Erol Akkan’dan deneyimli kayakçılara rota önerisi

Naviga - - Denİz Kayaği -

Boğaz kıyısında Anadolu yakasında dereler var girip çıkılabilecek ama başlangıç için en ideal rota Prens Adaları: Sivri, Yassı, Neandros, Kınalı, Burgaz. Tuzla tarafında da iki ada var. Biri şahsa ait, diğerinde kamp yapabilirsiniz. Denize inecek yer bulduktan sonra gerisi kolay.

Normalde saatte 2-2,5 deniz mili yapılıyor. Dragos Tekel İskelesi’nden Büyükada’ya ulaşmanız 45 dakika, tecrübeliyseniz yarım saat. Büyükada’nın etrafını dolaşmak yaklaşık bir gününüzü alır.

Bir günlük kamplı rota önerisine gelirsek: Dragos-büyükada-neandros

Tekel İskelesi’nden Neandros 5,3 deniz mili tabii bu harita üzerindeki mesafe. Öğle yemeğini Büyükada’nın güneydoğu tarafında bir koyda yiyip Neandros etrafında tur atabilirsiniz. Büyükada’nın doğu sahili genişçe bir koy. Sahile yakın kürek çekmek yolu biraz uzatsa da görecek veya son dakika alışverişi yapabilecek yer bulma imkanı sağlıyor. Ada’nın güneyinde iki küçük mağara görülmeye değer. Büyükada’nın kuzeydoğu burnundan güneydoğu burnuna mesafe yaklaşık 2 deniz mili veya en çok bir saat sürüyor. Büyükada’nın güneydoğu ucundan

Tuzla “Manastır Koyu-hayırsız Ada”

Tuzla, Manastır Koyu, deniz kayağı ile denize çıkmak için oldukça uygun bir yer. Manastır Koyu’ndan Hayırsız Ada (Hayırsız Ada diye de adlandırılan Sivriada ile karıştırılmasın) 2,4 deniz mili. Adanın doğu sahilinde kamp yapmaya uygun bir kumsal bulunuyor. Gece kalabileceğiniz gibi günlük tur yapmanız da mümkün. Yine adanın doğu tarafında Koç ailesine ait bir ada daha bulunuyor. Çok yaklaşmadan adanın etrafını dolaşabilirsiniz. Her iki adanın da güney sahili görülmeye değer.

Güvenlik: Deniz kayağı gerekli beceriye sahipseniz bulabileceğiniz en güvenli deniz aracıdır. Eni 60 santimetre olan bir deniz kayağı yeterli beceriye sahip olmayan biri için dengesiz olmasına rağmen tecrübeli bir deniz kayakçısı aynı kayağı hantal, aşırı dengeli ve dalgalı denizde güvensiz bulur. Bu yüzden denize çıkmadan önce gerekli beceriye sahip olduğunuzdan emin olun. Alabora durumunda nasıl tahliye olacağınızı, terk ettikten sonra tekrar deniz kayağınıza nasıl döneceğinizi öğrenmeniz doğru olur. Yorgunluktan kayağına geri dönemeyen arkadaşınıza

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.