Taze ürün

Gözünüz arkada kalmasın

Naviga - - Navİgasyon -

Merkezî modül ve teknenin farklı yerlerine konulan kablosuz sensörlerle internetten ve mobil uygulamadan kontrol edilebilen bir güvenlik sistemi Dokensip. Teknenin konumu, sintine suyu, akülerin durumu, sahil elektriği ile bağlantısı ve izinsiz girişleri anlık olarak takip etmek bu sistemle mümkün. Sürekli uygulamaya girilmese bile Dokensip, yangın, hırsızlık ve batma tehlikesi gibi durumlarda tekne sahibini bilgilendiriyor. GPS sensörleri ile teknenin nereye gittiği, nereye bağlandığı takip edilebiliyor.

Nasıl çalışıyor?

Core adı verilen sistemin merkezine 16 adede kadar kablosuz olarak sensör bağlanabiliyor. Sensör verileri merkezi modülde toplanarak internet üzerinden iletiliyor, acil durumlardaysa otomatik bilgi gönderiyor. 12/24 volta bağlı merkezi modülün içinde elektrik bağlantısı kesilse bile en az iki ha a çalışmaya devam etmesini sağlayan bir akü bulunuyor.

Sensörler ile merkezi modülün arasında 25 metreye kadar mesafe bırakılabiliyor. Sistemin en kullanışlı yanı merkez ve sensörler arasında kabloya ihtiyaç duymaması, dolayısıyla montajını tekne sahibinin bile yapabilmesi. Sensörler kablo, elektrik bağlantısı vb. gerek olmadan en az üç sene dayanabilen akülere sahip.

120° görüş açısı olan varlık sensörü, tekne içinde hareket algıladığında alarm veriyor ve sistem üzerinden tekne sahibine bilgi iletilmesini sağlıyor. Sintineye yerleştirilen su sensörü ise su seviyesinde artış olduğunda uyarı vermek için tasarlanmış.

220 volt elektrik girişine bağlanan sahil elektrik sensörü de enerjinin kesilmesi durumunda akülerin boşalmasını önlemek amacıyla alarm veriyor. Eğer aküler tekne sahibi tarafından ayarlanan voltaj aralığının dışına çıkarsa bu kez akü sensörü devreye giriyor.

Sisteme darbe dedektörü, duman ve gaz dedektörü ile izinsiz giriş görüntü yakalama sensörleri de eklenebiliyor. Görüntü yakalama sensörü tekneye izinsiz giriş yapıldığında hareketin tespit edildiği anın fotoğrafını çekerek uygulama aracılığıyla tekne sahibine iletiyor.

Dokensip’te de tıpkı diğer güvenlik sistemleri gibi önce kurulum bedeli olan 990 euro’yu ardından seçtiğiniz abonelik çeşidine göre aylık ücreti ödüyorsunuz. Abonelik ücretleri temel 7 euro, standart 14,9 euro, premium ise 30 euro. Premium üyeliğin en önemli farkı acil durumda ikazlara mobil uygulama yoluyla cevap alınamadığında e-posta, SMS ve çağrı merkezinin devreye girmesi. Şu anda çağrı merkezi üretici firma tarafından İspanya’dan yönetiliyor ancak temsilci firma Türkçe servis vermeye başlanacağını da belirtiyor.

www.bcmarin.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.