Açık havada kapalı gişe

Üçüncü kez D-marin Turgutreis Marina’da Cinemarine’deyiz. Açık hava sinemasının minderleri, şezlongları, sandalyeleri hatta merdivenleri dahi dolu. Kalabalıktan projeksiyon odasına ulaşmak ayrı bir mesele. Sinemanın kapısındaki çanın sesiyle birlikte ışık

Naviga - - Sİnema - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

‘Deniz kültürü dergisi’ olmak Naviga için her ay bir dergi çıkarmaktan ibaret olmadı hiçbir zaman. Denizin bize sunduğu yaşam biçimini her yönüyle paylaşmayı, daha çok insanı aramıza katmayı ve çoğalmayı hedefliyoruz. Bunun için yelken yarışları, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz, suyun altını, üstünü konu alan organizasyonlara destek veriyoruz, deniz kitaplarını okurlarla buluşturuyoruz. Fuarlar başta olmak üzere her etkinlikte denizcilerin buluşma noktası olmak için çalışıyoruz. Film festivali projesi de bu çabaların önemli bir ayağı bizim için. Üç yıldır yedinci sanatın denizde geçen, onu konu alan, denizci yaşamı yansıtan birbirinden değerli eserlerini izleyicilerle buluşturuyoruz.

Her yıl olduğu gibi D-marin Deniz Fimleri Festivali (Filmavi) Naviga Dergisi kurucularından Erol Kepenek’in konuşmasıyla 5 Eylül’de başladı.

Kepenek, beş gece sürecek festival sırasında gösterilecek filmler hakkında kısa bilgiler verdi. Artık bir klasik haline gelen, Karayip Korsanları serisinin ilk filmi Siyah İnci’nin Laneti ile perdemizi açtık.

Ardından bir Norveç filmi olan Pioneer, bizi okyanusun yüzlerce metre derinliklerine götürdü. Bir sanayi dalgıcının nefes kesen macerasında karanlık ve derin denizlerin ürkütücü ama bir o kadar cezbedici dünyasına tanık olduk.

Üçüncü filmimiz bugün dünya gündeminin en önemli maddelerinden birini oluşturan göçmen sorunu üzerineydi. İtalyan yapımı Terraferma, Sicilyalı bir balıkçı ailenin Etiyopyalı bir kadın ve çocuğunu evlerine alarak yardım edişini konu alıyordu.

Perşembe akşamı Chasing Mavericks ile okyanusun dev dalgalarında sınırları zorlayan sörfçülerle birlikteydik. Efsanevi dalga sörfçüsü Jay Moriarity’nin gerçek yaşam öyküsü ile heyecanlandık, hüzünlendik, sevindik.

Ve kapanış filmimiz, Hollywood’un son dönem güzel yıldızlarından Blake Lively’nin başrol oynadığı The Shallows, bir sörfçünün köpekbalığıyla girdiği ölüm kalım savaşını anlatıyordu.

Bu projeye bizim kadar inanarak hayata geçmesini sağlayan D-marin Turgutreis ve Cinemarine’in de katkılarıyla ne kadar büyüdüğümüzü bu yıl daha da iyi anladık. Festivalimiz süresince katılım hiç düşmedi, açılıştan kapanışa kadar her gösterimin sonunda salon boşalırken kulak kabarttığımız konuşmalar uğraşlarımızın mükafatı oldu. Herkes deniz konuşuyor, filmlerin anlattığı hikayeleri tartışıyor, mavi hayaller kuruyordu.

Seneye buluşmak üzere herkese iyi seyirler...

Her gece sinemanın kapısında ‘denizsever’ kuyruklar vardı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.