İki kıtada yeniden balık

Balık sezonunun gelişini iple çekmeyen, tezgahların dolmasını beklemeyen var mıdır? Beşiktaş’ta, Kadıköy’de dolaşırken balık kokularına kanıp hiç aklında yokken kendini masada bulmayan var mıdır? Varsa da biz onlardan değiliz, o yüzden Kadıköy’de Rakı Bal

Naviga - - Etkİnlİk - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Dude Table’ın Yeniden Balık etkinliği 28 Ekim20 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da balık çarşısının renkleriyle tanınan iki semtinde Kadıköy ve Beşiktaş’taki restoranların katılımıyla düzenlendi. Etkinlikte oluşturulan uygun fiyatlı ve en lezzetli balıkların yer aldığı menüler, sezona hareket kattı. Kadıköy ve Beşiktaş’ta külahlarda çıtır balık servisi ile yeniden balık sezonu kutlanırken etkinliğin balık tarifleri de çarşıdan torbalarıyla evin yolunu tutanların sofralarını şenlendirdi.

Av yasağının kalkması hem çarşılardaki balıkçılar hem de onların ardında dizilen balık restoranları için sezonun başlangıcı anlamına gelir. Oltalara takılanlar, hünerli ellerde usulünce pişip masaya kondu mu sohbet de lezzetlenir, demini bulur. Biz de böyle bir günde palamut mevsimini Rakı Balık Restoran’da hem ızgara palamut hem de onun abisindan yapılan torik lakerda ile kutladık. Sohbetimiz bir noktada sofralarda her yıl azalan balıklara ve Aydın Boysan’a kadar uzandı. Boysan’ın ünlü sözünü anımsadık: “Demcilik yabana atılmayacak bir iş. Sofranın kuralı şudur: Kimse kimseye saygısızlık etmez. Küçükler daha az konuşur, büyükler dinlenir. Yüksek sesle konuşulmaz. Masaya gelen herkese yer vardır.”

Yeniden balık sezonu noktaları:

Kadıköy’de Balıkçım, Hayyam Meyhane, Hayyam Ege Meyhane, Hamsi Pub, Rota Restaurant, Asırlık Balık Restaurant, Şelale Restaurant, Shisha Pub, Kadıköy Premium, Kadıköy Çiçek Pasajı Restaurant, Rakı ve Balık Evi, Sarnıç Meyhane, Acemi Meyhane, Hado Pub, Ali Baba Balık Restaurant, Nisan Balık Restaurant, Kybele Balık Restaurant, Shiraz ve Piraye Meyhane.

Beşiktaş’ta Beşiktaş Balıkçısı Turgut Vidinli, Olta Balık, Kartal Restaurant, Hasbi’nin Yeri, Babalık, Meraklı Balık Restaurant, Çarşı Balık, Ahtapot Balık, Keyfi Keyf, Mey Meze, Kırık Kadeh, Duayen Meyhane, Hayat Memat ve Sokak Restaurant Cengiz’in Yeri.

www.dudetable.com

Balık boylarına dikkat!

Yavru balık satışı gördüğünüzde ALO 174’ü arayarak şikâyette bulunabilir, kaçak avlanma koşullarıyla karşılaşırsanız bulunduğunuz ilin Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü’ne bildirebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.