Bitmeyen dertler: Çevre ve bayrak

Naviga - - Edİtörden -

2016’nın sonundaki ‘aralık’tan 2017’ye doğru zorunlu rotada hızla ilerliyoruz. Zaman hep ileriye taşısa da nedendir bilmem, bazı konularda bir adım öteye gidemiyoruz.

2003 yılında Naviga’yı hazırlamaya başlamadan çok önce Gökova’nın girişindeki o doğa harikası ‘Adalı Yalı’nın imara açılmaması için yazılar yazılıyor, ileri gelenler toplanıp Ankara’ya dertlerini anlatmaya gidiyor, Adalı Yalı’nın (ve tabii ki çevresinin) güzelliği idrak edilsin diye Ankara’dan gelen bürokratlar teknelerle gezdiriliyordu. Zamanın Bakanı Atilla Koç, sonunda ikna edilmiş, bu iş durdurulmuştu. Tam unutuldu dedik sonra bir baktık ki yeniden raporlar, imara açmak için maden arama gibi yöntemler... Şimdi de bir koy yetmemiş gibi Gökova’nın, Hisarönü’nün, Yeşilova’nın, Göcek’in aklınıza neresi gelirse oranın bakir koyları hedef alınmış durumda.

Bu defa biraz daha farklı, daha gaddarca üstelik. Artık Kiseli Koyu’nu, Adalı Yalı’yı içine alan Alakışla Bükü ile birlikte onlarca el değmemiş koyumuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla için yapılan yeni plan çalışmasında yine imar tehdidi altında.

İlerleyen sayfalarda Meriç Köyatası’nın kaleminden bu konuyla ilgili geniş bir yazı bulacaksınız. Plan dahilinde yapılaşmaya açılan Adalı Yalı başta olmak üzere bu cennet köşelerin bozulmaması için Bodrum ve Marmaris sivil toplum kuruluşları ‘yine ve yeniden’ seslerini duyurmaya çalışıyor.

Ancak anlaşılan o ki; özellikle Çevre Bakanlığı’nda değişen her yönetimle bu araziler tekrar ‘akla’ geliyor. Tam bir önceki yöneticilere dert anlatılmışken, imar kabusu yenilenen kadroyla yeniden karşımıza çıkıyor...

Gelelim Türk Bayrağı mevzuna... Son birkaç aydır yine Naviga yazarlarının öncülüğünde herkes bu iyi haberi bekliyor. Kasımın ortasında facebook sayfamızda bu konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım’ın bir tersanedeki törende yaptığı açıklamaya yer verdik. Haberin en can alıcı kısmı şu sözlerdi: ‘Artık biz Türkiye’nin kıyılarında yabancı bayraklı gemiler dalgalansın istemiyoruz’ dediniz. ‘Limanlarımıza başka ülkelerin bayrağını kıçlarında dalgalandıran yatlar olmasın’ dediniz, bunun için düzenlememizi yaptık. Önümüzdeki ha a düzenlememiz yürürlüğe girecek. Artık Türkiye’deki bütün yatların Türk Bayrağı’na geçmesinin önünü açmış olduk. Hâlâ umutla bekliyoruz. Denizin tuzundan uzak kalmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.