Gerekli şeyler

Hava nasıl oralarda?

Naviga - - Navİgasyon -

Ağustos tadında bir eylül sabahının güneşiyle uyanır uyanmaz kararınızı verdiniz; bugün tekne ve ada günüdür. Ne zamandır beraber denize çıkmayı düşündüğünüz arkadaşlarınızı da arayıp birkaç saat sonra buluşmak üzere sözleşip doğru marinaya, tekneyi hazırlamaya koştunuz. Sezonun ortasında birkaç hafta kapalı kalan teknenizden içeri adımı attığınız anda suratınıza bir tokat yemiş gibi oldunuz. Tropikal iklimdeki bir ülkede, yağmur sonrası bataklık kenarında yürüyüş yapıyormuşçasına nefes almayı imkansız hale getiren nemli hava, soluk borunuzdan ilerlerken onun teknenin içindeki tüm döşemelere sindiği gerçeğiyle yüzleştiniz. Bu da yetmezmiş gibi sintine kokusuna eşlik eden küf genzinizi yakmaya başladı. Arkadaşlarınızla denizde geçecek harika bir gün fotoğrafı yerini hızla temizlik malzemeleri arasında sıkışıp kalan oto portrenize bıraktı.

Bu kötü kokular yayan hikayeden kaçınmak için teknenizin havalandırma sistemini gözden geçirmelisiniz. Teknedeki havalandırmanın yeterli olmadığını düşünüyorsanız, havalandırma ızgarası, menfez, manika eklemek size taze bir soluk kazandırır. Ancak ihtiyacınız olan havalandırma ekipmanını seçmeden önce bazı soruları cevaplamalısınız. Tekneniz nerede duruyor; marina, çekek alanı vb. Bulunduğunuz şehrin yaz-kış hava durumu nasıl? Teknenin içinde ne kadar alan var? Güvertede ek havalandırma ekipmanı için yer var mı?

Fiberglas teknelerde nemin ana sebebi yoğunlaşmadır. Dolayısıyla kupkuru bir dolabın içindeki kıyafetler, bir hafta sonra kokmaya başlamışsa bu illa ki dolabın bir yerden su aldığı anlamına gelmez, yoğunlaşma sonucu oluşan nem kapalı alanda sıkışıp bu sonuca yol açabilir.

Genel olarak havalandırma ekipmanını ikiye ayırabiliriz: Pasif ve aktif. Pasif ekipman, havanın sintine ya da kamaradan çıkması için bir yol sunar. Aktif ekipman ise bir güç ünitesi vasıtasıyla çalıştırdığı fanla havayı dışarı iter.

Pasif havalandırma

Geleneksel pasif havalandırma ekipmanı arasında düşük profilli, esnek, kepçe kapak, ufo ya da mantar manikaları sayabiliriz. Manikalara dorade adı verilen su drenajı sağlayan kutular eklenmesi de tavsiye edilir. Pasif havalandırma rüzgârlı bir günde işe yarar ancak çok sıcaklarda istediğiniz akımı

yaratmaz. Ancak aktif bir havalandırma ekipmanı ile birlikte kullanıldığında hava emişini güçlendirir.

Aktif havalandırma

Genelde mantar biçiminde havalandırma ünitesine fan monte edilmiş ekipmandır. Güneş enerjisiyle çalışan modeller daha yaygın olsa da teknenin 12 volt güç kaynağına bağlananları da vardır. Aktif havalandırma ekipmanının fan pervanesi değiştirilerek hava emiş ya da egzoz (boşaltım) havalandırmasına dönüştürülebilir.

Düzgün bir havalandırma sisteminin saat başı teknenin içindeki havayı yenilemesi gerekir. Bu da 35 feet bir tekne için iki emiş iki egzoz havalandırması anlamına gelir.

Havalandırma ekipmanını akımı artıracak şekilde yerleştirmeye dikkat edin. Pasif tipteki manikalardan kullanacaksanız, birini başa birini kıça bakacak şekilde çift olarak monte edin. Bu şekilde rüzgâr farklı yönlerden esse de biri havayı çekerken diğeri de itecektir. Baca tipli manikaları mantar manikayla eşlerseniz de benzer bir sonuç elde edersiniz.

Bundan daha da iyisi teknenin ortasında iki pasif manika ve onların devamına da güneş enerjisiyle çalışan bir aktif havalandırma konması olacaktır. Aktif olanlar içerdeki havayı çekerken, pasif olanlar da dışarıdakini içeri verecektir.

