Türk kaşifi

Bu yıl Monaco Yacht Show’da tanıtılan 68 metrelik Day’s iki Türk firmasının işbirliği ve İtalyan tasarımıyla vücut buluyor. Ice adı verilen explorer serisinin ilk gövdesi olacak bu süperyat, sektörün meraklı bakışlarıyla tanıştığı Monako’ya 2018’de bu kez

Naviga - - Yenİ Tekne - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

2015’te kurulan CCN Holding’in yeni bir girişimi olan CCN Yachts ve İstanbul’da çelik ve alüminyum megayatlar inşa eden AES Yacht yeni bir proje için kolları sıvadı.

Day’s adı verilen bu süperyat, iç ve dış tasarımında İtalyan tasarım stüdyosu Hot Lab Yacht&design’ın imzasını taşıyor; mimarlığını ise yine bir Türk firma Endaze Marine üstleniyor. 65-75 metre aralığında süperyatlardan oluşacak Ice Yachts serisinin ilki olacak Day’s CCN Yachting için sektöre atılan güçlü bir ilk adımı temsil ediyor. CCN Yatırım Holding Başkanı Ali Onur Yavuz bu adımın arkasının 70-75 metrelik bir explorer ile geleceğini ifade ediyor “CCN Yachts, CCN Holding’in temeli olan kalite ile güvenden ödün vermeden ve farklı alanlardaki tecrübesinden yararlanarak Türkiye’nin lider yat üreticilerinden biri olmak için çalışmaya başladı.”

Süperyatın en dikkat çeken yanlarını sıralamak gerekirse her bölümdeki 2,70 metrelik tavan yüksekliği, denize açılan geniş platform, helikopter pisti, 9 ve 8 metrelik iki yardımcı tekne alabilecek garaj ile yat sahibinin teraslı, toplantı odalı özel alanını sayabiliriz.

12 kişilik misafiri ağırlayabilen Day’s’in üst bölümü tamamen sahibine ayrılmış. Baş tara a yere kadar camların olduğu kamaranın yanı sıra, iki giyinme odası, iki banyo, spor salonu ve masaj odasıyla her türlü konfor düşünülmüş. Hem iş hem de gezi amaçlı kullanılacak süperyatın tasarımında sahibinin mahremiyetine özellikle önem verilmiş; yat sahibine ayrılan üst bölümdeki toplantı odasına doğrudan dışarıdan giriş var.

Ana bölümde üç VIP kamara ile tek kişilik yataklı bir misafir kamarası, bir de yedek kamara var. Tüm kamaraların kendine ait giyinme odası ve banyosu bulunuyor. 13 metre ene sahip Day’s, 18 kişilik bir mürettebat ekibi için de alan sunuyor.

Başrolünde günışığının olduğu iç mekan dekorasyonu minimalist tasarım unsurlarıyla şekillenmiş. Aes Yacht Genel Koordinatörü Alperen Ağbaş, üretim aşamasından önce CCN Yachting ile süperyatta kullanılacak her parça üzerinde tek tek çalışıldığını söylüyor ve ekliyor ”Ekipman seçimini yaparken markaların üretim kalitesini kontrol edebilmek için İtalya, Almanya ve Hollanda’da birçok fabrika ve üretim merkezini dolaştık. Tasarım aşamasında Endaze Marine ile birlikte Van Oossanen ve Van Cappellen’a da danıştık, deneyimlerinden faydalandık. Bu fikir alışverişleri ve araştırmaların amacı dünyanın lider tersaneleriyle rekabet edebilmek.” Ağbaş şu anda Tuzla’daki tersanede süperyatın alüminyum üst binasının yarısının inşa edildiğini ve 2018’in ilk yarısında üretim sürecinin bitmesinin hedeflendiğini belirtiyor. www.ccnholding.com www.aesyacht.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.