Yarış İzmir Sonbahar Trofesi

‘Havalı’ başlangıç!

Naviga - - Navİgasyon - FOTOĞRAFLAR: ÇETİN KENT

Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) ve International Çeşme Yacht Club’ın (ICYC) düzenlediği İzmir Sonbahar Trofesi 15-16 Ekim tarihlerinde yapılan birinci ayakla başladı. Altı sını a 27 teknenin kayıt yaptırdığı yarışın katılım açısından görkemli ve heyecanlı geçeceği belliydi ama hava ve deniz şartlarının da bu ‘görkem ve heyecana’ ayak uydurması yarışçıları ‘biraz’ adrenaline doyurdu. Cumartesi günü sağanaklarda 30 knot’ları geçen hava ve 2 metreyi aşkın Çeşme Boğazı dalgaları!

15 Ekim Cumartesi sabahı yapılan brifingin sürpriz isimleri ise Osman Atasoy ve Sibel Karasu idi. Açılış için Çeşme’ye gelen çi yarışın startını da verecekti. Ayrıca uzun bir aradan sonra yarışta boy gösteren EAYK Kurucu Komodoru Mete Tümay ve ekibinin de salonda yer alması İzmirli yelkencileri mutlu etti.

Tekneler saat 12:00’ye doğru denize çıkarken yukarıda bahsettiğimiz hava yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Start sonrası zaman ilerledikçe sertleşen şartlar, filoda sıkıntılara neden olmaya başladı. Yelken yırtan, mandar koparan, dümen arızası veren teknelerin anonsları telsiz kanalını doldurdu.

Kararlılıkla yarışı devam ettiren ve finiş alan hakemler, ilk mücadele sonunda o gün için başka yarış yapılmayacağını anons edince, filo marinaya geri döndü ve tekneler ‘yaralarını’ sarmaya başladı.

İlk günün sonuçları yine sürprizlerle doluydu. Yarış makineleri diye tabir edebileceğimiz IRC 1 grubundakiler en çok şanssızlığa uğrayan teknelerdi ve ilk günün sonunda overall’da ilk iki sırayı IRC2 ve IRC 3 tekneleri olan Blue Miles ve Cygnus’a kaptırdılar!

İlk günün akşamında Çeşme’ye dağılan yarışçılar Çeşme sokaklarına ve esnafına neşe ve canlılık getirdi. Verona Cafe’de verilen parti ise gecenin en şamatalı anıydı.

Bu kez rüzgâr yok

İkinci güne, bir önceki günün tam tersi bir havada, rüzgârsız başlandı. Uzunca bir süre rüzgârın gelmesini bekleyen yarış filosu tam sıkılmaya başlamışken beklenen hava geldi. Hafif havada başlayan ilk yarışın bitiminde hakemler bir önceki gün yapılamayan ikinci yarışı da yapma kararı verdi.

İkinci yarışta iyice oturan hava, ha ayı güzel görüntüler ve keyifli anlarla kapatmamızı sağlarken, günün en üzücü olayı IRC 1 teknelerinden Arnes ve Tüpraş Lemon teknelerinin çarpışma anıydı. Neyse ki olay yaralanma olmadan sadece maddi hasarla atlatıldı. İzmir Sonbahar Trofesi’nin ilk ayağında yapılan toplam üç yarışın sonunda sonuçlar şöyle gerçekleşti: IRC 1: 1. Tüpraş Lemon 2. Atlantis X 3. Arnes IRC 2: 1. Blue Miles 2. Uyan Sailing 3. Mare IRC 3: 1. Cygnus 2. Good Day Sunshine 3. Exit IRC 4: 1. Lady Sun 2. Ventus 3. Trinty IRC 5: 1. Ada 2. İmge 3. Undine Destek: 1. Smyrna Sailing Fıçı 2. Ernesto 3. Anya www.eayk.net www.icyachtclub.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.