Tekne hikayesi

Tüm zamanların güzeli

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Clarity isimli bu güzel kız dikkatimizi, dünyanın önemli yat dergilerinden biri olan Boat International’ın ‘En iyi 10 nostaljik görünümlü modern tekne’ sıralamasında birinciliği kapınca çekti. Geride bıraktığı rakipleri o kadar güçlüydü ki, birinciliği bir Türk yatı olarak aldığında gurur duyduk, mutlu olduk. Bilgin Yachts’ın ürettiği 48,70 metrelik motoryat aslında daha önceden bildiğimiz Bilgin 160 Classic serisinin eski üyesi Timeless’ın (eski adıyla M&M) devamı. Ancak aynî değil. Zira Clarity yepyeni iç tasarımıyla karşımıza çıkıyor.

Bilgin Yachts Shipyard Genel Müdürü Mehmet Şengün, iç ve dış tasarımı tamamen Bilgin tasarım ekibine ait olan serinin ilk teknesi Timeless’ın (Bilgin 160 Classic) 2012 yılında Cannes’da gerçekleştirilen World Yachts Trophies’de ‘En İyi Tasarım’ ödülünü kazandığını anımsatıyor bizlere. 1950’lerin estetik anlayışını yansıtan her iki tekne de ahşap işçiliğinin en önemli örnekleri olarak yerini alıyor. “Ahşap işçiliği uzun zamandır kullanmadığımız ama aile geleneklerimizde olan bir teknik” diyor Mehmet Şengün. Clarity gibi klasik bir tekne üretmelerinin altında yatanın da aile miraslarına minnet gösterme duygusu olduğunu ekliyor ve devam ediyor: “Modern teknoloji ve üretim yöntemlerine hakim genç ekibimizle geçmişimizden gelen ustalığı birleştirebilir miyiz fikrinden yola çıkıldı. Bu anlamda aldığımız ödül ve takdirler ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Geçen yıl kasım ayında Florida’da gerçekleştirilen Fort Lauderdale International Boat Show’a katılan Clarity, fuarın seçkin ziyaretçileri tarafından oldukça beğeni topladı. Klasik tarzdaki bu teknenin tamamıyla tersanenin kendi mobilya ekibi tarafından üretilen ahşap işçiliği en çok takdir alan özelliklerinden biri oldu. Clarity sektörün saygın yayını Boat International tarafından organize edilen World Superyacht Awards 2016 finalistleri arasında da yer aldı.”

İlk görüşte aşk

Teknenin hikayesindeki en ilginç anekdot sahibinin modern bir tekne almak üzere geldiği Bilgin Yachts Shipyards’tan son derece retro görünümlü Clarity’yi satın alarak ayrılması. Tekne sahibinin dış tasarıma hiç karışmadığını ancak iç tasarımda değişiklik istediğini belirten Şengün bu doğrultuda yapılanları şöyle sıralıyor:

“Orijinal yerleşim planında mürettebat alanı teknenin baş tarafında yer alıyordu. Bu alanda tamamen değişikliğe gidilerek tekne sahibi kamarasının banyosuna dönüştürüldü. Mevcut banyo ise giysi odasına çevrildi. Kıç tara aki misafir kamaralarından biri mürettebat alanına dönüştürüldü. Bu alandan mutfağa geçiş sağlanarak mürettebatın formalitelere uygun olarak çalışabilmesi sağlandı. Böylelikle tekne sahibinin kamarası da 1,5 metre uzatılarak daha geniş ve ferah bir ortam yaratıldı.

Üst güverte baş havuzluk güneşlenme alanı olarak yeniden düzenlendi. Aynı zamanda üst güverte kıç havuzluğa büyük bir barla günlük tuvaletler ve depo alanı eklenerek, daha rekreasyonel bir bölüm olarak yeniden düzenlendi. Teknenin navigasyon cihazlarında düzenlemelere gidildi. Bir adet radar eklenip internet anteni monte edildi. Gövdeye boylu boyunca sualtı lambaları eklendi.”

Üretimi yaklaşık iki yıl süren Clarity, çelik gövde, ahşap üst bina tekniğiyle üretildi. Boyasında Awlgrip sistemi kullanıldı. Son kat boyasındaysa Awlcra 2000 tercih edildi. 10 kişinin konaklayabildiği Clarity’de bir ana kamara, bir VIP kamara ve üç adet misafir kamarası bulunuyor.

