Haliçli

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin Türkiye’ye ayrılan pavyonu için İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonu ile (Osmanlı denizcilik tarihinden esinlenerek adlandırılan) Baştarda isimli bir tekne inşa edildi. Tersane kentleri

Naviga - - Denİz Kültürü - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ FOTOĞRAFLAR: CEMAL ERDEM

İKSV’NIN girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, 20 yıllığına kiralanan Türkiye Pavyonu’nda sergilenmek için inşa edilen Baştarda, İstanbul’un eski tersanelerindeki çöp yığınlarının altında çürümeye terk edilmiş ahşap kalıp parçaları ve tekne kalıntıları birleştirilerek yapıldı. Schüco Türkiye ve Vitra’nın eş sponsorluğunda gerçekleştirilen ve genel adı Darzana olan bu proje, 11’inci yüzyıldan 19’uncu yüzyıla kadar Türkiye ve İtalya’ya özgü kalmış karma gemileri işaret ediyor. Baştarda, Osmanlı döneminde kadırga ile kalyon arasındaki bir geçiş türü, hem kürekle hem yelkenle yol alan melez bir model.

30 metre boyunda, 4 ton ağırlığındaki Baştarda da Haliç kıyılarındaki tersane yapılarının içinde terk edilmiş bir gözde (Venedik ve İstanbul’un geçmişte benzer üretimler yapan tersanelerinde teknelerin suya bırakıldığı, denize dik

konumlanmış mekanlara Türkçe’de ‘göz’, İtalyanca’da ‘volti’ denirmiş) yapıldı. Ardından parçalar halinde İtalya’ya gönderildi ve mayıs ayında burada tekrar inşa edildi.

Yaratıcıları projede İstanbul’un Haliç kıyısındaki Osmanlı’dan kalan tersanenin Cumhuriyet’le birlikte askeri işlevlerini yitirdiğinin, giderek boşaltıldığının ve bu büyük alanın yeniden kente katılabilmesi konusunun bir ‘cephe’ haline geldiğinin altını çiziyorlar. Ayrıca Akdeniz’e ve mülteci sorununa ayna tutarak suya sınır çekilemeyeceğini vurgularken, bir yandan da şehir içinde şehirlilere kapalı alanlara, tel örgülerle çevrili mekânlara karşı çıkıyorlar.

Projenin küratörlerinden Feride Çiçekoğlu’nun ifadesiyle, “Baştarda; yalnızca mimariden ibaret değil, aynı zamanda dil ve kelimelerle ilişkili; bir yolculukla ilgili.”

Projenin tüm yönlerini tanıtabilmek adına Haliç kıyısındaki tersane alanının tarihi ve bugünkü hali ile Venedik tersanelerinin anlatıldığı bir de kitap hazırlandı. Yapı Kredi Yayınları tarafından dağıtılan Darzana: İki Tersane Bir Vasıta adlı kitap, Türkçe ve İngilizce iki ayrı cilt olarak kitapçılarda satışa sunuldu. Sergi açılışında bu kitap, Doblin Yelken, Boyes Yelken, Doyle Turkey, Kaya Ropes’un da katkılarıyla hazırlanan yelken kumaşından özel çantalar içinde dağıtıldı. Çantaların her biri farklı olacak şekilde yapıldı ve 1’den 500’e kadar numaralandırıldı.

Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören Darzanà projesi, bienalin en iyi ulusal pavyonları arasında gösterildi. İtalya devlet televizyonu RAI’DE canlı yayınlanan Venedik Yeni Yıl Konseri’ne bu yıl eşlik edecek görüntüler de ana serginin yanı sıra Türkiye Pavyonu’nda çekildi. Bu görüntüler, 1 Ocak’ta şef Fabio Luisi yönetimindeki La Fenice Tiyatrosu Orkestrası ve Korosu’nun vereceği konser sırasında İtalyan devlet kanalı RAI 1’de yayınlanacak.

İKSV’DEN yapılan açıklamaya göre Venedik Mimarlık Bienali sona erdiğinde Baştarda İstanbul’a geri gelecek. Yaratıcılarının dileği Haliç Tersanesi yeniden ziyarete açıldığında inşa edildiği mekânda sergilenerek İstanbul, Venedik ve Akdeniz’e dair hikâyeler anlatmayı sürdürmesi.

yeni tasarımı şu sözlerle anlatıyor: “Yeni ve heyecan verici Azuree 41, yüksek performanslı bir gezi yelkenlisi olarak geliştirildi. Sakin bir seyir keyfi ile kendini denizlere adamış bir yarışçının tutkularını dengeleyen bir tasarıma sahip.”

Azuree 40’a nazaran daha dar bir gövdeye sahip olmasına rağmen balast değeri çok daha yüksek. Hafif gövdesi ve yüksek balast değeri sayesinde Azuree 41 müthiş bir denge ve AVS (angle of vanishing stability) değeri sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.