Rio ateşi

Yelken ve rüzgâr sörfünde toplam altı sporcumuzun yarıştığı 31. Olimpiyat Oyunları sona erdi. Madalya yarışına çıkamasak da kalplerimiz binlerce kilometre ötedeki sporcularımız için çarptı.

Naviga - - Olİmpİyat - YAZI: ŞULE KAYA

Rio Olimpiyat Oyunları 6 Ağustos günü Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrindeki Maracana Stadyumu’nda Brezilyalı atlet Vanderlei de Lima Cordeiro’nun meşaleyi yakmasıyla başladı. Toplam 103 sporcumuzun yarıştığı olimpiyatlarda laser radyal’de Çağla Dönertaş, finn’de Alican Kaynar, 470’te Ateş ve Deniz Çınar, RS:X’TE de Dilara Uralp ve Cavit Biriz bayrağımızı dalgalandırdı.

Önce, her ikisi de ilk kez olimpiyatlarda yarışan Cavit Biriz ve Dilara Uralp ile Çağla Dönertaş çıktı parkurlara. 8 Ağustos’ta ilk yarışlarını gerçekleştiren Biriz, ilk yarışı 31, ikinci yarışını da 32’nci sırada tamamladı. Üçüncü yarışa ise ceza aldığı için katılamadı. RS:X sınıfında mücadele eden diğer sporcumuz Uralp de ilk yarışı 20, ikinciyi 19, üçüncüyü ise 23’üncü sırada tamamladı. Dönertaş ise günün iki yarışını 16 ve 20’nci sırada bitirdi.

Ertesi gün Dönertaş, Biriz ve Uralp’in yanı sıra parkura çıkma sırası Alican Kaynar’a gelmişti. İlk gün mükemmel performans sergileyen Kaynar, ilk yarışı ikinci, ikinci yarışını ise beşinci sırada tamamladı. Alican Kaynar böylece genel sıralamada ikinciliğe yerleşmişti. Aynı gün yarışan Dönertaş iki yarışı yedinci ve dokuzunculukla tamamlarken genel sıralamada 15’inciliğe yerleşti. Biriz günün ilk iki yarışını 34 ve 30’unculukla tamamlarken üçüncü yarışı ise bitiremedi ve genel sıralamada 35’inci oldu. Günün son yarışçısı ise Uralp’ti. Genç sporcu üç yarışını sırasıyla 24, 20 ve 21’incilikle tamamlarken altı yarış sonunda 23’üncü sırada yer aldı.

10 Ağustos’ta nefeslerimiz tutulmuştu çünkü Kaynar’ı o gün iki yarış daha bekliyordu. Üçüncü yarışı altıncı, dördüncü yarışını ise 19’uncu sırada tamamlayan Kaynar dört yarışın sonunda genel sıralamada üçüncü oldu. Günün iki yarışında 19 ve 10’uncu olan Dönertaş da genel sıralamada bir üste çıkmayı başardı. Aynı gün Ateş ve Deniz Çınar kardeşler ilk yarışlarında mücadele etti. Çınar kardeşler iki yarışı 14 ve 19’uncu olarak tamamladı.

11 Ağustos’ta iki yarış için üçüncü kez parkura çıkan Alican Kaynar, 19 ve 13’üncü olunca genel sıralamada 12’nciliğe düştü. Aynı gün iki yarış yapan Çınar kardeşler genel sıralamada 17’nci oldular. O günün son yarışları RS:X sporcularımızdaydı. Üç yarışın birini tamamlayamayan Biriz, genelde 34’üncü sırada yer aldı. Dilara Uralp ise iki yarışı 21 ve 20’nci tamamladı ve genelde 23’üncü oldu.

Olimpiyatların yedinci günü olan 12 Ağustos’ta ilk olarak Dönertaş çıktı podyuma ve günün ikinci yarışı beş ve 28’incilikle tamamlayarak sekiz yarış sonunda genel sıralamada 15’inci sırada yer aldı. Ardından Çınar kardeşler beşinci yarışlarında yedinci oldular. Ancak günün ikinci yarışı hava koşulları sebebiyle ertelendi. Aynı gün son yarışlarına çıkan Biriz 35, Uralp de 19’uncu olarak olimpiyat mücadelesini tamamladı.

