Doktorum deniz

Kaptanlığını, tayfalığını ve bakımını gönüllülerin üstleneceği bir yelkenli tekne satın alarak, çatışma bölgelerinde travma geçirmiş, aile bireylerini kaybetmiş, hastalık ve engellilik durumu bulunan çocukları denize çıkarmayı hedefleyen Sea Dreams destek

Naviga - - Sosyal Sorumluluk - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Ayvalık’ta yaşayan bir grup gönüllünün yarattığı Sea Dreams, zorluklar yaşamış birçok çocuğun dünyasını değiştirmeye hazırlanıyor. Ufuk çizgisinin karanlık anıları maviye boyadığına, rüzgârın sıkıntıları uzaklaştırdığına tanık olmamış denizci var mıdır? İşte Jerry Rees ve arkadaşları da bu fikirden yola çıkarak çocukları denizle tanıştırmak için desteklerinizi bekliyor.

Sea Dreams projesi nasıl ortaya çıktı?

Muhteşem kıyı ve koylara sahip ülkemizde yaşamasına rağmen denizle tanışamamış düşük gelir düzeyine sahip, engelli hem de çatışma bölgelerinde yaşayan çocukları denizle buluşturup yaşadıkları çevreye farkındalıklarını oluşturmak niyetiyle yola çıktık. Çocuklara yelkenliler ile deniz tatilleri deneyimi kazandırmayı, günlük geziler düzenlemeyi, başlangıç seviyesinde de olsa takım çalışmasını, birlik ve beraberliği, mücadeleyi, en önemlisi de onlara özgüvenlerini yeniden kazandırabilecek denizcilik eğitimini vermeyi amaçlıyoruz. Şimdiye kadar Türkiye’de bazı gönüllü kuruluşlar ve belediyeler tarafından çeşitli projeler geliştirildi ve bu projelere katılan yüzlerce çocuğun ilk kez denizle tanışmaları sağlandı. Bizim projemiz de bu noktalardan yola çıkarak ve daha önce İngiltere’de aynı amaçlarla başarıyla hayata geçirilen bir proje örnek alınarak oluşturuldu. Öncelikli hedefimiz Ayvalık bölgesinde yaşayan düşük gelir düzeyine sahip, engelli çocuklara ulaşmak.

Projede yer alacak kişilerin denizcilik geçmişleri ya da çocuklarla yaptıkları çalışmalar var mı?

Ekibimizde geçmişi denizciliğe dayanan yelkencilikle resmi ya da hobi olarak uğraşmış deniz aşığı uluslararası ressam, tasarımcı, öğretmen, işletmeci gibi çok farklı meslek gruplarından kişiler yer alıyor. Örneğin bir arkadaşımız yelkencilik sporunu meslek edinmiş ve şu an Ayvalık Yelken Kulübü’nün yöneticiliğine devam ediyor. Diğer bir gönüllümüz Sızmahan Butik Otel’in işletmecisi Sinan Sabuncu; çocukluğunun tüm yaz aylarını teknede geçirmiş, tam bir deniz aşığı, profesyonel anlamda çocuklara dağcılık eğitimleri vermiş.

Bense Dartmouth Royal Naval College’da (Dartmouth Denizcilik Fakültesi) çalıştım, yelkencilik kulübü üyesiydim ve İngiltere’de kürek yarışlarına katıldım. Bu projenin www. gofundme.com/seadreams sitesi aracılığı ile Türkiye’de de uygulanabileceğini yurt dışındaki benzer projeler sayesinde fark ettim.

Sea Dreams’in çözüm ortakları var mı?

Proje henüz çok yeni ancak şimdiye kadar Ayvalık Yelken Kulübü ve Patricia Tekneciler Kooperatifi ile görüşmelerimiz oldu. Her iki kurum da bu projeye sıcak bakıyor, bize tam destek vereceklerini söylediler. İleriki aşamalarda bize destek verecek olan özel ve tüzel kurumların sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz.

Denizin bu projedeki çocuklar üzerinde nasıl etkisi olacağını düşünüyorsunuz?

Yaşadıkları çevrenin ve ülkemiz güzelliklerinin farkına varmalarını sağlamak, denizdeki disiplini, heyecanı ve sonsuz güzelliği gösterip günlük hayatlarındaki sıkıntılardan uzaklaştırmak için bir kapı açmak istiyoruz. Deniz sevdasını, sualtı kültürü ve yelkenciliği öğreterek bunları yakın çevreleriyle paylaşmalarını ve deniz sevdasını yayacak birer elçi olmalarını hedefliyoruz.

Sizlerin yardımlarıyla alınacak olan tekne tamamen bu çocukların eğitimi ve kullanıma ayrılan kocaman bir yaşam alanı haline gelecek. Çıktığımız yolda her türlü desteğe ve yardıma açığız. Biz bir adım attık gerisi sizin elinizde... www.gofundme.com/seadreams

Sinan Sabuncu, Jerry Rees

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.