibinin ortak çalışması. Süperyatta dış mekanda sunulan 350 metrekare, denize yakın olmak isteyenler için düşünülmüş. Kıçta yer alan 90 metrekarelik platform, yatın özel sahili gibi tasarlanmış. Seyirdeyken bu bölümde duran yatın yardımcı teknesi Wider 32, demirdeyken çıkıyor ve bu alan 7 metrelik deniz suyu ile çalışan yüzme havuzuna dönüşüyor. Gece yüzmek ya da çocukların güvenle oyun oynayabilmeleri için ideal bir alan. Wider’larda dönüşüm bitmez: Denize açılan balkonlar, platformlar, son teknoloji ürünü kumanda istasyonu.... 47 metrelik bu saray yavrusunu terk etmek istemeyenler için içeride her türlü konfor var. Bunun yanında 2 metreden az olan su kesimi küçük limanları, koyları keşfetmeyi de mümkün kılıyor.

Büyük salonda tabandan tavana uzanan camlar kesintisiz bir manzarayı ve gün ışığını içeriye taşıyor. Üst güvertedeki salon ve yemek alanı kayarak açılan kapıları ile bir arada ya da ayrı ayrı değerlendirilebiliyor. Yatla aynı genişliğe sahip ana kamarasında çalışma ve giyinme bölümleri ile geniş bir banyo yer alıyor ancak her şey bu kadarla sınırlı değil. Bir düğme ile açılan denize nazır balkon, kahvaltı ya da akşam içkisi için yat sahibinin gözlerden uzak vahası. Yatı özel yapan teknikler özellikle açılan bölmelerde dikkat çekiyor. Genelde süperyat balkonlarında tabandaki tik, bölme kapadığında kamaranın duvarı olur; Wider’da ise kayan sistem sayesinde tik zemin içeri girerek kayboluyor, kamara içinde yer kaplamıyor ve dekorasyonu etkilemiyor.

Misafir kamaraları da bir o kadar cömert ve konforlu olduğu için Wider 150 sahibinin arkadaşlarını ağırlayabileceği gibi charter müşterileri için de cazip bir seçenek. Baş tara aki oturma grubu da kendine ait sert tavan aparatıyla konuklarını güneşten koruyor.

Flybridge geniş koltuklarının ortasında konumlandırılan barı ve baş tara aki jakuzisiyle eğlenceye hazır. Yatta konuklar için beş, kaptan ve mürettebat için de beş kamara bulunuyor.

Kaptan kamarası, banyosu ve teknolojinin son ürünü donanımıyla kumanda istasyonunun olduğu bölüm uzay üssünü andırıyor. Wider 150’nin teknolojik üstünlükleri bununla sınırlı değil elbette. Dizel-elektrik tahrik sistemiyle donatılan Wider 150’nin motoru baştaki jeneratör ile kıçtaki teknik ünite olmak üzere ikiye ayrılmış. Bu da yatın kalbi olan vasatta geniş ve konforlu misafir kamaralarına mekan yaratmış.

Teknenin farkını ortaya koyan Wider Yönetim Sistemi dizel-elektrikli tahrik sistemi, jeneratör ve akülerden oluşturuyor. İhtiyaca göre farklı güçteki dört jeneratörden sadece biri çalıştırılabiliyor böylece fazla direnç dolayısıyla da titreşim oluşmuyor. Wider süperyatlar jeneratörler çalışmadan akülerle de idare edilebiliyor. Motor ve jeneratörler kapatıldığında akülerle yatın enerji ihtiyacı yaklaşık sekiz saat süreyle karşılanabiliyor.

Boşalan aküler 45 dakikada yeniden dolduruluyor. Bu sayede konuklar hem konfordan hem de sessizliğin huzurundan vazgeçmek zorunda kalmıyor. Sistem konuklar yokken verimli modda, konuklar olduğunda konfor modunda çalıştırılabiliyor ayrıca jeneratörlerle üretilen elektriği fazlası akülerde depolanıyor.

Tamamen elektrikli tahrik sistemiyle çalıştırılabildiği için yat, koruma altındaki bölgelere girebiliyor. Firma ticari gemilerde kullanılan bu sistemin ilk kez yatlara uygulandığını ve sörvey uzmanları ve broker’lardan tam not aldığını belirtiyor.

Ekim 2015’te suya inen Wider 150, Genesi adını alarak Ancona’dan Cote d’azur’a gitti. Monako’daki fuara kadar Fransa ve İtalya sularında seyredecek.

Teknik özellikleri Tam boy: 47,05 metre En: 8,6 metre Ağırlık: 391 ton Yakıt kapasitesi: 45.000 litre Su kapasitesi: 12.000 litre www.wider-yachts.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.