Denizi yaşayanlar

Mavi huydur bende

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Orhan Turan denizde yaşadığı mutluluğu, “10-12 erkek arkadaş, üç ya da dört tekneyle geziler planlıyorum. Yunan Adaları’na gidiyoruz. Herkes o seyahatleri iple çekiyor, koca koca adamlar, çocuklar gibi mutlu oluyoruz. Bir kahve içmek için altı saat yol gittiğimiz oluyor. Aramızdan bir kişi bile neden diye sormuyor...” sözleriyle anlatıyor.

Denizde arındığını ve denizciliği bir tür terapi gibi gördüğünü, bu dünyaya adım attığından beri başka bir yaşam biçiminin aklına gelmediğini söyleyen bu tutkulu denizci bakın neler anlatıyor:

Tekne almaya nasıl karar verdiniz?

Deniz ile olan ilişkim 1990’lı yıllarda başladı. Dört aile birlikte 1995-2005 yılları arasında her yaz tekne kiralayıp mavi yolculuk yaptık. 10 yıl boyunca haziran ve temmuz aylarında bir ha a çoluk-çocuk denize açılıyorduk. Kiralık teknelerimiz guletti ve bu hiç aksamadan 2005’e kadar sürdü. Hepimizin birer çocuğu vardı. 10 yıl sonra “Artık kendi teknemiz olsun” diye düşünmeye başladık. 2005 mart ayında arkadaşım Ali Mütevelli’den ilk teknemi aldım.

Seçimi nasıl yaptınız?

Kendi kullanabileceğim küçük bir tekneyle başlamak istedim. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Denizci ve yelkenci arkadaşlarımla görüşerek karar verdim. Tekne sahibi olunca herkes gibi “Bu bize küçük geliyor” dedik ve 2008’de onu satıp 50 feet bir Grand Soleil aldım. Onu da 2015’e kadar kullandım. Adı Ozzy. Oğlumun adı Ozan olduğu için onu çağrıştırsın diye adını Ozzy koyduk. İlk teknemin adı da Ozzy idi. Şu anda ayrıca 58 feet’lik bir Fountaine Pajot marka katamaranımız var.

Neden katamarana geçtiniz?

Daha konforlu olsun daha çok arkadaşımızı ağırlayalım isteğiyle katamarana geçtik. İlk başta yelkenli güzel bir gulet yaptırmak istedim ama sonra katamaranda karar kıldık. Beş kamaram var, mekanlar çok ferah, o yüzden çok mutluyum. Durumu olan herkese kesinlikle tavsiye ediyorum.

Fountaine Pajot Ipanema 58’in sadece çizimlerini görerek sipariş verdim. Üretilen ilk gövde olduğu için fotoğrafları, videoları Göcek’te çekildi, fuarda sergilendi. Katamaranı tercih etmemin nedeni hem motoryat konforu hem de yelken yapma keyfini bir arada sunması; performansı da gayet iyi. İki senedir kullanıyorum.

Denize ailenizle mi çıkıyorsunuz?

Denize ailemle, arkadaşlarımla, iş ortaklarımla çıkıyorum. Bayilerimizi, yabancı müşterilerimi götürüyorum. Beşaltı arkadaşımın tekne almasına vesile oldum. Bunlardan güneye yerleşen bile oldu. Konuk ediyorum, görüp seviyorlar bu yaşamı... Gerçek denizciler iyi dosttur, paylaşımcıdır.

Nerelerde seyir yapıyorsunuz?

Daha çok Ege kıyılarında seyir yapıyorum. Özellikle Fethiye–marmaris arasında. 2013’te İspanya’dan İtalya’ya kadar yelkenle yaptığım seyir, şimdiye kadarki en uzun rotam oldu. Kendi teknemle daha çok Meis, Rodos, Simi ve Kos gibi Yunan Adaları’na gidiyorum.

Daha uzun seyirler yapma hayaliniz var mı?

Okyanusu geçmek istiyorum. Cebelitarık’a gidip geze geze aralarda durarak, bir yıl boyunca Akdeniz’i dolaşmak ve Türkiye’ye geri gelmeyi planlıyorum.

Tekneniz nerede bağlı?

Katamaran Göcek’te bağlı. Yılda yaklaşık 45 günü teknede geçiriyorum. Bazen tek başıma gidip teknede oturuyorum. Stratejik kararlarımı orada veriyorum. Stresli zamanlarda doğru karar verildiğine inanmam. O yüzden raporları teknede okumayı, önemli kararları denizde almayı tercih ediyorum. Beni iş dünyasında tanıyan dostlarım teknede görünce şaşırıyor, ne kadar farklı ve sakin bir insana dönüştüğümü görünce inanamıyorlar.

Deniz hayatınıza ne kattı?

Ben denizi bir kurtuluş olarak görüyorum. Yoğun ve stresli ortamdan kopmamı, kendime dönmemi sağlıyor. Tamamen zinde ve dinlenmiş bir şekilde tekrar geri geliyorum. Deniz, kendimi yenilediğim yer. Arınmak anlamında çok iyi geliyor. Deniz sayesinde enerjimi ve zindeliğimi sürekli kılabiliyorum. Daha iyimser ve huzurlu bir insan haline geldiğimi düşünüyorum.

Sabırlı, disiplinli olmayı ve ekip çalışmasının önemini anlıyorsunuz. En önemlisi de denizden korkmanız ve hep tedbirli olmanız gerektiğini anlıyorsunuz.

Orhan Turan’ın ilk teknesi Grand Soleil ve son teknesi Fountaine Pajot aynı koyda

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.