Nostaljik güzel Clarity, Mayıs 2015’te suya indi. Suya indikten sonra yine sahibinin isteği üzerine sadece yeni eklenen barda onyx mermer kullanımı, aydınlatmalar, döşeme çeşit ve renklerinde ufak bir takım değişiklik yapıldı. Ve sahibi Clarity’i 20 Haziran 2015’te teslim aldığında bütün beklentileri karşılanmış mutlu bir tekne sahibi olarak tersaneden ayrıldı. Tekne halen ABD’LI sahibiyle Bahamalar’da dolaşıyor. 2 adet 685 Hp’lik CAT motorlarla en yüksek 13 knot hıza ulaşıyor.

Zamansız tasarımlar

Eski görünümlü modern tekne üretmek hiç de kolay olmasa gerek. Mehmet Şengün böyle bir tekne üretirken her şeyden önce görünümün ön planda tutulması gerektiğine dikkat çekiyor ve devam ediyor:

“Modern teknelerde tasarım yapı gerekliliklerine göre şekil alabilirken retro tarzı teknelerde tasarım önce gelir ve inşa sürecinde hiçbir şekilde tasarıma müdahale edilemez. Tamamıyla ona bağlı kalarak çalışmalısınız teknede. Buna da bir zorluktan ziyade üretim sürecinde oldukça bağlayıcı bir kısıt demek daha doğru olur. Bilgin ekibi olarak zorlanmayı seviyoruz. Diğer yandan Clarity, retro görünümüne rağmen son teknolojiyle donatılmış bir tekne.

Dün ve bugün her daim estetik bulduklarımız ‘zamansız’ tasarımlardır. Bu, yarın da böyle olacak. Serinin ilk teknesine Timeless adının verilmesi de bu yüzden. Seri kabuk ve iç mekan tasarımıyla bize bunu anlatıyor. Kabuk tasarımındaki retro çizgilerde ve iç mekanda kullanılan doğal malzemelerde gizli sanki anlattığı. Akşamüstü güneşi gibi içimizi ısıtan kızıl ahşap kaplamaları, hayatımız gibi uzun bir yoldan gelen akarsuların çarparak pürüzsüzleştirdiği mermer banyoları, doğaya olan aidiyet hissiyatımız gibi bizi saran doğal kumaşları ile zamansız hissettiriyor bize… Klasik bir tasarım çizgisine sahip olan Clarity, her dönemin beğenisini taşıyan dingin bir atmosfere sahip.”

Büyümeye devam

Bilgin Yachts Shipyard kişiye özel, 40100 metre arası lüks süperyatlar üreten, butik bir tersane. Ancak Şengün ailesinin tekne yapımcılığında 1900’lerin başına kadar uzanan bir geçmişi var. Bugün beşinci kuşak tarafından yönetilen Bilgin Yachts’ta 300’den fazla kişi çalışıyor. Yönetim merkezi Küçükçekmece’de bulunan Bilgin Yachts operasyonlarını İstanbul çevresindeki 27.000 metrekare alana yayılı üç tersanede yürütüyor. Aynı anda dört teknenin üretilebildiği Küçükçekmece tesisi, 7.000 metrekarelik tersaneden oluşuyor. Firmanın ayrıca Yalova’da çelik gövde ve alüminyum yapı üst güverte (superstructure) ürettiği ve teknelerin borulama ve elektrik alt yapılarını yaptığı iki tersanesi daha bulunuyor. Bilgin Yachts, önümüzdeki yıl West İstanbul Marina’daki 10.000 metrekarelik yeni tersanesine taşınmayı planlıyor.

Firma son olarak geçen temmuz ayında 46,80 metrelik Giaola-lu’yu Meksikalı sahibine teslim etti. Tekne, eylül ayında yapılan Monaco Yacht Show’da da sergilendi. Tersanede halen Bilgin 156 kodlu 47,60 metrelik iki teknenin inşası sürüyor. Teknelerin ilkinin bu yılın sonunda, diğerinin 2017 yılı içinde bitirilmesi planlanıyor. Ayrıca kontratını geçen yıl imzaladıkları 80,10 metrelik Bilgin 263 projesi de, tersaneye üçüncü teknesini yaptıran Hintli bir işadamı için üretiliyor. Tasarımı, çizimleri tamamlanan, model ve performans testlerinden başarıyla geçen teknenin kurulumuna başlandığı belirtiliyor. Unique Yacht Design tarafından tasarlanan proje tamamlandığında kendi klasmanında Türkiye’de üretilen en büyük tekne olacak. Teknenin 2019’da teslim edilmesi planlanıyor.

Teknik özellikler Tam boy: 48,70 metre En: 8,50 metre Yakıt kapasitesi: 24.880 litre Su kapasitesi: 18.840 litre www.bilginyacht.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.