Fuar-genoa Boat Show

Neden olmasın

Naviga - - Navİgasyon - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: ALARA NOYAN

Bu sene 56’ncısı düzenlenen Genoa Boat Show’da 2015’e oranla %9,2 daha fazla katılımcı ve satış olması İtalyan denizcilik sektörünün yüzünü güldürdü. 126.178 ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuarın İtalyanların denizcilik endüstrisi birliği UCINA’NıN yoğun çalışmalarının katkılarıyla her geçen yıl daha da canlanması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda ilerleyen UCINA, her şeyi en küçük ayrıntısına kadar düşünüp ziyaretçilere en iyi fuar deneyimini yaşatmak için çabalıyor. Sergilenen tekne sayısı ve modellerinde artış çabası, bu konuyu ne kadar ciddiye aldıklarının ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarının bir göstergesiydi. Ayrıca teknelerle birlikte keyif yanını da vurgulamak isterim. Yemeklerden dem vuracak olursak Eataly ile yapılan işbirliğinin tadı hepimizin damağında kaldı. Denizdeki deneyimlere geçtiğimizde ise tekne meraklıların yoğun talep gösterdiği deneme seyirlerinin tam olarak 2.416 kez yapıldığı verisine ulaşıyoruz.

Fuarda 800’den fazla firma yer aldı ve 100.000 metrekaresi suda olmak üzere 180.000 metrekarelik alanda 1.000 tekne sergilendi. Tekneleri görmek için gelen 33.618 yabancı ziyaretçi olması sektör için önemli bir rakam. İtalyan Ticaret Merkezi’nin davetiyle bizim de katıldığımız fuara Avustralya’dan Amerika’ya kadar 32 farklı ülkeden gazeteci davet edildi. 430 yabancı işletmeci de Dış Ticaret Enstitüsü’nün organize ettiği B2B toplantılarına ve teknik atölye çalışmalarına katıldı. Sadece yabancı ziyaretçiler ve gazeteciler değil sektörde önemli konumda bulunan bazı yabancı firmalar da Genoa Boat Show’a geri dönüş yaptı. İtalya’nın kaderini değiştirebilecek olan bu firmalardan bazıları Princess Yachts, Canados, Chantiers Amel, Fjord, Gagliotta, Innovazione e Progetti, Najad, Rodman, Sealine, 3B Cra , Tornado Yachts ve Cantiere Cranchi. Bu markalar sadece fuara dönmekle kalmayıp yatırımlarını da geçen seneye göre %57 artırmış.

Pekiyi bu pazar sonuçlarını tetikleyen neydi? Bu soruyu UCINA başkanı Carla Demaria “En sonunda hükümet bizim tarafımızda, onlarla birlikte yeni bir diyalog başlattık” diyerek açıklığa kavuşturdu. Bu diyalog fuarın ilk defa bu sene bir turizm bakanını, Dario Franceschini’yi ağırlamasına ön ayak olmuş. Franceschini fuarı ve

tekne endüstrisini bir bütün olarak desteklediğini, daha önce hiçbir turizm bakanının fuarı ziyaret etmemesinin politik sınırlamaları açıkça gösterdiğini vurguladı. Geçen yıllardaki gibi bu sene de Cenova’daki fuarda yer almayan Azimut ve Ferretti gibi lider İtalyan firmaları da ekonomik krizin ciddiyetini doğrular nitelikteydi. Ferretti Group tam iki senedir Cenova fuarına katılmıyor ve artık Nautica Italiana’nın bir üyesi. Fuar yetkilileri bu seneki tabloyla ilgili değerlendirme yaparken potansiyel müşteri çokluğunu belirterek bu durumun onlar için çok önemli olduğunun altını çizdiler. Firmalar ise müşteriler için ‘az olsun ama öz olsun’ düşüncesini benimsemiş görünüyordu. Fuarda görüştüğümüz Grand Soleil’in pazarlama ekibinden Maya Bach da çok fazla ziyaretçinin olmadığını ama gelenlerin kaliteli ve potansiyeli yüksek müşteriler olduğunu belirtti. Kendisine fuarla ilgili düşüncelerini sorduğumuzda ise Cenova’nın eski muhteşem günlerine doğru pazarlama, zamanlama, doğru katılımcılar ve modeller ile geri dönebileceğini hatta gelişmeyi bu sene de hissedebildiğini söyledi. Ancak hâlâ zor durumda tersaneler olduğunu ve bu durumun zaman içerisinde dengeli bir hal alacağını da sözlerine ekledi.

