Rota açık deniz

Atlantik geçişi hikayesi2

Naviga - - Navİgasyon - FOTOĞRAFLAR: ALEXIS COURCOIX

Kanarya Adaları geçişi, Concarneau ile Saint Barthelemy Adası arasında yapılan iki kişiyle katıldığımız Transat AG2R yarışı için çok büyük önem taşır. Bu sıralı adalar arasında oluşan rüzgâr koridorlarını bir uçağın iniş pistine benzetirim. Aldığım meteoroloji eğitimlerindeki uygulamalarda bu bölgede rüzgârı iyi kullanırsan aynı gün içerisinde rakiplere 8-10 saatlik fark atmanın mümkün olduğunu görmüştüm. 3.000 metre rakımı bulan bu tepecikler arasında bir nehir gibi akışına devam eden rüzgâr, 15 knot’tan 40 knot’lara fırlayıp 5 dakika içerisinde tekrar neredeyse sıfıra kadar düşer.

Yarış talimatında Kanarya Takım Adaları’nın en batısında bulunan Palma Adası’nın kuzeyinde bir şamandırayı sancakta bırakma zorunluluğumuz var. Bu da, adalar arasındaki geçiş seçimini bize bırakıyor.

Biz stratejimizi Cebelitarık Boğazı’ndan itibaren batılı konum üzerine kurduk. Doğruyu söylemek gerekirse bu kadar güneye inmek zorunda kalacağımızı tahmin etmiyordum. Kanarya Adaları’ndan sonra doğu alizeler ile doğrudan hedefe ilerlememiz gerekecekti.

Bu seçimde de en doğru ‘iniş pisti’ Palma ve Tenerif arası geçişi gibi göründü. Kuzeyli esen rüzgâr, bu dağların arasına geldiğinde sağından ve solundan hızlanarak yoluna devam etti. Adanın rüzgârüstünde 20 millik,

adanın rüzgâraltında ise 200 mili bulan bir alanda belirsiz bir hal aldı. Bulutların şeklinden bunu izleyebilmek mümkündü. Biz sabah 09:00 civarı Tenerif Adası’nın kuzeydoğusunda Anaga Burnu’na doğru yaklaşıyorduk. Stratejimiz adayı iskelede bırakmaktı. 15-20 knot arası esen kuzeyli rüzgârla balon seyrine devam ediyorduk. Manzaranın keyfini çıkarmamak elde değildi. Aniden rüzgârımız kesildi ve balonu zor kullanır olduk. Bu kadar keskin bir geçiş yaşayacağımızı tahmin etmiyordum. Her yönden çırpıntılı denizde rüzgârsız bir ortamda bulduk kendimizi. Tek çıkış yolumuz ya geri dönüp kuzeye doğru tırmanıp rotamızı açıktan alarak inmek veya doğrudan adanın batı burnunu izleyerek sabah oluşabilecek termik rüzgârın etkisinden faydalanmaktı. Doğruyu söylemek gerekirse geri gitmek zor karar verilebilecek bir çözüm. Ertesi sabah 09:00 civarı bu karmaşanın içinden sıyrılarak Gomera Adası’nı döndük. Rakiplerimizin büyük bölümü Kanarya Adaları’nı batıda bırakarak Afrika kıyısını yalarcasına güneye doğru inmeye devam ediyorlardı. Hedefe doğrudan bir çizgi çektiğinizde sıralama olarak çok iyi bir pozisyondaydık ancak rüzgârsız kalarak kaybettiğimiz ikinci 24 saat işimizin şansa kaldığını yüzümüze vuruyordu. Yarışın sonunda istatistiklerden gördüğüm kadarıyla ilk üç sıradaki tekne, 3.890 deniz millik mesafeli yarışı 4.800 milde yakın bir mesafe ile tamamlamış olacaktı. Geriye dönüp baktığınızda yarışın ikinci büyük stratejik hatasını Tenerif duvarına çarparak yapmıştık. Isınan hava, kaybettiğimiz zaman, hedef batıyken güneye doğru yol alma fikri motivasyonumuzu da olumsuz etkilemekteydi. Rakiplerimize baktığımızda bizden daha hızlılardı. Rüzgârları halen bizden fazlaydı. Ancak güneye doğru iniyorlardı. Gün boyunca hedefe doğru aldığımız mesafe artmasa da bu, ileriye dönük bir yatırımdı.

Kanarya Adaları ve Cap Verte arasına doğru yaklaşan yüksek basınç merkezi batı seçimini olumsuz kılıyordu. Biz de güneye doğru inmek durumundaydık. Rakipler Moritanya kıyılarına yaklaştığında yarış komitesi politik belirsizlikler dolayısıyla belirttiği koordinatlardan geçmeyi ve Afrika kıyılarına yaklaşmayı engelledi. Yüksek basınç merkezinin altından dolaşmak için Cap Verte Takım Adaları’nı yeni rota olarak belirledik. Kuzeyli rüzgârların Kanarya altındaki belirsiz bölgesi ile batıdaki yüksek basınç arasında sıkışıp kalmıştık. Faksla indirdiğim hava raporu planlarında ise halen Atlantik’te belirsizlik devam ediyordu.

Cap Verte arşipeline yaklaşmak üzereyken üç rakibimizin Mindelo Limanı’nda durup hasarlarını giderecekleri, su ve akülerin şarjı için yakıt ikmali yapacakları bilgisini aldık. Atlantik geçişi beklenenden uzun sürecekti. Filonun başı ile sonu arasında üç-dört günlük fark olması bekleniyordu. Eğer durursak en az üç, en fazla 24 saat limanda kalma hakkımız vardı.

Bir durum değerlendirmesi yapıp yiyecek, içecek, yakıt envanterini çıkarma kararı aldık. Atlantik geçişi öncesi son hakkımızdı. Stephanie içecek konusunda daha endişeliydi. Bense kullandığımız enerjiye baktığımda aküleri şarj etmek üzere en az 10 litre yakıta ihtiyacımız olduğunu öngörmekteydim. 17 litre su, 8 litre yakıtı hesapladığımızdan fazla harcadığımızı vardığımızda görecektik. Biz de hızlı bir pit-stop yapma kararı verdik. Motoru kullanmamamız gerekiyordu. Aksi taktirde ceza yiyecektik. Mindelo’ya ilk varan ekip Cuisineixina idi. Bizden 24 saat önce limana girip yaklaşık altı saat kaldılar. Aldığımız habere göre yelkenle problemsiz bir şekilde yanaşmışlar, pazar olmasına rağmen biten akülerini değiştirme imkanı bulmuşlar, sadece meyve ve ekmek gibi taze yiyecek ikmali sonrası tekrar yola çıkmışlardı. Arkasından Lorient Entreprendre ekibi bizden dört saat önce Mindelo’ya vardı. Limana giriş çok zorlu geçmişti. Bizi uydu telefonundan haberdar ederek liman içerisinde 40 knot’ı bulan rüzgâra göre hazırlıklı olmamız yönünde uyardılar.

Bilmediğiniz bir limana motor kullanmadan sadece yelkenle yanaşmak iyi hazırlık gerektiriyor. Zamanı da çok iyi kullanmak için elimizden geldiğince pit-stop’u doğru planlamaya çalıştık. Yanımızda bulunan almanaklardan adanın planını çıkarmış nereden, neyi nasıl edinebiliriz notlarını hazırlıyorduk. Artık Sao Vicente Adası’nı görüyorduk.

İki saat sonra limana girme teşebbüsünde bulunacaktık…

Yelken yapalım, yelkenle büyütelim...

Stephanie-tolga Pamir

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.