Sevgim

Naviga - - Edİtörden -

Ne sayılara ne kara kedilere inanırım, gururla her yere yazarım ‘13’ diye... Naviga ile 13 yıl oldu... Harika, güneşli, frişka rüzgârlı seyirlerimiz olduğu gibi kara bulutlar eşliğinde öyle fırtınalar atlattık ki; hayat da zaten bunu gerektiriyordu... Evet öyle oldu, olmaya da devam edecek.

157 sayıda onbinlerce sayfa yaptık, yüzbinlerce satır okuduk. İç karartıcı hatta bazen umudumuzu kaybettiren haberler yaptık, yapmak zorunda kaldık. Çok zor kararlar verdik; kiminiz beğendi kiminiz beğenmedi ama yalandan, yanlıştan uzak durduk, hep dersler çıkardık, çıkarılsın diye de yazdık... Denizden korktuk. Tabiat anaya meydan okumadık, okuyana saygı duyduk ama ‘hep tedbir’ dedik... Denize doğduk, ondan hiç ayrılmadık. Ben de, bu elinizde tuttuğunuz dergi de... 8,50 metrelik, motoru canı isterse çalışan, buzdolabı bir yana ocağı, tuvaleti bile olmayan bir teknede büyüdüm ben... O zamanlar çok uzun sandığım Marmara Adası seyirlerinden bugünlere geleceğimi bilmiyordum. Bence annem, babam da bilmiyordu... Bu sevdalarının -ağabeyim ve benim için- hayatımızın en büyük tutkusuna dönüşeceğini, denize çıkamadığımız zaman ‘homurdanacağımızı’, hayat arkadaşlarımızın bizimle her fırtınaya dayanıklı seçileceğini, çocuklarımızın da tuzlu sudan nasiplerini alacağını bilmiyorlardı...

Eylül sonunda İstanbul’a gelmeden önce bir Gökova seyir klasiği olarak Kissebükü’ne (Adalı Yalı) kıçtan kara olduk. Sancağımız iskelemiz tanıdık teknelerle dolu... SUP ile açıldım, tekneleri, suda yüzen, şakalaşan, kahkaha atan mutlu yüzleri izledim. Çekirdek ailemizin dışındakiler hep Naviga’nın bize kazandırdığı zenginliklerdi. Bu 13 yıl için, tecrübelerle hayatın, denizin ta kendisi için minnettarım. Daha nice yıllara... Denizin tuzundan uzak kalmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.