Yelken yap

Naviga - - Etkİnlİk -

atarak denize kıyısı bulunmayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki şehirlerde çalışan personeline yelken eğitimi verdi. Projenin doğuşunu, firmada uluslararası pazarlama yöneticisi olarak çalışan milli yelkenci Deniz Fıçı şöyle anlattı:

“Arçelik, 2015 yılında Elazığ ilini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun merkezi haline getirerek, satış yöneticiliğine bağlı 12 il ve servis yöneticiliğine bağlı 14 il merkezindeki faaliyetlerini yürütmeye başladı. Genel müdürümüz Hakan Bulgurlu’nun Elazığ Hazar Gölü kıyısında katıldığı bir bayi toplantısında, gölün yelken ve su sporları için son derece elverişli olmasına rağmen ıssızlığını fark etmesi bu projenin ilk adımını oluşturdu.”

Birçok kişinin varlığını bile bilmediği; 22 kilometrelik uzunluğu, 6 kilometrelik genişliği ve 213 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en derin tektonik göllerinden biri olan Hazar, aslında yelken için son derece uygundu. Durum böyle olunca şirket yelken takımının liderliğini üstlenen Deniz Fıçı ve ekibini harekete geçti.

Projeyi hayata geçirmenin üç-dört ayı bulduğunu belirten Fıçı sözlerine şöyle devam etti:

“Yelken eğitimi vermek sorun değildi. Ancak hiç bilmediğimiz ve yelken sporu için altyapısı olmayan bir yerde bunu başlatabilmek zorlayıcı oldu. Örneğin teknelerin sabit salmalı olmasından dolayı vinç ile indirebilecek beton zeminli bir iskeleye ihtiyacımız vardı, devamında barınmalarını sağlayacak bir yer ve eğitimleri yapabileceğimiz, katılanların ihtiyaçlarını giderebilecek bir tesise ihtiyacımız oldu. Bunların hiçbiri için kurulu bir düzen olmamasına rağmen Elazığ Bölge Yönetimi’nin, göl kenarındaki tesis sahiplerinin ve bizim eğitimlere katılacak arkadaşlarımızın iyi niyeti ve olumlu yaklaşımlarıyla farklı çözümler bularak tüm sorunların üstesinden geldik.

İlk olarak Alize Yelken’e ait iki adet

eğitim teknesini İstanbul’dan karayoluyla Elazığ’a ulaştırdık. Bölgede bulabildiğimiz tek beton iskeleden tekneleri indirdik, ardından gölün kenarında plajı ve dinlenme tesisi olan Mavi Göl OtelRestoran’ın önüne kendi imkânlarımızla yaptığımız tonozları atarak tekneleri alargada bıraktık.”

Ve eğitimler başlar

19 Ağustos’ta başlayan eğitimler, Arçelik’in İstanbul merkezinde görev yapan milli yelkenci Deniz Fıçı ve Selin Özçelik ile Alize Yelken’den Yasin Kabo tarafından verildi. Üç ha a süren eğitimlerde 30 Arçelik çalışanı programı başarıyla tamamladı. 4 Eylül Pazar günü Hazar Gölü kıyısında yapılan kapanış etkinliğine Elazığ, Bitlis, Diyarbakır, Van, Bingöl ve Tunceli’den gelen 300’e yakın misafir katıldı. Aynı gün eğitimlerini tamamlayanlar birbirleriyle mücadele ederek hem kendilerini sınama imkanı buldu hem de kıyıda izleyen misafirlere unutulmaz bir gün yaşattı.

Deniz Fıçı, üç ha a boyunca komik olayların yaşandığını da aktardı: “Bu proje yelken hayatımın en keyifli olayıydı. En güzeli de insanlara Elazığ’da yelken yapmaya gidiyoruz dediğimde suratlarındaki şaşkınlık ve ‘ama orada deniz yok ki, ne alaka’ demeleriydi. Oysa İsviçre gibi denize kıyısı olmayan Avrupa ülkelerinden birçok olimpik yelkenci çıkmasını yadırgamıyoruz nedense. Ayrıca altyapının olmaması komik ama akılcı çözümler ürettirdi bize. Sanayide tonoz döktürmek, arabanın bagajında bulunan trafik setindeki çekme kayışından direğe tırmanmak için oturak yapmak, koca gölde bir şişme bot bulamayıp tekneye transferlerini patlak şişme kano ve şambrel ile yapmak gibi…”

Pekiyi ya yelkenle ilk kez tanışan Arçelik çalışanlarının tepkileri… “Projeyi bölgede ilk anlattığımızda ciddi şaşkınlık vardı ancak iki eğitim teknesi karayoluyla İstanbul’dan Elazığ’a varıp suya inince herkesin gözlerindeki parıltı görülmeye değerdi. Eğitim alanların birçoğunun suyun üzerine ilk kez çıkacağını düşündüğümüzde bizde de biraz tedirginlik vardı. Ancak projeden duyulan mutluluk ve yelken yapma keyfinin alınmasıyla herkes çalışmalara dört elle sarıldı. Bizim İstanbul’da bile her zaman göremediğimiz azim ve istekle insanlar suyun üzerinde sabah erken saatlerden günbatımına kadar yelken yaptı, hızla kendilerini geliştirirken bir yandan da gölün ve bölgenin eşsiz coğrafyasının keyfini çıkardı. Eğitimlerimiz öncesinde yelken sporunu hiç denememiş katılımcıların şimdi kendi aralarında seyir tekniklerini, yarış kurallarını konuşup tartışıyor olmalarını görmek ve ha a içi bilgisayarlarından dünyadaki yelken haberlerini takip etmeye başladıklarını görmek bizleri çok mutlu etti. Eğitim alanların yanında seyredenlere de olabildiğince ulaşarak yelken sporu hakkında fikir edinmelerini sağlamaya çalıştık. Göl kenarındaki bölge halkı ‘35 yıldır gölü izlerim ilk kez kelebek gibi uçuşan bir şeyler görüyorum, nedir bunlar?’ derken bizim için bir diğer mutluluk da izlemeye gelen çocukların ‘Bizler de büyüyünce Arçelik’in mühendis ve yelkencileri olmak istiyoruz’ demeleri oldu.”

Elazığ’a yelkeni götüren Arçelik, projeyi burada bırakmıyor, daha da ileri götürmeyi planlıyor. Projelerinin en önemli amaçlarından birinin, şirket olarak benimsedikleri ve oldukça aktif yer aldıkları yelken sporunun sadece denizlerle sınırlı kalmadığına dikkat çekmek olduğunu söyleyen Deniz Fıçı, “İstanbul Kalamış’ta Alize Yelken ile birlikte dört yıldır düzenli olarak sürdürdüğümüz eğitimlerden şirketimizin Sütlüce Genel Müdürlük, Çayırova, Beylikdüzü, Çerkezköy ve Gebze’deki işletmelerimizin çalışanları yararlanıyor. Elazığ bölgesi İstanbul dışındaki ilk denize en uzak ve en heyecanlı projemiz oldu. Benzer çalışmaları da Türkiye’nin başka noktalarına şirketimiz tarafından başarıyla taşımayı planlıyoruz” diye sözlerini tamamladı.

Deniz Fıçı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.