Güvenli alarga

Alargada kalma bazılarımız için aşırı gerilme sebebi, bazılarımız için de başına bir iş gelene kadar fazla hafife alınan bir konudur. Küçük teferruatlara dikkat eder, aşağıdaki noktaları atlamazsanız, güvenli bir demirleme yapabilirsiniz.

Naviga - - Püf Noktasi - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU

Deniz zemini

Demiriniz deniz zeminine nüfuz edip tutunma sağlayabilecek yapıda olmalıdır. Öncelikle haritadan ve pilot kitaplardan deniz zeminini ve nerelerde iyi demir tutabileceğini çalışmalısınız. En iyi demir tutan zeminler sert çamur ve killi zeminlerdir. Deniz zemin kalitesi ile ilgili şüphe duyduğunuzda daha büyük pulluk (plow) ya da Bruce (claw) tipi demir kullanabilir ya da zincire ek ağırlık takabilirsiniz. Bu konuda tamamen Türk mühendislik ürünü olan Ultra Çıpa, kendini kanıtlamış bir üründür. Mevcut zemin için uygun çıpa seçimi çok önemlidir. Çakıllı veya eriştelik bölgeler için depolanması zor olsa da elinizin altında bir admiraltı çıpa bulundurmanızı tavsiye ederiz.

ya ikinci çıpa (çözümü daha kolay olacağı için) halatla atılmalı ya da bir fırdöndüde iki zincir bir araya getirilmelidir.

3

Tezmarin

Yenilenen Lagoon 52 F, flybridge'inde panoramik sürüş imkanı sunuyor. Bu alan güneşlenme ve yemek için de kullanılabiliyor. Gövde malzemesi kompozit. 2X57 HP ya da 2X80 HP motor seçeneklerine sahip. Yakıt kapasitesi 2X496, su kapasitesi 2x240 litre. Tam boy: 15,84 metre En: 8,74 metre Ağırlık: 26,03 ton

Bruce

Ultra

Plow

Admiralti

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.