Keyif tapınağı

Tasarımcı Ceren Civaoğlu Tugay’ın baştan yarattığı Sanctuary, Macaristan’ın Balaton Gölü’ndeki spa villalarının konuklarına hizmet etmek üzere yapılmış. Loş ışıklandırma, koyu ahşaplar, hasır, bambu gibi doğal ürünler ve rahat minderlerle donatılan tekne,

Naviga - - Refİt - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ FOTOĞRAFLAR: KORAY ÜRKMEZ

Tekne daha önce ne amaçla kullanılıyordu?

Yeni anlayışı ile Sanctuary adını alan tekne, daha önce özel gezi amaçlı kullanılıyordu; dört kamaralı, sac gövdeli, 1985 İstanbul yapımı bir guletti. Gemi inşa mühendisliğini kim yapmıştı zamanında bilmiyorum. Fakat içi önceki sahibinin isteği doğrultusunda

taşeronlara tamamlatılmış, tasarımcı ile çalışılmamış.

Siz bu projeye hangi noktada dahil oldunuz?

Projeye tekne tadilatının yükleniciliğini üstlenmiş olan Gulet Group firmasının talebi ile dahil oldum. Sac tekneyi tamamen soyup, kabuk halinde bıraktıkları, rahatça ölçü alınabilecek aşamada, tekne sahibi de özel bir çalışma istediği için benimle iletişime geçtiler. Daha sonra da teknenin sahibi Türkiye’ye geldiğinde bir toplantı yapıldı ve tasarım aşaması başladı.

Başlangıçta size tekne sahibinden gelen talep neydi? Proje ilerledikçe değişiklikler oldu mu?

Tekne sahibi bir tütün firmasının üst düzey yetkilisi, dolayısıyla çok seyahat eden bir adam, tatillerde de tercihi Uzak Doğu ve Hint Okyanusu’ndaki Maldivler, Endonezya gibi ada ülkeler.

Tekne Macaristan’da Balaton Gölü’ne yakın bir arazideki spa villalarının konuklarına hizmet vereceği için spa atmosferlerindeki loş ışıklandırma, koyu ahşaplar, doğal ürünlerle, rahat minderlerle döşeli bir keyif mekanı olarak talep edildi. Bu türdeki örnekler ile ilgili bize görseller yollandı, biz de onlar üzerinden çalışmalarımızı detaylandırdık.

Lounge boat formatı hakkında bilgi verir misiniz? Bu amaca yönelik olması için teknede ne tip değişiklikler yapıldı?

Lounge kavramının bizde tek kelime ile açıklanacak birebir bir sözlük anlamı yok fakat kısaca, keyfi zaman geçirmek amaçlı yayılmak, uzanmak, tabiri caiz ise tembellik yapmak gibi özetlersek, tam da iyi müzik eşliğinde bunları yapabileceğimiz bir mekan ortaya çıktı. Genelde tekne güvertesinde bu zaten yapılır, tekneyi taşıt olarak kullanmanın dışında ana amaç bunun üzerine döner, hatta iç mekanlara pek girilmez. Çok konforlu kamarası olsa da dışarıda kıç üstünde uzanmak her zaman daha çok tercih edilen bir keyi ir. İşte bu lounge boat kavramında da dışarıdaki keyif alanını içeriye taşıyoruz bence. Salaş ve rahat bir dış-mekan kulübü havası var içeride. Bu havayı yakalamak için de öncelikle tabii ki otelcilikte nasıl yatak konforu bir numaralı önemi taşıyorsa biz de minderlerde döşemeyi yapacak arkadaşların iç mekanda çok alışık olmadığı yaklaşımlara gittik. Konforlu, uzun zaman kalkmak istenmeyecek minderler yerleştirdik. Çok önemli diğer bir unsur da aydınlatma idi. Tavana her ne kadar ana ve doğrudan aydınlatma için spotlar yerleştirmiş olsak da, bu teknede daha ziyade derin alanlarda kalan dolaylı aydınlatmaların tercih edileceğini düşünüyorum. Işık ve gölge oyunlarıyla istenilen loşluğu yarattık.

