Zirveye, emin adımlarla

Başarılı yelkenci Rasim Yaşar, gururlandıran ve hedefleriyle geleceğe dair umut vaat eden bir sporcu. Rastlantıyla başladığı bu sporda emin adımlarla ilerleyen Yaşar, elde ettiği sonuçlarla kendisine tanınan şansın ve harcanan emeğin karşılığını fazlasıyl

Naviga - - Başari - YAZI VE FOTOĞRAF: ŞULE KAYA

Her çocuk hayatı boyunca en az bir kez iyi bir başlangıç için şansı hak eder. Bu şansı iyi değerlendirerek başarılı bir sonuca ulaşmak ise çocuğun performans ve isteğine bağlıdır. Bu sözler bize değil, işin uzmanlarına ait. 17 yaşındaki milli yelkenci Rasim Yaşar’a bu şans birkaç ay önce vefat eden işadamı ve ARM Urla Yelken Kulübü’nün Kurucusu Ali Rıza Mete tarafından verilmiş. Ailesi Sinoplu olan kendisi Urla’da doğup büyüyen Rasim Yaşar yelkene başlamasını sağlayan ‘kırılma noktasını’ şöyle anlatıyor:

“Babam sıhhi tesisatçı. Yelkene başlamadan önce yaz aylarında ona çıraklık yapıyordum. 2009 yazında bir gün babamla birlikte iş için Ali Rıza Mete’nin evine gittik. Ali Rıza Bey Trabzonluydu. Bizim de Sinoplu olduğumuzu öğrenince ‘Seni yelkenci yapacağım, ister misin?’ diye sordu. Ben de büyük bir mutlulukla ‘tamam’ dedim. Daha önce yelken hakkında hiçbir fikrim yoktu ama çok da merak ediyordum.”

O sırada 10 yaşında olan Rasim Yaşar bunun üzerine ARM Urla Yelken Kulübü’nde, optimist sınıfında yelkene adım attı. Kulübün kurucuları Gürbüz ve Aysun Arıkan’ın da elinden tuttuğu Rasim Yaşar, kendisine verilen şansı çok iyi değerlendirerek başarılara imza atmaya başladı. 2012 yılında milli takım sporcusu oldu ve Avrupa Şampiyonası için seçildi. Bu, Yaşar’ın ilk ciddi yarışı olduğundan istediği gibi bir performans sergileyemedi. Ancak bir sonraki sene Avrupa 12’ncisi oldu. Avrupa takım yarışlarında da ekibiyle birlikte üçüncü oldu. 2014 yılında bu kez Dünya Şampiyonası için milli takıma seçildi ve orada dünya 15’inciliğini elde etti. “Türkiye’nin rekoru 15’incilikti, ben de böylece bu rekoru kırmış oldum” diyen Rasim Yaşar’ın optimist sınıfındaki en büyük başarısı ise aynı yıl nisan ayında Bahreyn’de yapılan Asya Optimist Şampiyonası’ndaki birinciliğiydi. Rasim Yaşar 22 ülkeden 131 sporcunun katıldığı yarışlarda rakiplerini geride bırakarak Asya Şampiyonluğu’nu elde etti.

Başarılı sporcu bu zaferinden kısa süre sonra Laser 4.7 sınıfına geçti, iki yıldır bu sını a yarışıyor. Yaşar, 2015’te laser 4.7 sınıfında Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda mücadele etti ve Avrupa altıncısı oldu.

Yaşar son olarak eylül ayında Balkan şampiyonluğuyla başarılarına bir yenisini ekledi. Rasim Yaşar’ın laser 4.7 sınıfında bir yılı daha kaldı. Ondan sonraki hedefi 470 ve olimpiyatlar.

Rasim Yaşar’ın tesadüfen başladığı yelkende bu noktaya gelmesinin altında yatan en önemli sebep ise elbette ARM Urla Yelken Kulübü ile Aysun ve Gürbüz Arıkan’ın desteği. “Kulüp her açıdan maddi, manevi beni çok destekliyor. Aysun ve Gürbüz Arıkan artık manevi anne babalarım. Veliler dahi malzeme alınacağında ya da yarışa giderken bana yardım ediyor. O yüzden bu kulüpte çok mutluyum. Başka bir kulüpte olmayı düşünemiyorum. Benim için sadece Urla Yelken ve Urla Yelken ailesi var. Annemle babam daha önce köyde yaşadıklarından bu sporu hiç bilmiyorlar, ben başladığımda yapabileceğimi düşünmüyorlardı. Çok çalışıp dereceler aldıkça onlar da yapabileceğimi anladı. Eğer o gün babamın yanında çalışıyor olmasaydım, bugün bu kulüpte olamazdım.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.