Dekorasyon

Kumaşında tasarım var

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Zorlu Tekstil Grubu’nun 2005 yılında hayata geçirdiği Valeron markası, önce Avrupa tekstil pazarında adını duyurdu. Ardından dünya çapında 40’a yakın ülkede 200’ü aşkın satış noktasında tüketicilerle buluştu. Hedefi yenilikçi, şık ve zarif koleksiyonlarla üstün kalite anlayışını birleştirmek olan firmanın Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Şenay Şen “Bunu 11 yıllık sürede bunu başardığımızı söyleyebilirim. Valeron olarak yalın ve zarif detayları özgün bir stille bir arada sunuyoruz. Tasarımlarımızda ağırlıklı olarak özel Fransız dantelleri ve mısır pamuğu kullanıyoruz. İplik kalitesi ve dokuma sıklığının etkisiyle ürünlerimiz çok daha parlak, tok ve yumuşak bir dokunuşa sahip oluyor. Bu da ürünlerimizin kalitesini ortaya çıkaran en önemlli unsurların başında geliyor” sözleriyle anlatıyor Valeron’un başarı formülünü.

‘Ulaşılabilir lüks’ olarak tanımlanan koleksiyonlarda saten ve jakar satenden üretilen nevresim takımlarından havlulara, nakışlı, dantelli, brodeli modellerden baskılı ve renkli ürünlere kadar zengin seçenekler sunuluyor.

Bana ve tekneme özel

Kişiye özel üretimle birlikte tekne sahiplerinden gelen talepler de yoğunlaşınca Valeron, tekneler için istenilen ölçü ve çizgilerde ürünler ortaya koymaya başlamış. Şenay Şen, teknelere yönelik tasarım yapılırken mekanların küçüklüğünün tekne sahiplerini daha seçici olmaya yönelttiğini ifade ediyor: “Tekneleri yaşayan bir ev gibi düşünürsek, onların da tekstilde eksiksiz bir takım temel ihtiyaçları olduğunu söyleyebiliriz. Yalın ve bir o kadar zarif detaylar içeren koleksiyonumuzda yastık, yorgan, nevresim, çarşaf, yastık kılıfı, pike ve dekoratif yastık bulunurken, misafirlerini teknede şık bir sofrada ağırlamak isteyenlere özel amerikan servisi, masa örtüsü ve peçete takımları sunuyoruz. Ayrıca banyolar için; havlu, paspas, bornoz ve terlik de teknelere özel ürünler arasında yerini alıyor.”

Proje süreci elbette ölçü alımıyla başlıyor. Genelde teknenin içinin tamamlanmasına kısa bir süre kala tekne sahibi Valeron ile irtibata geçerek ürünlerin ölçülerini bildiriyor ya da mağazalardaki uzman ekipler İstanbul içindeki tekneleri ziyaret edip ölçü alıyor. Her teknenin tasarımı birbirinden farklı olduğu için talepler de buna paralel olarak farklılık gösterebiliyor.

Teknelere uyarlanan kişiye özel ürün anlayışını şu şekilde açıklıyor Şen: “Ürettiğimiz nevresim takımlarının yanı sıra havlu ve bornozlarımız ile kişinin tarzını yansıtacak detayları birleştirerek özgün tasarımları deniz yaşamına taşıyoruz. İsim, amblem ve tekne adını yastık, nevresim veya banyo grubu ürünlerine taşımak isteyenler renk ve desen seçiminin yanı sıra özel ölçüde Valeron ürünlerine sahip olabiliyor.”

Koleksiyonda dört farklı kumaş kalitesiyle altı farklı nakış-desen modeli yer alıyor. Monogram ya da ürünlere tekne ismi uygulaması isteyenlere uygulama nakış ile yapılıyor. Şenay Şen tekne ismi ile sınırlı kalmayan bu çalışmalarda, eşinin veya çocuğunun ismini ürünlere yazdırmak isteyenler de olabildiğini anlatıyor ve ekliyor: “Yazıları, dokuz harfe kadar yastıklara veya nevresimlere istenilen renklerde işleyebiliyoruz. Dileyenler kişiye özel yastık kılıflflarını teknenin belli bölümlerinde dekoratif amaçlı kullabiliyor. Hatta bazı tekne sahipleri misafirlerine sürpriz yaparak bu yastıkları hediye edebiliyor.”

Zevkler ve renkler

Koleksiyonlarda tekneler için bazı model ve renkler öne çıkıyor. Şen ağırlıklı olarak sade ve şık nakış modellerinde beyaz, mavi, lacivert, aqua ve kırmızı renklerinin tercih edildiğini belirtiyor. Tamamen mısır pamuğundan elde edilen kumaşlar, dokuma sıklığına göre farklılık gösterebiliyor. Ürünlerde yumuşak tonlar başrolde, bunun yanı sıra etnik ve vintage çizgilerin modern yorumunu da görmek mümkün.

Tasarımlar müşterilerin taleplerine göre şekilleniyor; bazı yelkenli teknelerin kamaraları daha dar ve yatak ölçüleri standartın oldukça dışında veya asimetrik olduğu için bu yataklara özel olarak ölçü alınıyor ve gerekirse lastikli çarşaf kullanımları öneriliyor. Saklama alanları dar olduğu için, yorgan, havlu, pike gibi kalınlığı değişen ürünlerde farklı alternatiflfler yaratılıyor.

Bugüne kadar Boatshow Eurasia 2016’da yedi, CNR Avrasya Boat Show 2016’da sekiz, 2015’teki Pendik fuarında beş tekne giydirerek tasarımlarını fuar ziyaretçilerine sunan Valeron, ayrıca bu projelere katılım sağlayanlarla mağazalarında buluşmayı ya da onları çeşitli davetlerde de ağırlamayı sürdürüyor.

Mağazalar

Valeron Nişantaşı: Harbiye Mah. Abdi İpekçi Cad. No:44/4 Nişantaşı

Valeron Zorlu Center Meydan Katı No: 147 (Rafflffles Arcade)

www.valeron.com.tr

Zorlu Tekstil Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Şenay Şen

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.