Ertesi gün son iki yarış için parkura çıkan Dönertaş genel sıralamada 15’inci olarak madalya yarışı şansını kaybetti. Aynı gün Alican Kaynar daha iyi bir performans gösterdi ve 10’uncu sırada yer alarak madalya yarışı şansını artırdı. Ertesi gün son iki yarışını 9 ve 12’ci sırada tamamlan Kaynar, 13’üncü olarak olimpiyatlara veda etti. Aynı gün yarışan Çınar kardeşler de yedi yarış sonunda 13’üncü sırada yer aldı. 10’uncu gün olan 15 Ağustos’ta artık parkura çıkacak iki sporcumuz kalmıştı. O gün 470 sınıfında yapılacak yarışlar rüzgâr 44 knot’a ulaştığından ertelenince umutlar 16 Ağustos’a kaldı. Olimpiyatların 11’inci günü son derece sert havada yapılan üç yarışı 18, dokuz ve 21’inci sırada tamamlayan Deniz ve Ateş Çınar genel sıralamada 15’inci oldu.

www.rio2016.com

Ayça Şen’i bilen bilir, fazla anlatmaya gerek yok aslında. İçi dışı bir, samimi ve aynı zamanda aykırı yayınlarıyla yıllardır hatırı sayılır büyüklükte bağımlı bir dinleyici kitlesi yaratan, gittiği her radyo kanalına bu kitleyi de yanında götüren usta bir radyocu Ayça Şen. Kimi zaman sıra dışılığı başına dert olsa da o bildiğinden şaşmadı, sözünü esirgemedi, hep haklının yanında olmaya çalıştı, vicdanını hiçbir zaman kenara bırakmadı. Belki de bu yüzden dinleyicileri de hep onun yanında oldu. Ancak ‘bazıları’ gibi o da daha fazla dayanamadı ve ceketini alıp ‘plaza’ları terk etti. Kurumsal dünyanın sınırlarına sığamayan Ayça Şen, “Radyo karavandır, kurumsal babandır” deyip yaklaşık 1,5 sene önce eşi Toni Drosa’yla birlikte kendi radyosunu kurdu. Söz konusu insan Ayça Şen olunca, kurduğu radyo da elbette bildiklerimizden çok farklı oldu. Şen ve eşi Drosa –ya da kendi deyimiyle Toni Enişte- ile birlikte internet üzerinden yayın yaptıkları Radyo Karavan aracılığıyla dünyanın farklı köşelerinden yayın yapıyor, gittikleri her yerde dinleyicilerini yayınlarına konuk ediyor, deyim yerindeyse hep birlikte eğlencenin dibine vuruyorlar. Yaz aylarında en sevdikleri rotalar ise en yakın komşular Sakız ve Samos adaları. Eğer siz de teknenizle bu adalara gider de yayın yapan Ayça Şen’e rastlarsanız bir merhaba demeden geçmeyin. Ve elbette Radyo Karavan’da, yayında kalın. Adresi: www.aycaevhali.com

dinledik. Stüdyoyu bir karavana taşıma fikri nereden ortaya çıktı?

Bizim stüdyo aslında evimiz. Yani Karavan bizim ruhun metaforu. Çok geziyoruz, çok arkadaş ediniyoruz, dinleyicilerimizle dostluklar kurup onların da düzenlediğimiz gezilerde liseden beri tanışıyorlarmış gibi hissetmelerine vesile oluyoruz.

Kurumun değerleriyle öz değerlerini akort etmen gerekiyor. Kurumlar kendi dengelerini gözetmek için -ki bu da en doğal hakları aslında- fazla müdahaleci oluyorlar fakat bu özellikle ruhundan kattığın ve kendini ifade edip gerçekleştirdikçe tatmin olduğun ve ‘başarı’ olarak nicelik değil de niteliği ön plana aldığında yaptığın işi sahteleştiriyor. Ki, bizim dinleyici tek bir harfi dahi telaffuzunda sahte ile gerçeği ayırt edebiliyor. Bu da kurumsal radyolarda, benim gibi ağzında üslup ıslanmayan biri için oldukça tatsız ve yavan oluyor. Ama elbette kazancı bağımsız radyodan daha iyi olabiliyor. Ama dediğim gibi hayatı nicelik ile değil de nitelikle değerlendirebilmek için iyi bir fırsat.

DJ Ayça Şen dinleyicileriyle geziyor

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.