Şişme bot

Sert havada bot kullanma teknikleri

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ATİLLA TÜMAY/MERKÜR SPOR

Sert havada bot kullanmak tehlikelidir. Ancak tecrübeli, denizi ve gideceği yeri çok iyi bilen, alternatif rota çizebilecek düzeydeki kişiler, gerekli hallerde kullanabilir. “Bana bir şey olmaz” diyerek böyle bir işe girişmek çok yanlış olur. Sadece sert havalarda değil, her zaman bot kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

Botların burunları, şişme olduğundan kolay kolay suya batmaz, daima havada kalır. Ancak burada kaptana iş düşer. Gaza yüklenerek botun burnunu sürekli yukarıda tutabilir ya da sancak-iskele manevra yapabilir.

Botun su alması normaldir. Özellikle serpinti ve dalga çatlamalarında içeri su girebilir. Kaptan bu durumu, botu doğru şekilde kullanarak bertaraf edebilir. Ayrıca kıç aynada bulunan tapaları açtığınızda içeride toplanan su vakum etkisiyle tahliye olur. Ancak onun için de belirli bir sürate erişmek gerekir.

Sert havalarda ve iri dalgalarda botu mutlak surette, baş-kıç yapmadan dalga aralarını iyi şekilde gözeterek kullanmak ve botun boyutuna göre hareket etmek gerekir. Yani 6,50-7,50 metrelik bir botu rüzgâr ve dalga üstüne dümen tutup dalgalardan sekerek kullanmak uygun bir kumanda olacaktır. Tabii dalgaları daima kollamak gerekir.

Dalgalı denizlerde ve sert rüzgârlı havalarda botu kesinlikle dalgaya bordalatmayın. Aşırı ve sert rüzgâr, iri dalga bota ters etki yaparak kapaklanmasına yol açabilir.

Hız ayarı botun boyuna göre değişkenlik gösterir. Büyük botlarda ve kuvvetli motorlarda dalga üzerinden uygun süratte geçmek gerekir. Ve tabii kaptan da deneyimli olmalıdır. Eğer dalgaya baştan ve çok hızlı girilirse bot havalanır ve ters dönebilir. Bu bakımdan gaz kolunu pozisyon itibariyle çok iyi kullanmak zorundasınız.

Rüzgâra karşı daima dikkat edilecek nokta dalga boyudur. Çok iri dalgalardan bir an evvel kurtulmak için dalga aralarında botu kullanmak gerekir. Bu noktada botun boyu yine önemlidir. Rüzgârdan başı açtırmamak için dümen daima rüzgârüstü olarak kullanılmalı ve el sürekli gaz kolunda olmalıdır. Çünkü yerine göre hız artırmak ya da azaltmak gerekir. Böylece hedefe kadar emniyetli bir seyir sağlanır.

Kırılan dalgalar botu çok fazla etkilemez ama önemli olan dalganın nerede kırıldığıdır. Çünkü kırılma noktası sığ suyun da işaretçisidir. Böyle durumlarda yine gaz kolu kurtarıcı rolünü üstlenir.

Akıntı botları etkiler. Çare yine gaz koludur. Böyle bir durumda akıntıyı arkaya alarak gidin ve botun başını sabit tutun. Bu durumlarda en önemli unsur iyi bir motor ve dümen tertibatıdır. Ayrıca botun hızı, akıntı sürati hesaplanarak ayarlanmalıdır.

Önemli not!

Sert havalarda dalgalar arkadan gelirken hız aniden kesilmemeli, arkadan gelen dalgalar kollanmalıdır. Aksi takdirde kıç aynayı aşan denizler içeri girer.

Daha önce de belirttiğimiz gibi sert havada mecbur kalmadıkça denize açılmamak gerekir.

www.mercurysport.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.