Yeni tekne

Genişleyen yelkenli

Naviga - - Navİgasyon - DERLEYEN: AYŞEGÜL BAKIŞ

Tekne tasarım dünyası her geçen gün bizi yeni fikirlerle şaşırtmayı sürdürüyor. Asla bir araya gelmeyeceğini düşündüğümüz özelliklerin buluştuğu, sınıflandırmakta zorlanacağımız modellerden bir yenisi de İspanya’dan geldi: Nuva MS6.

Yelken yapmanın huzurunu, motoryatın enerjisiyle birleştiren Nuva Yachts’ın MS6 modelini anlatmak için kullanılan üç kelime; küçük, işlevsel ve kişiye özel…

Motorsailer olarak tanıtılan tekne Barselona’da üretiliyor. 5,99 metrelik boyu, çekilebilir salma ve torpili ile sığ yerlere bile bağlanmaya imkan veriyor. Açılan bölmelerle eni 2,45 metreden 3,45 metreye uzatılabiliyor.

Amatörlerin de profesyoneller kadar zevk alabileceği bir tekne yaratma hedefiyle yola çıkan MS6, akılcı çözümleriyle yelken yapmayı ve bağlanmayı kolaylaştırıyor ve isteyenlere performans da sunuyor.

Treyler ile çekilebilen Ms6’nın sade ve kullanışlı yapısı yeni başlayanların bile manevra yapmasına imkan veriyor. Uzatılabilen kokpit, teknenin üzerinde geniş alan yaratırken kamara ve kimyasal tuvalet sayesinde istediğiniz koyda geceyi geçirebiliyorsunuz.

Çarmıhlı karbon direği, gennaker veya ana yelkeni ile 5-6 knot yaparken hafifliği de manevraları ve taşınmasını kolaylaştırıyor. Düz gövde ve yüksek borda denge, güvenlik ve konfor sunuyor. Dikey olarak çekilebilen salmanın kontrolü elektrikli bir sistemle yapılıyor. Salma çekilirken torpil gövdeye tamamen entegre hale geliyor. Salma da güverteye yerleştirilebiliyor.

Dıştan takma motor için Yamaha ile işbirliği yapan Nuva Yachts, prototip model için 4 silindirli F70 modelini seçmiş. Motor hafifliği, düşük yakıt tüketimi ve gürültü seviyesinin yanı sıra güç ve ağırlık dengesi bakımından da ideal bir model.

Teknik özellikleri Tam boy: 5,99 metre En: 2,47 metre-açılan bölmelerle 3,45 metre Su kesimi: 0,45 metre Ana yelken: 16,8 metrekare Gennaker: 14,3 metrekare Önerilen motor gücü: 70 HP Seyir hızı: 14 knot Azami hızı: 20 knot

www.nuvayachts.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.