Seksi balık

Tansu Yachts, World Superyacht Awards’tan aldığı üç Neptün heykelciğinin gururu, ardında bıraktığı 20 yılın deneyimiyle Sexy Fish’i suya indirdi. Aynı projenin altıncı gövdesi olan süperyat, sergilendiği Monako’da tarzı ve kalitesiyle sadece Tansu Yachts’

Naviga - - Süperyat - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

39,3 metre yarı deplasman süperyat projesi Cutlass, Sexy Fish adıyla suya indi ve Monako’da tüm sahne ışıklarını üzerine topladı. Yat şimdiden Nomade gibi ödüllü kardeşlerinin mirasını devam ettirecek gibi görünüyor. Tansu Yachts’ın keskin çizgileri ve Hollanda mühendisliğinin kaliteli dokunuşlarının buluştuğu Sexy Fish’in performansı için de ‘beklentilerin ötesinde’ yorumu yapılıyor. Dört yıl süren yapım aşaması sonunda Caterpillar C32 motorlar ile ulaşılan rakamlar: 2900 HP ile 16 knot azami hız, 12 knot seyir hızı, 3.500 deniz mili menzil.

Sanat ve tasarım meraklısı bir çi in sahibi olduğu süperyat, Monaco Yacht Show’da sergilenirken ‘Tansu Yachts’ın dünya çapında bir tersane olduğunun ispatı’ olarak nitelendiriliyordu.

Eni 7,6 metre olan Sexy Fish beş kamarada 10 şanslı konuğu ağırlayabiliyor. İçeriden merdivenlerle çıkılabilen üst bölümdeki ‘sky lounge’ süperyatın en dikkat çeken bölümü.

Süperyat sektörünü takip edenler Tansu Yachts’ı yakından tanıyor ancak yeni başlayanlar için hatırlatalım; 1985 yılında kurulan Tansu Yachts, önceleri iç tasarım ve ‘styling’ servisi veriyordu. 1996’dan itibaren kendi tasarımlarını inşa etmeye başlayan firma, 23,6 metrelik Troy’u 1998’de suya indirdi.

Dokuz projenin ardından 2010, 35 metrelik Ceylan’ın suya kavuştuğu yıl oldu.

Alyssa, So’mar, Only Now, Nomade gibi süperyatları üreten tersane artık hem üretim boyu hem de bilinirliği ile sınıfının iddialı aktörlerinden biri haline geldi. Tersanenin 43 metre Cyclone ve 38,4 metre Tigershark One projelerinin de yapım aşamasında olduğunu ekleyelim ve Sexy Fish’i yakından tanımak için sözü Rıza Tansu’ya bırakalım.

Sexy Fish’i serinin diğer üyelerinden ayıran özellikleri neler?

2010 yılında suya indirdiğimiz Ceylan ve 2011’de Monako’da sergilediğimiz Nomade teknelerimiz Mothership/ Tigershark platformunun ilk örnekleriydi. Nomade’ın tanıtımını yaptığımız 2011’den önce ve sonra süperyat tasarımlarını incelerseniz endüstriyi ne kadar etkilediğini görebilirsiniz. Bu platformun başarısını önceki 10 yıllık araştırma-geliştirme ve uygulamamıza borçluyuz diye düşünüyorum. Sexy Fish bu platformun (Tigershark) son örneği. Tasarımlarımızda dikkat etmeye çalıştığımız yalınlık, işlevsellik, açık alanların fazlalığı gibi özellikler Sexy Fish’te de fazlasıyla mevcut.

Sexy Fish satılmadan inşa edilmeye başladı. Satıldıktan sonra projede neler değişti?

Evet her zaman, siparişlerin yanı sıra açığa da bir tekne yapıyoruz. Bunda sahipleri hiçbir şey talep etmeden ve hiçbir şeyi değiştirmeden satın aldı.

Hangi sularda kullanılacak?

Yazın Ege ve Akdeniz’de kışın ise Karayipler’de dolaşacak.