Daha güçlü aydınlatmalar da temizlik ve bakım esnasında kullanılması için yerleştirildi.

Tekne tamamen soyulduğuna göre bir bakıma baştan yapılmış. Yapılan işleri anlatır mısınız?

Öncelikle tekne sahibinin isteği doğrultusunda tüm kabin bölmeleri kaldırıldı. Mutfak, bar ve lounge alanı tamamen birbirini gören mekanlar haline getirildi çizim üzerinde. Tekne sahibinin onayı alındıktan sonra da imalat başladı. Lounge bölümünü bir kot farkı ile ikiye ayırdık. Bu da baş tarafa doğru olduğu için bize fazladan zemin hacmi kazandırdı. Malum başa doğru postalar gittikçe daraldığından hacim kısıtlanıyor, zemin yükseldikçe de iskele ve sancaktan yer kazanıyoruz. Karadaki bir projede çok önemli olmayan rakamlar belki ama söz konusu tekne iç mekanı olunca en ufak fırsatı bile değerlendirmek işlevsel kullanım ve ergonomi bağlamında çok fark yaratıyor. Ortaya çıkan zemin kotunun derinliğine depolama alanları koyduk. Ve üstteki lounge alanını özel tasarım bambu seperatörler ve dekoratif perdeler ile ayırdık. Tabii gece konaklanacaksa istendiği zaman perdeler tamamen kapatılarak yatak haline getirilen bir zemin yaratıldı. Alt kottaki lounge’da da yine rahat minderler, bar, açık mutfak ve teknenin tek kapalı hacmi olan duş ve tuvaletler var. Bu aşamalar tamamlanırken eş zamanlı olarak teknenin gövdesi ve güvertesinde gereken tadilatlar yapıldı. Elektrik ve su tesisatının priz, anahtar, aydınlatma ve armatür çıkışlarını da verdikten sonra da iç mekan için malzeme giydirmeleri başladı. Sonrasında da döşeme ürünlerini yerleştirip dekoratif detayları tamamladık.

Refit sırasında tercih ettiğiniz materyaller hakkında bilgi verir misiniz?

Teknenin sahibinin arzuları doğrultusunda hep doğal malzemeler ve toprak tonlarına gidildi. Tabii bir de konseptin çıkış noktası olan siyah var. Teknenin gövdesi, direk ve yelkenleri tamamen siyah istendiği için dış mekanda dominant olan renk siyahı iç mekanda da kontür olarak kullandık, bu da birbirine yakın olan maun ve bambu tonları arasında keskin kontrast ortaya koyan bir hat çıkardı. Siyah kontür ve bordürler yaratılan geometriyi daha da belirginleştirdi.

Proje nerede tamamlandı?

Proje Fethiye’de bir tersanede tamamlandı, tekne eskiden de orada olduğu için orada anlaşılan güvenilir bir ekip ile yola devam edildi. Benim dahil olduğum, yani soyumun bitmiş olduğu zamandan itibaren yaklaşık 11 ay sürdü.

Projede sizce farklı olan bir uygulama var mı?

Bu projede hem sade, doğal, iddiasız renk ve malzemeler kullanıp rahat bir ortam yaratmak hem de teknenin bağlı olacağı ana işletme olan spa villaları konseptinin alt satırlarında yer alan lüks konseptini hissettirmek kolay olmadı. Ciddi kafa yorduk, zaman zaman çeliştiğimiz seçimler oldu. Her şeyden önce benim için önceki projelerime kıyasla alışık olmadığım bir yaklaşımdı. O bakımdan elbette çok farklı uygulamalar yaptık fakat insanın alışık olmadığı stillerde çalışması müthiş bir şey… Yeni yaklaşımlar, malzemeler, uygulamalar araştırmak, değişik kültürlere, vizyonlara hitap etmek bu projenin bana kazandırdıkları… Tasarım çizgimizi ezbere tekrarlatmayan, her adımda enteresan yaklaşımlar izleyebileceğimiz süreçler yaşadık, bu da bizi geliştiren ve keyif veren bir unsur oldu.

www.cerencivaoglu.com

Ceren Civaoğlu Tugay

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.