Nihayet final

Red Bull Foiling Generation’da sıra final yarışında. Abd’nin Newport şehrinde yapılacak mücadelede Türkiye’den Doğa Arıbaş ve İbrahim Balanlı ter dökecek.

Naviga - - Extreme -

Yelken dünyasındaki genç yetenekleri keşfetmek için geçen sene deneyimli yarışçılar Roman Hagara ve Hans Peter Steinacher tarafından hayata geçirilen Red Bull Foiling Generation’ın final yarışları 22-23 Ekim tarihleri arası Abd’nin Newport şehrinde yapılacak. Dünya finalinde farklı ülkelerde gerçekleştirilen sekiz ayağın birincisi takımlar mücadele edecek. Türkiye’yi ise 13-15 Mayıs’ta İstanbul’da yapılan mücadelenin birincisi Doğa Arıbaş ve İbrahim Balanlı temsil edecek.

Yelken yarışçılığının en hızlı ve heyecanlı sınıfı foil’li katamaranlar Flying Phantom’ları genç yeteneklerle buluşturan Red Bull Foiling Generation’ın ilk ayağı Yeni Zelanda’da gerçekleştirildi. Ardından bunu İstanbul, Almanya, İsviçre, Hollanda, İspanya, Belçika ve ABD ayakları takip etti. Her bir ayakta birbiriyle eş dört teknede yarışçılar ‘knock out’ sistemiyle mücadele etti ve bir üst tura çıkmaya çalıştı. Tüm ayakların birincileri bu kez dünya finalinde karşı karşıya gelecek.

Abu Dabi’de antrenman

Türk ekip Doğa Arıbaş ve İbrahim Balanlı eylül ayında, üzerinde mücadele edecekleri Flying Phantom’larla Abu Dabi’de antrenman yaptı. Doğa Arıbaş antrenman süreçlerini şöyle anlattı:

“Red Bull Türkiye ve Edhem Dirvana sayesinde bayramdan önceki ha a bir anda ne olduğunu anlamadan vizelerimizi ve uçak biletlerimizi alıp Abu Dabi’ye gittik. Kendimizi cumartesi gecesi havaalanında bulduk. Çok hızlı gelişen olaylar sayesinde Edhem Dirvana Abu Dabi’den Flying Phantom almıştı ve ekip olarak dünya finalinde ülkemizi öne çıkarmak, başarılı sonuçlar almak için biz de hemen Abu Dabi’ye gidip antrenmanlarımıza başladık. Pazar sabahı varmamızdan itibaren hemen tekneyi donatıp -ki 45˚C altında geçirilen dört saat aşırı zorlayıcıydı- hemen kendimizi denize attık. Altı gün boyunca her gün üç saate yakın suda kalarak çok verimli bir ha a geçirdik. Neredeyse hiç bilmediğimiz bir teknede bu kadar antrenman yapmanın bizi dünya finalinde öne çıkaracağını düşünüyoruz.

Tekne 10 knot gibi hafif bir rüzgârda bile 25 knot’lara kadar çıkabiliyor ve iki kişi tekneden uzak tel trapezde asılıyken bunun korkutucu olmadığını söylersem yanlış olur. Ama her antrenmanda tekneye ve aşırı süratlere git gide alıştık, kampı çok verimli bir şekilde tamamladık. Abu Dabi yelken yapmak açısından çok güzel ancak havanın eylül sonunda 45˚C’yi bulması, deniz sıcaklığının da bunaltıcı derecede yüksek olması yüksek nabızda geçen deniz antrenmanlarında bize nefes almayı bile zorlaştırdı diyebilirim.

Bütün bu yarışı, kampı ve bu harika olanakları bize sağlayan Edhem Dirvana ve Bozburun Yat Kulübü’ne, Red Bull Türkiye ekibine, Team Turx’le birlikte bize de destek veren Number 1’a çok teşekkür ederiz. Şimdi sıra dünya finalinde.”

www.foilinggeneration.redbull.com

Abu Dabi’de antrenman

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.