Bach’a göre; Cannes Fuarı’nın bu kadar insan çekmesinin nedeni konumlandırması ve zamanlamasıydı ama unutulmamalıydı ki Cannes’daki birçok tekne de İtalyanlarındı.

İtalyan pazarının çok önemli olduğunun üstüne basan Bach, “Buradaki insanların birçoğu İtalyan ve onlar Cannes’da yoktu. Dolayısıyla bu bizim İtalyanlarla ilişkilerimiz açısından çok önemli bir fuar, inanıyoruz ki ilerde daha iyi bir hale gelecek” dedi.

Sürekli bahsi geçen potansiyel müşteriler fuarda Sanlorenzo ve Monte Carlo Yachts gibi markaların dünya prömiyeri yapan yatlarını önceden randevu alıp geziyorlardı. Sanlorenzo Genel Müdürü Massimo Perotti, fuar değerlendirmesi yaparken “Dört önemli kontrat imzaladığımız verimli bir fuardı. Özellikle yabancıların katılımlarında bir yükselme vardı ve bizim standımızdaki ziyaretçilerin %34’ünden fazlasına tekabül ediyordu” dedi.

Sanlorenzo’nun standına gelenlerin neredeyse yarısının yabancı ziyaretçiler olması, UCINA’NıN hedeflerine başarılı adımlarla ilerlediğini gözler önüne serdi. Fuarda Türk firmalarından D-marin, Sirena Marine ve Ünver Enerji Sistemleri’nin stantları bulunuyordu. Sirena Marine’in eylüldeki Cannes Boat Show’da ilk defa suya indirdiği Azuree 41 ve Euphoria 68 Cenova Boat Show’da İtalyan temsilcisi tarafından sergilendi. Sirena Marine satış ofisinden Alessandro Valentino’ya fuarın durumunu sorduğumuzda özellikle ilk gün yoğunluk olduğunu belirtti. Ziyaretçilerin bazılarının Cannes’dan geldiklerinin altını çizerek bu durumun onlar için çok önemli ve mutlu edici olduğunu ekledi. Fuardaki deniz tutkunları sadece sergilenen tekneleri gezmekle kalmayıp şampiyon sporcuların hayatlarını ve hedeflerini anlattıkları sunumları dinleme ve onlarla tanışma fırsatını da yakaladı. Yelkencilerden Mauro Pelaschier, Silvia Sicouri, Francesco Bruni ve Federico Cuciuc; kürek dalından Rossano Galtarossa; kitesörfçülerden Lorenzo Bolesan ve Kevin Langeree; sörfçülerden Leonardo Fioravanti; wakeboard kategorisinden Giorgia Gregorio; balıkçılıktan Antonello Salvi ve daha birçok sporcu fuara katılım gösterdi. Şampiyonlar ‘Deniz Tiyatrosu’ adlı bölümde kürek, amatör balıkçılık, wakeboard ve flyboard kategorilerinde yarışarak izleyenlere muhteşem bir gösteri sundu. Yine aynı bölümde UCINA işbirliğiyle Aspronadi tarafından organize edilen Diporthesis yarışmasında ‘Ales’ tasarımı ödül kazandı. Genç tasarımcıların projelerinin değerlendirildiği bu yarışmada birincilik ödülünün sahibi ‘Politecnicodi Milano’da yat tasarımı yüksek lisansı yapan Aylin Örs, Hojoon Choi, Marcio Schaefer ve Dimitra Agapitou oldu. İki genç arkadaşın, yoğun çalışma temposundan fırsat buldukça çıktıkları tatilleri geçirmeleri için tasarladıkları özel tekne, jüri tarafından göz alıcı bir tasarım ve yenilikçi iç kısım şeklinde değerlendirilerek birinciliğe layık görüldü. Böylelikle fuarın son günlerinde de ödüller sahiplerini buldu. Fuarı bütün bu bileşenleriyle tekrar gözden geçirip tartacak olursak, herkesin dile getirdiği gibi değişimi ve gelişimi hissetmek kaçınılmazdı. Umarız bunca çaba sonuçsuz kalmaz ve Cenova gelişmeye devam eder.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.