Teknik Kurul üyeleri öneriyor

Her zaman deniz yaşamıyla ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtlayan Teknik Kurul üyelerine bu kez, “Son zamanlarda sizi en çok etkileyen denizci ürün ne oldu?” diye biz sorduk. Yanıtları şöyle oldu. Erol Kepenek Bilge Kerem Özkan Kaan İş

Naviga - - Teknİk Kurul - Fraktal Studio

Hook&moor tekne kancası

Basit bir çekme ve itme hareketiyle palamar ipini, palamar halkasına geçirmeye yarıyor. Kancalı kafa kısmı kilitli konumdayken sıradan bir tekne kakıcı olarak da kullanılabiliyor. Güçlendirilmiş fiberglas ve dövme alüminyumdan imal edilen kakıcın teleskopik sapı katlandığında sadece 115 santimetre oluyor.

www.denizdukkani.com

Selden Code 0 ve asimetrik balon sarma sistemleri: CX ve GX

Kullanımı oldukça kolay olan GX ve CX sarma sistemleri aileyle ya da yelkeni az bilen arkadaşlarla yapılan gezilerde hızlı ve güvenli seyirler sunuyor. Bunun yanında sistem yarış teknelerinde de kullanılabiliyor. Tasarım ödüllü ‘double fairlet’ isimli, puntellerin üzerine takılabilen ve açılıp kapanan yönlendiriciler sayesinde furling sonsuz halatını kokpite kadar ulaştırmak mümkün.

www.boyes.com.tr

Denizciler için çok kullanışlı bir uygulama. Hünerleri çok! NMEA çıkışından teknede bulunan tüm sensörleri okuyabiliyor. Yarış teknelerinde navigasyon cihazlarından aldığı bu verileri teknenin polar diyagramıyla birlikte işleyerek yarışta gerekli verileri mobil cihazlara gönderebiliyor. Start hattı ve şamandıra koordinatları girildiğinde mevcut rüzgârdaki değişimleri analiz ederek tramola ve kavança uyarıları veriyor. Optimum VMG için gerekli dümen hareketlerini gösteriyor. Start timer ile hatta olan uzaklık kontrol edilebiliyor. Uygulama kendi ekranına sahip. Var olan sisteme eklenmesiyle birlikte teknede bulunan ve takılacak sensörlerle de sistem kurulabiliyor.

www.fraktalstudios.com

Bad Boy Bitstorm

Denizdeyken internet çok önemli, çok gerekli. Ancak her yerde bulmak da zahmetli. Kablosuz internet yükselticisi olan Bad Boy Xtreme MJ bu soruna çare oluyor. Ürün bir adet anten, ethernet kablosu ve 12 voltluk enjektörle sunuluyor. Vardavela ya da direğe monte edilebilen cihaza herhangi bir yazılım yüklemeye gerek duyulmuyor. Takılması ve yüklenmesi çok kolay. Üstelik 11 kilometreye kadar menzile sahip.

www.bitstorm.com

Tacking Master

Bir kol saati gibi görünse de, aslında gerçek bir taktisyen. Herhangi bir pusulayla çalışabilen Tacking Master, yarış süresince rüzgârın eğilimini ve değişimlerini hesaplıyor, gösteriyor. Böylece yarışçı kendisini bekleyen rüzgâr değişimine önceden hazırlıklı oluyor. Tacking Master temelde, performans yelkenin modern karmaşık dünyasını görsel bir hafızayla destekleyerek kolaylaştırmayı amaçlıyor.

www.denizdukkani.com

Snow Lizard SLXTREME

Bu telefon kılıfı, bildiklerinizden çok farklı. Snow Lizard’ın güneş enerjili telefon kılıfı telefonunuzun şarjının tükenmesine izin vermiyor. Arkasındaki solar panel sayesinde güneşten aldığı ısıyla telefonunuza enerji sağlıyor. Ayrıca 2 metre derinliğe kadar su geçirmiyor, yine 2 metre yükseklikten düşse de darbeden etkilenmiyor.

www.sailmaker.org

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.