Kış için havalandırma önerileri

Nem sorunu havaların soğumaya başlamasıyla birlikte farklı bir hâl alır. Camlar ya da metal aksamlar gibi soğuk zeminlerde ılık havanın oluşturduğu masum su damlacıkları arttıkça teknenin donanımı için azılı düşmanlara dönüşür. Elektrik aksamı, yapıştırıcı kullanılan bağlantı parçaları, döşemeler küflenip, kötü kokular saçmaya başlayabilir. Örneğin; nemli bir lumboz, zamanla etrafındaki ahşaba da zarar verecektir. Sorunu çözmek için nemle ilgili aşağıdaki genel kuralları unutmamalıyız: Ilık hava su taşır, soğuk hava değil. Tüm camlar ve havalandırma noktaları açıkken teknenin içini de ısıtmazsanız, dışarının ve içerinin sıcaklığı eşitlenir. Böylece havada nem oluşmaz.

Bir seçenek de tüm camlar ve havalandırma noktaları açıkken ısıtma sistemini çalıştırmaktır. Oluşan nem açık noktalardan çıkar, genelde soğuk olan yerler ılık kalacağı için nem oluşmaz. Bu seçenekteki sorunlardan biri hava akımının az olduğu yerlerde tekneden çıkacağını varsaydığınız nemin içerde kalması, diğeri ise ısıtma sistemini sürekli çalışır halde bırakmanın maliyeti ve tehlikesidir.

Tekneyi ister ısıtmayı isterseniz de soğuk bırakmayı tercih edin, hava akımı nem oluşumuna karşı en büyük yardımcınızdır. Düşük bakım maliyeti avantajına da sahip solar enerjiyle çalışan havalandırma ekipmanı size istediğiniz hava akımını sağlayabilir.

Açık bıraktığınız her yere sineklik takarak istenmeyen misafirleri dışarıda tutar ve yağmur suyunun doğrudan içeri girmesini kısmen engellemiş olursunuz.

Dolaplar, kapılar, çekmeceler, makine dairesinin kapağı gibi normalde kapalı duran her şeyi açarak havanın rahatça teknede dolaşmasına izin verin.

Nem alıcılar soğuk teknede iyi, ılık teknede harika çalışır. İki çeşidi vardır: Elektrikli olanları sürekli enerji ve biraz bakım ister. Kimyasal nem alıcılarsa suyu haznesinde toplar, su toplandıkça içindeki kimyasal biter. Düzenli aralıklarla hazneyi boşaltmak ve kimyasalı değiştirmek gerekir.

Eğer sonbaharın başında kapatıp tüm kış tekneyi kullanmayacaksanız su tutabilecek her şeyi tekneden çıkarın: Kumaştan yapılma her türlü minder, yastık, kitaplar, tuvalet kağıdı, halı, kilim, kıyafet, havlu vb. Bu tür malzemeleri vakumlu torbalarda havasını alarak muhafaza etmek de çok faydalı bir yöntemdir. Üstelik bu torbalar yastık vs. gibi malzemeleri sıkıştırdığı için normalden çok daha az yer tuttuğunu da göreceksiniz. Burada yapılması gereken şey vakumladıktan sonra supabın iyice kapandığından emin olmaktır. Yoksa içine hava alarak iş görmez hale gelir.

Mutfak, yemek masaları gibi yerleri iyice temizleyerek bakteri üremesine yol açacak kalıntılar kalmadığından emin olun.

Serpinti kaynaklı tuz, teknenin içine taşınırsa normalden fazla su tutacağı için nemi de artırır.

Eğer teknenin üzerini tamamen kapladıysanız, bu kaplamanın hava akımını izin veren açıklıkları, havalandırma delikleri olmalı.

Eğer donmadan zarar görme ihtimali olan su tankı, borular, aküler vb. varsa teknenin içini ısıtmalısınız. Fanlı bir ısıtıcı daha etkili olacaktır.

Manika çeşitleri

Kepçe kapak Mantar

Pasif sistemler havanın dolaşımı için rüzgâra ihtiyaç duyar

Aktif havalandırma ekipmanıyla pasif havalandırmayı karşılıklı ya da yan yana kullandığınızda daha iyi sonuç alırsınız

Solar havalandırma

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.