Temiz kapanış

Bir yazın daha sonuna geldik. Artık yavaştan teknelerimizi yalnız bırakmanın zamanı. Kapıyı bu sene için kapatmadan önce yapmanız gerekenleri gözden geçirmek ister misiniz?

Naviga - - Püf Noktasi - YAZI: ŞULE KAYA

Yazının girişine bakıp da elektronik, donanım, arma kontrolü gibi konulardan bahsedeceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kez size teknenizi bırakmadan önce yapmanız gereken son temizlik işlerinden bahsedeceğiz. Hani diğer kontrollere dalınca yapmayı unuttuğunuz, ihmal ettiğiniz, üşendiklerinizden. Siz bizi dinleyin ve bu kez aşağıdaki kontrol listesini baştan sona uygulayın. Önümüzdeki yaz tekneye döndüğünüzde ‘oh iyi ki yapmışım’ diyeceksiniz, bize güvenin.

Buzdolabı, dondurucu ve kileri temizleyin. Paketin içinde kalmış bir parça peynir, küçük saklama kabının içinde unutulan artık yiyecek ya da ağzı açılıp bir köşede terk edilmiş çerez poşeti. İşte bunların hepsi, buzdolabının içinde unuttuğunuz takdirde bir sonraki sezon size kokunun yanı sıra bilumum böcek türü olarak geri dönecek. Aslında geri dönmeyecek, sizi bekliyor olacak. Birkaç ay ayrı kalacağınız teknenize dönüp de buzdolabını açtığınızda sürprizle (!) karşılaşmak istemiyorsanız buzdolabınızın içini tamamen boşaltın, güzelce silin, temizleyin. Elektriği kapattıktan sonra kapısını aralık bırakın.

Çekmece, dolap ve saklama alanlarını tek tek elden geçirin. Dolaplardaki kıyafetleri ayıklayın ya da yeniden düzenleyin. Tuvalet malzemeleri, ekipman, alet edevat, kitaplar, kağıtlar gibi yaz boyunca biriken her şey buna dahil. Bu ayıklamaları yaparken ‘teknede kalması gereken’ ya da ‘gerekmeyen’ ölçütlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Bizler, insanoğlu denilen canlılar biriktirmeye fazlasıyla meyilliyizdir. Mantıklı düşünün ve teknenizi ‘yüzen bir depo’ haline getirmeyin. Gerçekten ihtiyacınız olmayan eşyaları eleyin. Bu arada bu temizliği yaparken dış alanlardaki dolapları da unutmayın.

Tuvalet sistemi ve pis su tankını temizleyin. Bildiğiniz üzere bir teknede en çok koku yaratan şey tuvalet sistemidir. Tekneden ayrılmadan önce tuvaletleri tatlı suyla ne kadar çok temizlerseniz kokunun da o kadar az olmasını sağlarsınız. Dolayısıyla tuvaleti bol bol pompalayın ki su tankının içi de, zaman içinde pislik ve koku yaratacak maddelerden temizlensin. Bu arada her pompaladığınızda tuvaletinizden pis koku geliyor ve bir türlü geçmiyorsa tankın havalandırma filtresini değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Duşların gider deliklerini temizleyin. İtiraf edin, banyonun bu kısmı teknenin en çok ihmal ettiğiniz, görmezden geldiğiniz yerlerinden biri değil mi? O zaman bu kez göz ardı etmeyin. Deliklerin üzerindeki süzgeci çıkarın ve güzelce temizleyin. Böylece koku aşağıda kalacak ve pompanın ömrünü uzatacaksınız.

Elbette sintine... Sintineyi baştan kıça kontrol edin, temiz ve kuru olduğundan emin olun. Bu kontrol kaçak olup olmadığını da anlamanızda faydalı olacaktır. Özellikle de motor dairesi ve depolama alanında. Ayrıca bu kontrol, pis koku oluşmasını da engeller.

Botu kontrol edin. Yapacaklarınız sırasıyla şöyle: Botun içini temizleyin, motordaki benzini tamamen boşaltın, sintinedeki tüm suyu tahliye edin, bataryanın düğmesinin kapalı olduğundan ve örtüsünün üzerini iyice kapladığından emin olun, tıpasını çıkarın.

Teknedeki tüm kirlileri toplayın: Havlular, çarşaflar, yastık kılıfları, masa örtüsü, perdeler ne varsa. Eve götürün, yıkayın ve bir dahaki gelişinizde getirmek üzere misler gibi saklayın.

Son olarak, elektrik süpürgesiyle ortalığı bir güzel süpürün, çöpleri toplayın. Artık kapınızı gönül rahatlığıyla kilitleyebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.