Püf noktası

360˚ kontrol

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU FOTOĞRAFLAR: TUĞÇE YENER

Eyvah mutfak dolabında ne varsa yere saçıldı ve kırıldı, ayaklarınız da çıplaksa tam bir felaket!

Tam iskeleden halatları mola etmişken pervaneye bir çuval-halat dolandı. Elektrik kablosunu takılı unutmuşuz iskeledeki yuvasını tamamiyle söküp aldı... Bu tatsız macera listesi uzar gider.

Denize çıkarken unuttuğumuz bazı kontroller, sonradan başımıza dert açmasına rağmen düzen oturtulamayan bir konudur. Üzerine çok muhabbet olur, kontrol listelerinin. Hatta birçoğumuz kendine bir liste hazırlamış ama uygulama zorluğu yüzünden de sağlıklı bir şekilde devamını getirememiştir.

Kontrol listelerinin sorunu, tamamlamak için tekneyi birkaç defa turlamanız gerekmesi ve bunun uzun zaman almasıdır. Sonucunda da dikkatinizin dağılmasından ötürü uygulanamamasıdır. Örneğin teknede lumbozlar ve heçler için bir tur atarsınız, sonra vanalar için bir tur daha atarsınız, sonra dolap kapakları için derken bir süre sonra araya giren başka konular sebebiyle liste yalan olur ve mutlaka bir şeyler atlanır. Aslında konuları hepimiz biliyoruz.

Kontrol listesini bu kez farklı bir yöntemle ele alalım:

360˚ kontrol

Bu yöntemi iç hacim kontrolleri ve dış alan kontrolleri olarak ikiye ayıracağız. İşin mantığı bir noktadan başlayıp tekneyi tarama hattımızı değiştirmeden turlamak ve aykırı bir unsur aramaktan geçer.

İç hacim kontrolleri

Bu yöntem için kendimize bir başlangıç noktası seçmeliyiz. Bizim tavsiyemiz elektrik-kontrol panelinden başlamaktır.

Kontrol paneli: Teknenin akülerinin, su ve yakıt deposunun durumu kontrol

edilerek başlanır. Seyir sırasında çalışmasını beklediğimiz elektrikli aksam (chartplotter, rüzgâr göstergeleri, otopilot) açılır. Telsizin açık ve 16. kanalda duyulabilir bir ses seviyesinde olduğundan emin olunur. Gece seyri yapılıyorsa seyir fenerleri yine bu kontrolün içeriğindedir.

Kontrol panelini tamamladıktan sonra kaptan masasını çevreleyen alandaki dolapların kapakları kapatılıp harita masasının üzerindeki hareketli eşyalar ortadan kaldırılmalıdır.

Daha sonra salon kısmındaki dolaplar sırayla kontrol edilir, koltukların ardındaki açık raflarda seyir sırasında etrafa saçılacak eşyalar ortadan kaldırılır. Salon masasının ve koltukların üzerindeki tüm eşyalar dolaplara ve kamaralara yerleştirilir. Ortalama bir teknede baş kamaraya doğru yaklaşmış oluruz. Baş kamaraya ulaşmadan hemen önce salondaki heçleri de atlamamak gerekir.

Ardından baş kamaraya girilir ve varsa ilk başta baş kamaranın tuvalet-duşu ile karşılaşırsınız. Dolayısıyla kontrole buradan devam etmek gerekir. Tuvalete girince vanalar (pis su tankı, lavabonun su çıkış ve denizden tuvalet için su alış vanaları) kapatılır. Banyo dolap kapağı yine elle kontrol edilir, klozetin içindeki suyun boş olduğundan emin olup (Zira tekne yattığında bu suyun tuvalet tabanına saçılması işten değildir) klozetin kapağı da kapalı tutulmalıdır ki seyir sırasında içerisine raflardan kazara istenmeyen bir cisim düşmesin. Tuvaletteki lumboz ve heçler yine elle kontrol edilir.

Tuvaletin ardından baş kamara dolap kapakları, heçler, varsa raflardaki eşyaların durumu yine 360˚ esasına dayanarak gözden geçirilir.

