İki günde iki rekor

Dünya dalış rekortmeni Derya Can, Kaş’ta yaptığı rekor denemesinde iki günde iki ayrı başarı elde etti. 16 Aralık 2016 Cuma günü ‘değişken ağırlık paletsiz’ dalında 94 metre, 17 Aralık Cumartesi de, ‘değişken ağırlık paletli’ dalında 111 metre dalışıyla d

Naviga - - Rekor - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Yaklaşık on yıl önce röportaj yaptığımız Derya Can, kariyerinin başlangıcını şu sözlerle anlatıyordu: “1996 yılında tüplü dalışa başlamıştım ancak ardından bu spora ara verdim. 2002 yılında Çanakkale Sualtı Sporları Kulübü’ne katıldım. Bir süre sonra serbest dalış takımının antrenmanlarını izlemeye başladım ve gittikçe deniz daha çok ilgimi çekti. Sonunda bir gün maskemi, paletimi kapıp serbest dalış macerasına atıldım. Çok sıkı ve fedakarlık gerektiren antrenmanlar sonunda, başarılar elde etmeye başladım.”

Sporcumuz şu günlerde, bu uzun süreç sonrasında kırdığı iki dünya rekoruyla bizleri gururlandırırken, kendisi de hedefine ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor…

Çalışmalarına Arnica’nın ana sponsorluğu ile devam eden Derya Can, bu rekorları kırdığı dalışlarını şehitlerimiz için yaptığını ifade ederken, bunu denizde açtığı; Türk bayrağı, şehit asker ve polislerimizin adı yazılı pankartla da bir eyleme dönüştürdü. “Kırmak istediğim bu rekor için dört senedir bekliyorum. Dört aydan beri Kaş’tayım ve kendimi bu işe adadım. Türkiye, terörle değil başarılarla anılmayı hak ediyor” diyen Derya Can, Türkiye için daha güzel şeyler yapacağını ve başarılarına devam edeceğini sözlerine ekledi.

Sporcumuz, rekorlar sonrasında hislerini şu sözlerle ifade etti:

“Dün ‘paletsiz değişken ağırlık’ta 94 metre dalarak dünya rekoru, bugün de paletli 111 metrede rekor kırdım. Rekorumu şehitlere adıyorum. Pankartımızda da şehitlerimizin adı yazılı. Daldığım her metrede, şehitlerimizi düşündüm ve onlardan güç aldım. Rekorlar ülkemize bu zor günlerde hediyem olsun. Az önce de Kayseri’de patlama olduğunu öğrendim. Rekor denemem olduğu için bana söylememişler, buruk bir sevinç oldu. Başarılarıma devam edeceğim. Rekor planlarım var. Türk halkına, 2017 yılı için de barış ve huzur diliyorum”.

Sağlık nedenleriyle bir süre rekor denemesi yapamadığını anlatan Can, “14 ay önce ikinci çocuğum, kızım dünyaya geldi. Rekora kısa bir sürede ve soğuk kış şartlarında aralık ayına kadar hazırlandım ama yine de dünya rekoru geldi. Yaz olsa çok daha iyi olurdu. Biraz su üzerinde üşüdüm ama ekip arkadaşlarım sağolsun destek oldu. Su üstünde sıcak su torbalarıyla ısınmaya çalıştım. Biz millet olarak kısa sürede büyük işler başarırız, buna inancım tam. Ben de bir sporcu olarak buna bir örnek olmak istedim” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.

Önceki rekorlar 93 metre (değişken ağırlık paletsiz) ve 110 metre (değişken ağırlık paletli) ile bizi gururlandıran sporcumuz Şahika Ercümen’e aitti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.