Yatın deneme seyirlerinde istediğiniz performansı elde ettiniz mi?

Evet. İstediğimiz performansı fazlasıyla gösterdi. Hollandalı dostlarımız Diana ve Türk mühendislik ofisi Endaze her zamanki gibi mükemmel iş yaptılar.

Sexy Fish projesinde çözüm ortağınız olan firmalardan bahseder misiniz?

Arada ufak tefek değişiklikler olsa da 20 yıldır aynı firmalarla çalışıyoruz. Ne istediğimizi çok iyi bilen dostlarla çalışmak bizim için ayrıcalık. Hepsini sıralamak mümkün değil, bazılarını yazıp diğerlerini atlamak da olmaz. Hepsine tekrar tekrar teşekkürler.

Bu projenin sizi zorlayan bir yanı var mıydı?

Hayır, 7/24 işin içinde olmaktan ve her gün bilmece çözer gibi ufak problemleri çözmekten daha zevkli bir iş düşünemiyorum.

İç tasarımındaki hareket noktası neydi?

Yalınlık, yalınlık ve mümkünse daha da yalınlık.

Sexy Fish’in Tansu Yachts filosunda nasıl bir yeri var?

Her teknemizin yeri ayrı. Peçeteye çizilen bir eskizle başlayan serüven tekne yüzdüğü sürece devam ediyor. Müşterilerimizle tasarım esnasında başlayan dostluğumuz giderek sağlamlaşan bir şekilde sürüyor. Onları her yaz bir-iki gün teknelerinde ziyaret etmek işin en keyifli yani.

Türk-hollanda ortak yapımı

İç ve dış tasarımındaki Tansu Yachts imzasının yanı sıra, mimari ve mühendislikte de Diana Yacht Design ismini taşıyan Sexy Fish’i bir de HansMaarten Bais’den dinledik.

Hangi aşamada bu projeye dahil oldunuz?

Tansu ile çok yakın bir ilişkimiz var. 2009’dan bu yana tüm projelerin mimarlığını biz üstleniyoruz. Özetle en başından beri projenin içindeyiz diyebilirim.

Satıldıktan sonra tekne sahibinden ne tip talepler geldi?

Üretimin önce başlamasının en büyük avantajı yatın satıldıktan çok kısa bir süre sonra suya inmeye hazır hale gelmesiydi. Çok küçük değişiklikler yapıldı. Müşterimiz Tansu tarzına ve iç mekanlara aşık oldu.

İç mekanlarda nasıl bir yaklaşım tercih ettiniz?

Duvarlarda parlak beyaz ve gri tercih edildi. Yer döşemelerinde dingin ve huzurlu bir görünüm için meşe kullanıldı. Sanat eserleri ve yumuşak döşemelerle herkesin kendini rahat hissedeceği ortam yaratıldı.

Sexy Fish şimdiye kadar nasıl yorumlar aldı?

Monako’da çok olumlu tepkiler aldı. Bu enfes tasarım elbette sadece Tansu’nun eseri olabilirdi. Aldığımız en iyi yorum ise Tansu Yachts’ın önceki işlerini bilenlerin Sexy Fish’i inşa kalitesi, tasarım ve mühendislik bakımından bir adım öteye geçmiş bulmasıydı.

Sexy Fish’in en dikkat çekici özelliği nedir size göre?

Kıçta yer alan geniş bölüm tipik bir Tansu özelliği. Yüzme platformundaki merdivenler sayesinde denizle yakın temas halinde olmak herkesin bayıldığı bir şey. Sonuçta yatları bunun için seviyoruz.

Sizce explorer yatlara ilgi neden artıyor?

İnsanlar, uzak rotalara ayrıcalıklı seyahatler yapmak istiyor. Bu konuya artan bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Şu sıra müşterilerimiz explorer görünümü ve hissiyatı olan projelerle ilgileniyor.

www.rizatansu.com

Rıza Tansu

Hans- Maarten Bais

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.