Windsurf

Şampiyon yazıyor

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: LENA ERDİL

Bu sene PWA Dünya Kupası, Türkiye ve Fransa’daki yarışların iptal olmasıyla iki etaba düştü. Hepimiz için üzücü bir haber ve biz sporcular için en küçük hata payı bırakmayan bir durumdu. Neyse ki Güney Kore’de yapılan ilk ayağı kazanarak kendimi Danimarka öncesi çok iyi ve güçlü bir pozisyonda buldum. İlk defa bir PWA Dünya Kupası yarışına lider olarak gidiyordum. Lider olmanın nasıl bir duygu olduğunu sorarsanız, açıkçası çok stresli diyebilirim, çünkü birincilikten sonra sadece daha kötü dereceler alabilirsiniz. Neyse ki yine de kendimi mümkün oldukça stresten uzak tutarak liderliğin pozitif getirilerine odaklanmaya çalıştımözgüven ve başarabileceğimi biliyor olma duyguları.

Bu yarışla Danimarka’ya ilk kez gittim. Açıkçası beni en çok oradaki aşırı soğuk korkutuyordu! Kendimi oradaki hava şartlarına hazırlamak ve alışmak için yarıştan beş gün önce Danimarka’ya ulaştım. Neyse ki hava düşündüğümden

daha sıcaktı ve her gün antrenman yapabilecek rüzgârlar esti. Yarış günü geldiğinde zihinsel ve fiziksel olarak mücadeleye hazırdım. Ama rüzgâr ilk iki gün yeterli esmedi. Hava ancak üçüncü gün yarışmaya izin verdi. İlk eleme turlarını birinciliklerle geçtim, özgüvenim çok yüksekti.

Yarışların ilkinde starttan çok iyi çıkamasam da şamandıraya üç yarışçıyla hemen hemen aynı anda, üçüncü gibi vardım. Böylece iyi bir dönüşle yükselmem çok kolay olacaktı. Ancak şamandıraya diğer kızlarla çok yakın girdiğimiz için istediğim gibi dönemedim ve şamandıra dibinde en büyük rakiplerimden Delphine Cousin’e küçük bir yer açık bıraktım. O da hemen yanımdan dönünce ben tamamen rüzgârsız kaldım ve bu yarışı yedinci olarak bitirdim. Her zaman çok kritik olan az rüzgârlı havadaki en küçük hatalar büyük bedellere mal olabiliyor. Hava o gün çok soğuktu. Yağmur ve çok az rüzgârda yarışmak benim için çok yeni bir deneyimdi. Ancak bu daha birinci yarıştı. Mücadeleye yedinci başlamak beklentilerden çok uzak bir dereceydi ama birkaç gün daha ve yarışacağım düşüncesiyle kendimi sakinleştirdim.

Ertesi gün yarışa başladıktan sonra diğer önemli rakibim Sarah-quita Offringa’dan sonra ikinci olarak dönüşe girdim ama bu sefer arkadan baskıyı koyan ben oldum ve Sarah’ı geçip liderliğe yükselmeyi başardım. Bu arada yarış esnasında rüzgâr birden çok sert esmeye başladı ve parkur çok uzun olduğu için sınırlarımız zorlandı. Ancak finiş çizgisini tekrar birinci geçmek çok büyük mutluluk, heyecan ve rahatlama duygusunu yaşattı. Yarışın ikinci finalini kazanarak genel klasmanda üçüncülüğe yükseldim.

Son gün yapılan puan hesaplaması sonucunda ikincilik için Delphine ile aramızda tam 0,7 puan fark vardı. Yani bir sonraki yarışta ikimizden biri ikinciliğe yükselecekti. Kore’deki birinciliğimden sonra bu yarışta ikinci olmak, genel sıralamayı dünya şampiyonu olarak bitirmem için yeterli olacaktı. Dünya şampiyonluğuna hiç bu kadar yaklaşmamıştım. Son yarışta son dakikaya kadar beklemedeydik. Ancak hava yine bize işkence çektiriyordu. Sürekli alt sınırlarda gidip gelen rüzgârda nerdeyse bütün gün neopren elbiselerimizin içinde her an suya çıkabilecek şekilde bekledik. Ancak gün istediğimiz gibi sonuçlanmadı, yarışamadık. Dünya şampiyonluğuna bu kadar yaklaşmışken üzücü bir şekilde kaybettiğimi hissetmek çok moral bozucuydu.

2016 PWA Dünya Şampiyonası’nı ‘Vice World Champion’ (ikinci şampiyon) olarak bitirdim. Rakiplerim çok iyi ama ben de iyiyim. Hedeflerimde bir değişiklik yok, seneye mayıs itibariyle tekrar dünyanın en iyi profesyonel rüzgâr sörfçüsü olmak için savaşmaya devam edeceğim.

Bu yazıyı size çok farklı bir yerden ulaştırıyorum. Bir başka hayalimi gerçekleştirmek üzere geldiğim Hawaii Takım Adaları’nın Maui Adası’ndan. Türkiye’yi ilk kez, dev dalgalarda yapılan rüzgâr sörfü alanında temsil etmek amacıyla Maui’nin ünlü Ho’okipa dalgasında antrenman yapıyorum. Buradaki deneyimlerimi size bir sonraki yazımda anlatacağım.

Sarah-quita Offringa ve Lena Erdil

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.