Ege’den doğan Anatolia

18 metrelik ahşap bir gulet olan Anatolia, altı ay süren bakım onarım aşamasının ardından tamamen yenilendi. Ona ikinci baharını armağan ederek suya indiren ise ‘Bodrum, gulet ve refit’ denince akla ilk gelen isim olan Ege Yat’tı.

Naviga - - Refİt -

1978 yılında yığma tekniğiyle yapılan bir ahşap guletti; 2016 yılında lamine, modern ve zarif bir yata dönüştü. Ege Yat Tersanesi’nde Anatolia ikinci baharına merhaba dedi. Yılların yıprattığı her şey, arma, üst bina, güverte, gövde sargıları tek tek söküldü. Guletten geriye sadece postaları, makine ve jeneratörü kaldı. Usta marangozlar postaları yenileyip takviyelerini yaptı. Ardından üç kat ahşap ve elyaf sarılarak lamine edildi.

Yenilenme aşamaları sırasında Anatolia’nın güverte boyu uzadı. Güverte ve üst bina Birmanya tiki, iç mekanlarsa maun ve kayın ağacı ile döşendi.

Hem yelken hem de motorda performansının artması için de özenle çalışıldı. Çelik direk ve krom çelik arma ile donatılan yatın yelkenleri, Harken vinçleri tüm güverte donanımı yenilendi. Seyir performansı ve manevra kabiliyetini artıran çi makine tamamen rektifiye edildi. 9 KVA jeneratörün de tüm bakımları yapıldı.

Sıra detaylara geldi; krom

lumbozlardan alüminyum heçlere kadar her parça yerini yenisine bıraktı.

Anatolia’nın kalbi

Kısa süre sonra yeni sahibiyle buluşması hedeflenen Anatolia’nın dış mekanları gibi içi de modern görünüme kavuştu. Kalabalık bir grubun beraber yemek yiyebileceği, güneşlenebileceği, vakit geçirebileceği açık ve kapalı alanlar oluşturuldu.

Bir ana kamara, bir çi kişilik misafir kamarası ve başaltındaki mürettebat kamarasıyla birlikte yat, dört konuğu ve iki mürettebatı ağırlamaya hazır hale geldi. Tüm kamaraların kendine ait banyolarında beyaz Corian ve elektrikli Tecma tuvaletler tercih edildi.

Siemens buzdolabı, derin dondurucu, fırın, ocak, aspiratör yer aldığı mutfak mükellef tekne sofralarını süsleyecek yemeklerin pişirilmesi ve servisi için gerekli tüm gereçlere sahip.

Mekanik, elektrik sistemleri, aküler, redresör, klima, borulama, tanklar, ahşap bölümler... Kısacası her şeyi değişerek Anatolia adeta baştan yaratıldı ve onunla denizin keyfini doyasıya yaşayacak yeni sahibini bekliyor.

www.aegeanyacht.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.