Baş kamaradan çıkıldıktan sonra yine salona geri dönüp 360˚’lik kontrole devam edilir. Teknenizin tasarımına göre bu kısımda mutfak ya da oturma grubu

olabilir. Yine aynı şekilde bu alandaki lumbozlar, dolap kapakları mutfak tezgahındaki eşyalar en güvenli yerlere yerleştirilir, ocak üzerindeki tava, tencere, çaydanlık gibi eşya sabitlenir ve ocağın sabitleme sürgüsü açık bırakılır.

Mutfak bölümünün ardından 360˚ turumuza devam edip yine teknenin tasarımına göre önümüze gelen tuvalet ya da kamaralarda lumboz, heç ve dolaplar kontrol edilir.

Sırayı yine atlamadan motor bölümüne geçip, motor üzerinde ve sintinesinde aykırı bir durum var mı diye bakılır. Motor bölümünün ardından diğer kıçaltı kamarada da önceki bölümlerde saydığımız kontroller yapılmalıdır.

360˚’lik dönüşümüz yine kontrol panelinde sonlanana kadar arada atlama yapmadan ve kesinlikle ara vermeden devam etmelidir. Liste uzun diye yüzünüz mü ekşidi, inanın bu şekilde sadece 2 dakika sürüyor. Koca bir seyrin güvenliği için 2 dakika çok mu?

Dış alan kontrolleri

Burada da sancak ya da iskele kıç omuzluklardaki koltuk halatların birinden başlayarak yine 360˚ dönüş öneriyoruz. Sırasıyla koltuk halatınının mola etmeye hazır olup olmadığı (üzerine başka halat bağlanmış ya da halatta düğüm oluşmuş olabilir) vardavela tellerinin üzerinde asılı eşya olup olmadığı, puntellerin sağlığı denetlenerek ilerlenir. Güvertede dolaşırken tüm güverte yüzeyinde aykırı bir şey (kırık kopuk bir parça, aşınmış ya da yerinden çıkmış bir halat) olup olmadığına bakılır.

Bu yürüyüş devam ederken bir yandan da deniz yüzeyi gözle taranır, su yüzeyinde torba, çuval, halat, ağaç parçaları vs. olup olmadığı kontrol edilir. Vasat hizasına geldiğimizde buradaki koç boynuzuna bağlı halatlar, yan teknelerden bilgimiz dışında iliştirilmiş tonoz el inceleri vs. var mı diye göz atılır. Çarmıh hizasına gelince çarmıh tellerinin tansiyonları elle kontrol edilir. Direk hizasındayken, ana yelken tertibatı, sarma sistemi veya mandarının kilitli olup olmadığına bakılır. Teknenin baş hizasından cenova sarma sistemi cenova ıskotalarına bakılır. Çıpamızın bağlantıları zincirliğin kapalı olup olmadığı kontrol edilir. Tonozumuzun el incesi teknenin üzerinde kalmışsa iskeleye alınmalıdır. Teknenin diğer yanına geçilip aynı kontrolleri yaparak teknenin diğer koltuk halatına ulaşılır. Teknenin kıçına geldiğinizde 360˚ kontrole devam ederseniz, at nalı can simidi, varsa servis botunuzun motorunun braketine sıkı sıkıya bağlı olup olmadığına bakılır. Elektrik, su bağlantınız ve pasarella toplanarak teknenin kıçı aynasında da gereken tüm denetlemeleri tamamlamış oluruz. İlk başladığınız koltuk halatına geri dönülünce kontrollerimizi bitiririz.

Artık denize çıkmaya hazırız. Yukarıdaki tüm kontrollerin en can alıcı noktası bu yöntemin 360˚ dönecek şekilde ve tek bir kişi tarafından tamamlanmasıdır. Bu kontroller el birliğiyle yapılmamalıdır.

www.kayrayelken.com

Lumbozlar bakarak değil, elle kontrol edilmelidir

Kapakların düğmelerinin görünüşü sizi yanıltabilir, mutlaka elle kontrol edin

Ocak üzerindekileri sabitleyin

Klozetin kapağını hep kapalı tutun

Heçler havalandırma konumunda değil kapalı olmalı

Gölgelikler sizi yanıltabilir, mutlaka açıp kontrol edin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.