Zamane kızı

Geleneksel üretim yöntemleriyle son derece modern bir yata imza atan Mengi Yay Yatçılık, 45 metrelik Aquarius ile “En iyi tekne sizin olmalı” diyor.

Naviga - - Tekne Hİkayesİ - YAZI: DENİZ BORA

Türkiye’nin köklü yatçılık firmalarından Mengi Yay Yatçılık, 1964’ten bugüne uzanan deneyimiyle ahşap lamine tekne inşasında iddialı bir tersane. 2006’dan bu yana çelik megayat üretiminde de çok iyi örnekler veren Mengi Yay Yatçılık’ın son güzeli Aquarius, tersanenin en ehil olduğu ahşap epoksi lamine tekniğiyle üretilmiş.

Mengi Yay’ın bugüne kadar ürettiği en büyük yatlardan biri olan Aquarius, tasarımının yanı sıra bu boyda yapılan ahşap bir tekne oluşunun verdiği etkiyle şimdiden ilgi görmeye başlamış. Önümüzdeki sonbahar fuarlarında tanıtılması planlan Aquarius’un tersanenin uluslararası tanıtımında olumlu etki yapacağına kuşku yok.

Çağdaş çizgileriyle göz alıcı bir profile sahip üç güverteli Aquarius, yata denge ve güç katan, baltabaş burun yapısıyla dikkati çekiyor. En havalı özelliği ise kıç tarafında ve yanlarda açılan dört kapağı sayesinde demir yerinde çok geniş bir ‘beach club’a sahip olması ve tabii ki balkonları…

Mengi Yay Yatçılık yetkilileri, bu

projede ilk defa uyguladıkları açılan kapakları başarılı ve estetik bir şekilde gerçekleştirmiş olmaktan ötürü gurur duyduklarını belirtiyorlar. Son derece de haklılar, zira iyi bir şekilde yapılmadığında bu tarz uygulamalar sakil durabiliyor, Aquarius’ta ise tüm bu özellikler gövdenin doğal uzantısı gibi görünüyor. Süperyatta ilk bakışta dikkati çeken bir başka şey ise ana güverte ve hatta alt güvertede gövde boyunca uzanan camlar. Profile şıklık katan camların asıl katkısı elbette iç mekanlara… Ferahlık duygusu ve denizle iç içe bir yaşam bu teknenin her ‘feet’inde kendini gösteriyor.

Aquarius, “En iyi tekne arkadaşımın teknesidir’’ değil, “En iyi tekne benim olmalı” fikrine sahip İngiltere’de

yaşayan bir denizci için üretilmiş. Özel kullanım için inşa edilmiş ancak kiralama için de gereken tüm klaslara sahip. NB93 üretim koduyla 2015’in ocak ayında üretimine başlanan Aquarius, 19 aylık bir çalışmanın ardından haziranda suya, 4 Ağustos’ta da sahibine kavuşmuş. Aquarius’un tasarımında Mengi Yay’ın uzun yıllar birlikte çalıştığı Hollandalı Ginton Naval Architecture ve tersane mühendislik ekibinin emeği var. İç mekanda ise konsept tasarımları Autoban, uygulama çizimleri BTA Design tarafından yapılmış.

Teknenin kıç tarafındaki büyük (beach club) yüzme alanı düzenlemesi sebebiyle bot garajı sancak bordaya alınmış. Beach club’ın yanı sıra Aquarius’un diğer açık alanları da misafirleri mutlu edecek şekilde donatılmış. Kıç havuzlukta oturma alanı ve masa bulunan teknenin baş güvertesinde ise jakuzi, güneşlenme alanı ve oturma alanı bulunuyor. Üst güvertede ise spor salonu ve sauna ile kaptan kamarası yer alıyor. Flybridge’te de üzeri kapalı, güneşten korunaklı bir keyif bölümü mevcut.

“Geleneksel ile modern unsurların birlikte kullanıldığı zamansız bir tarz yarattık” diyen Mengi Yay yetkilileri, iç mekandaki dekorasyon uygulamalarından da memnun görünüyor. Meşe kaplama baz alınmış ve farklı renk alternatifleriyle sonlandırılmış. Duvarlarda meşe kaplamanın yanı sıra Amerika’dan getirtilen farklı tarzlarda gerçek ahşap kaplama ve hasırdan üretilmiş özel duvar kaplamaları kullanılmış. Zaten havadar ve aydınlık olan salon, her iki bordadan açılan balkonlarla daha da keyifli bir hale geliyor. Açık tonlardaki sade dekorasyon, salonun çekiciliğini artırıyor. Ana kamara da salonun ilerisinde, ana güvertenin baş tarafında yer alıyor. Kendisine ait giyinme odası, çalışma salonu olan ve geniş banyoya sahip ana kamara, özel balkonuyla da tekne sahibini şımartacak bir yerleşime sahip. Alt güvertede ise dört yolcu ve üç mürettebat kamarası bulunuyor. İki adet 1450 HP gücünde CAT 32 motorlarla güçlendirilen Aquarius, 12 knot seyir, 16 knot azami hıza ulaşıyor. 33.000 litre yakıt tankları ile 8 knot hızda 3.895, 10 knot hızda 2.231, 12 knot hızda 2.051, 16 knot hızda 900 mil seyir menziline erişebiliyor. Su kapasitesi 8.000 litre olan teknede toplam çıkış gücü 157.5 kw olan üç adet jeneratör de bulunuyor.

Aynı anda iki adet 45 metre tekne yapabilecek hangar ile içerisinde 90 metreye kadar yat inşası yapabilecek üretim alanları bulunan Mengi Yay Yatçılık’ta şu anda 40 metrelik sloop tarzı bir yelkenli ve 34 metre çelik motoryatın inşası sürüyor. Refit projeleri ise tersanenin üzerinde titizlikle çalıştığı bir diğer alan.

Teknik özellikler Tam boy: En: Ağırlık:

45 metre 9 metre 360 ton www.mengiyay.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.